Türkmenistan’dan Gebze’ye Enerji çıkarması

22

 

Türkmenistan Orta Asya’nın ve Türk dünyasının enerji merkezi. Türkiye ile Türkmenistan arasında ilişkiler her geçen gün güçlenerek büyüyor. Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkinin iyi olması her iki ülkü için çok önemli. Türkiye’nin doğalgazdaki açığı gelecekte Türkmen gazı ile karşılanacak. Bu konuda iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişmesi Türk dünyası içinde örnek teşkil edecek.

Türkmenistan Enerji bakanı Başkent Aşkabat’ın Belediye Başkanı ve Valisinin Gebze bölgesini gelerek Türkiye’nin önemli fabrikalarından Alstom da inceleme yapması ile ilgili Alstom’dan yapılan açıklamada önemli konularına işaret edildi. Türkmenistan’ın üst düzey yöneticilerinin Gebze’deki fabrikaya ilgi göstermesi iki ülke arasındaki ilişkinin gelişmesine de işaret ediyor.

Türkmenistan’a giderek bu ülkede belgesel çekip araştırma yapan başkent Aşkabat’tan Selçuklu devletine başkentlik yapmış tarihi Merv şehrinde araştırma yaparak Türkmenistan gezimle ilgili ayrıntılı bir yazı kaleme almış Türkmenistan’ın Orta Asya’nın  İsviçre’si olduğunu vurgulamıştım. Türkmenistan Cumhurbaşkanının geçtiğimiz aylarda yaptığı Türkiye ziyaretinden sonra Türkiye Türkmenistan ilişkisi ile geniş bir değerlendirmede bulunmuştum. Söz konusu yazımı  http://www.belgeselyayincilik.com/ismail-kahraman/makaleler/orta-asya%e2%80%99nin-isvicresi-turkmenistan%e2%80%99da-devri-alem linkinden inceleyip okuyabilirsiniz.

TÜRKMENİSTAN BELGESELİNİ İZLEDİNİZ Mİ?

Türkmenistan Türk tarihi içinde çok anlam ifade ediyor. Oğuz Türklerinin ata yurdu burası Selçuklu devletinin kuruluşuna başkentlik yapmış tarihi Merv şehri burada. Mevr ve Aşkabat şehrinde kaldığım birkaç gün benim için çok anlam ifade ediyor. Türkmenistan da binlerce yıllık Türk tarihini doya doya yaşadım. Türkmenistan ile ilgili hazırladığım belgeseliwww.belgeselyayinciyik.com adresindeki belgeseller Linkinden izleyebilirsiniz.

Araştırma yazımda da vurguladığım gibi Türkmenistan doğalgaz ve petrol zengini bir ülke ancak enerji alanında iki ülke arasında büyük kopukluklar var. Bugün hem Türkmenistan da hem de Türkiye’de binlerce Türk ve Türkmenistan vatandaşı yaşamasına rağmen, ticaret hacmi de istenilen seviyede değil. Ticaretin gelişmesi için özel çalışmalar yapılması iki ülke arasındaki üst düzey heyetin karşılıklı ziyaretleri ticareti de artıracaktır.

Gebze de kurulu Alstom fabrikasına Türkmenistan üst düzey devlet yöneticilerin ziyareti ile ilgili yapılan basın açıklamasında özetle sizlerle paylaşıyorum. Ümidimiz ve beklentimiz Türkiye Türkmenistan ilişkileri daha da gelişir ve güçleşerek büyür.

 

TÜRKMENİSTAN ENERJİ BAKANI ALSTOM TÜRKİYE?Yİ ZİYARET ETTİ

 

Türkmenistan Enerji Bakanı Murad Artıkov ve Aşkabat Valisi ve Belediye Başkanı Şamuhammed Durduliyev, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji CEO’su Osman Saim Dinç ve Çalık Holding üst düzey yöneticileri ile birlikte Alstom’un Gebze’deki Güç Transformatörleri Fabrikası’nı ziyaret etti.

Dünyanın önde gelen güç transformatör fabrikalarından biri olan ve üretiminin %85 ini ihraç eden Alstom Gebze tesisini yerinde görmek isteyen heyete; Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin, Alstom Grid SECA (Güney Avrupa/Orta Asya) Ticaret Başkan Yardımcısı Tunç Tezel ve Alstom Grid Türkiye Anahtar Teslim Sistemler Ünitesi Genel Müdürü İlter Cambazoğlu eşlik etti.

Alstom Grid Türkiyen?in bölge ve dünyadaki referansları hakkında Türkmenistan Enerji Bakanı Murad Artıkov liderliğindeki heyeti bilgilendiren Alstom ekibi,  fabrika gezisi sırasında fabrikanın üretim süreçleri, kapasitesi ve kalitesi ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Gezi boyunca, Alstom Gebze fabrikasının alanında dünyanın en büyüklerinden biri olduğunu ve dünyadaki sayılı akredite test laboratuvarlarından birinin burada bulunduğunu öğrenen Artıkov; fabrikanın Türkmenistan’ın ihtiyacına uygun gerilim ve güç seviyelerinde muazzam bir referansı olduğunu görmekten dolayı memnunluk duyduğunu ifade etti.

Çalık Holding yetkilileriyle birlikte gelen Murad Artıkov ve Türkmenistan ekibinin ziyaretinden dolayı mutlu olduklarını söyleyen Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin; Gebze’deki Güç Transformatörü Fabrikası’nda gurur duyduğumuz dünya standartlarındaki ürün ve hizmet kalitemizi Türkmenistan heyeti ile paylaşma fırsatı bulduk, ziyaretlerinden dolayı kendilerine ve Çalık Holding yetkililerine teşekkür ediyoruz? dedi.

 

Geçtiğimiz günlerde 36.000 MVA üretim kapasiteli Gebze tesislerinde dünyanın en büyük 3 fazlı ayarlı şönt reaktörünü üreten Alstom Grid Türkiye,  Nisan ayında da Alman Demiryolları için dünyanın en büyük konverter transformatörünü üretmişti. Firma 2010 yılında ürettiği dünyanın en büyük ark ocağı transformatörü (300 MVA) ile de rekoru hala elinde tutuyor.

 

Alstom Grid Türkiye Gebze tesisi; kalite standartları, modern üretim teknikleri ve kapsamlı test laboratuvarları ile güç iletimi alanında sadece Türkiye’de değil dünya genelinde öncelikli tercih ediliyor. Üretiminin yaklaşık %85 ini dünyanın dört bir yanındaki ülkelere ihraç eden firma elektrik iletim ve dağıtım alanında ihracat şampiyonu.

Evet, sonuç olarak Türkiye Türkmenistan dost ve kardeş iki ülke bir başka ifade ile iki devlet bir millet. Ama ne acıdır Türkiye, Türkmenistan doğalgazını Rusya üzerinden alıyor. Ticaret hacmi istenilen seviyede değil. Türkmenistan devletinin üst düzey yöneticilerin Gebze’ye yaptığı bu ziyaret ticari gelişmelere ivme kazandırır. Türkmenistan gerçekten Orta Asya’nın İsviçre’si.