Sular Yükselince

47

“Sular yükselince balıklar karıncaları, sular çekilince de karıncalar balıkları yer.”

Bu Afrika atasözü gerçekten çok düşündürücü. Dünyadaki birçok olayın da sanki özeti.

Geçtiğimiz Aralık ayında, yabancı dil pratiği kazanmak için İngiltere’ye gitmiştim. Bir ay gibi kısa bir süre kalmama rağmen, özellikle İngiltere ve kısmen de Avrupa ile ilgili birçok şeyi yerinde görme ve öğrenme fırsatım oldu.

Güneş batmayan imparatorluğun halen yaşayan ülkesi İngiltere…

Bugün bile Dünya’nın birçok yerinde sömürgesi olan ülke İngiltere…

Amerika, Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Hong-Kong, Hindistan ve hatta Pakistan’da bile etki ve tesiri olan İngiltere.

Cebelitarık boğazını kontrol eden, Falkland Adaları gibi halen onlarca sömürgesi bulunan İngiltere..

Hindistan yarımadasını yıllarca sömüren, sonra da bu yarımadada müslüman nüfusun tehlikesini gördüğü için, ilk önce Doğu ve Batı Pakistan diye devlet kurduran, daha sonra bunları da bölerek, Pakistan ve Bangladeş adıyla iki ülkeninin oluşumunu sağlayan İngiltere.

Eğer, Hindistan yarımadası Pakistan ve Bangladeş diye ayrılmasaydı, bugün Hindistan, Çin’den sonra Dünya’nın en büyük  nüfuslu bir müslüman ülkesi  olacaktı. Tabii ki, Türkiye dostu bir ülke.Pakistan her zaman ve heryerdeTürkiye’nin yanında olan bir ülkedir.

Pakistan, Bangladeş ve Hindistan’daki müslümannüfüs toplamı 640 milyon, Hindu nüfus 510 Milyon ve diğerleri…

Herneyse, bu konuyu ve süreçleri başka bir zamanda, inşallah daha geniş ve detaylı bir şekilde yazmaya çalışırız.

Gelelim İngiltere’ye; dünün bu büyük imparatoru, bugün hasta ve yaşlı. Ayakta durmaya çalışan diğer Avrupa ülkelerinden biri.

HEY GİDİ KITA AVRUPASI..!

Sen neydin bir zamanlar.

Avrupa arabaları, motorlar, radyolar, teypler, fotoğraf makinaları, buzdolapları, çamaşır makinaları, kumaşlar vs…

Bugün ise ne haldeler?

Batı’nın ve Avrupa’nın kültür babası, dedesi Yunanistan komada.

Bir zamanlar, Güney Amerika’dan Güney Asya’ya kadar bir çok yeri sömüren, tabiri caizse kanını emen, hatta Güney Amerika ülkelerinde bugün bile kendi dillerini konuşturan İspanya ve Portekiz hasta, yatak tedavisinde.

İtalya mı?

O da hasta, yatağa düşmüş durumda.

İngiltere’de tanıştığım bir İtalyan genci şöyle demişti: “Ülkem kötü durumda, geleceği iyi görmedim ve Londra’da hayatımı devam ettirmeyi düşünüyordum, ama buranın da geleceği karanlık. Önümüzdeki yıl İstanbul’a gitmeyi de düşünüyorum.”

Nerede o eski İtalya?

VENEDİK ve CENEVİZ şehir devletleri…

Dünya’nın birçok yerini sömürge anlayışıyla, bazen de ticaretle ve gemicilik alanındaki gelişmişliği ile kontrol eden İtalyayok artık bugün.

Fransa, Almanya ve İngiltere gerileme, çökme ve yaşlanma dönemine girmiş durumda.Onlar da hasta, ayakta ilaçlarla idare etmeye çalışıyorlar.

Bu ülkeler ki başta İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa, Portekiz, İtalya, Hollanda, Belçika ve Danimarka olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri de DÜNYA İNSANLARINI KARINCA GİBİ GÖRÜRLER, ONLARI AVLARLAR, GEMİLERE BİNDİRİP KÖLE YAPIP KULLANIRLARDI.

Yıllarca boğaz tokluğuna çalıştırdılar bu insanları. Bununla da yetinmediler, gittikleri yerlerdeki yerlileri soydular, karşı gelenleri ise ellerindeki ateşli silahlarla öldürdüler.

Çünkü, Avrupalıların silahları vardı, gemileri vardı, çok zengindiler. Herşeyden önce de insafsız ve acımasız yapıları vardı. Doymazlardı bu batılılar Dünya’yı sömürmeye ve paylaşmaya..

Yoksa,  19. 20. 21. yüzyıl Avrupası bu kadar zengin ve bukadar refah içinde olamazdı.

Avrupalıların büyüme-güçlenmesinin temelinde, karınca gibi gördükleri Dünya insanlarının emekleri var. Alın terleri var.Onlardan zorla alınmış altınlar, gümüşler, değerli taşlar var.

Avrupalılar büyüdükçe, refah seviyesi arttıkça, yani SULAR YÜKSELDİKÇE, balık misali dünyanın karınca gibi gördükleri gariban insanlarıyla beslendiler.

Bugün oKARINCA gibi gördükleri insanların çocukları; başta İngiltere, Almanya, Fransa olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde BALIKLARI hırpalamaya, yemeye çoktan başlamışlar bile.Diğer yönüyle, bu bir etme-bulma dünyası..

Artık Avrupa’da sular yükselmiyor.

Sular çekiliyor.

Eski ihtişam, eski zenginlik, eski hava yok Avrupa kıtasında ve insanında.

Sular çekiliyor, karıncalara gün doğuyor.

İngiltere; Hindistan, Pakistan, Asya ve Afrika göçmenleriyle dolu.

Yıllar önce sömürdüğü, köle gibi kullandığı insanlar bugün ekonomide, sosyal hayatta epey yer işgal etmişler ve birçok alanda söz sahibi olmuşlar.

Onların nüfusu hızla artarken, İngilizlerin nüfusu azalıyor.

Fransa da Kuzey Afrika kökenli nüfusunun kontrolüne giriyor.

Fransız nüfusu azalırken, onların sayısı hızla artıyor, başta Cezayir, Fas, Tunus olmak üzere.

Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Danimarka ve Belçika gibi ülkelerde de durumu hemen hemen aynı. Özellikle Hollanda’da Surinam, Fas ve Tunus nufüsu ileri boyutta.

Kısaca görünen o ki;

Avrupalılar karınca gibi gördükleri insanların, çocuklarına teslim olma sürecini, iyiden iyiye yaşamaya başlamış olduklarını, gözlerimizle de görmüş olduk.