Şehitlerimize Sesleniş

53

 

Hepimiz bir can taşıyoruz. Bu canı, felaketlere rağmen, belalara rağmen taşıyoruz. Can en değerli ve tatlıdır ki bizi bin türlü mihnete katlandırıyor.

Uğrunda her şeye, onur kırıcı olmayan her şeye katlandığımız bu tatlı canı yoluna seve seve feda ettiğimiz varlıklar vardır. İstiklaldir, Hürriyettir, Adalettir. Bunlar için can vermek kendisi için değil özü için toplum için yaşama seviyesine ulaşmakla bencilikten uzaklaşmakla kabildir.

Feragat ve fedakârlığın zirvesi fazilet ve ahlakın en seçkin örneği bir dava yolunda sır vermeyip ser verişlerdir. Bu topraklar feragat ve fazilet örneklerinin kemikleriyle bu gökler onların ruhlarıyla doludur.

Bu topraklarda yatanlar vatanlar istila etmek için değil vatan müdafaa etmek için istiklal söndürmek için değil, istiklal kurtarmak için haklar gasp etmek için değil hakkı korumak için, toprağa düşerek bayraklaşanlardır. Bu yüzden bir kat daha mübarek, bir kat daha mukaddestirler. Şimdi bu mübarek insanlara sesleniyorum.

Ey Şehitler;

Bayrak gönlerden inmesin, vatan bölünmesin, milletimiz var olsun diye canınızı feda ettiniz bu vatanın gerçek sahipleri sizlersiniz.

Bütün emeklerinizin nimetlerini heba eden entel liboşlar alkışlandılar sizlerin unutuldunuz. Bu entel liboşlar evlerine, yuvalarına her zaman neşe ve saadet götürdüler. Sizler üzerine elem ve acı sinmişti. Eller sevdiklerine kavuşurken sizin yavrunuzun hıçkırıkları, eşlerinizin sessiz sızan gözyaşları ana baba ve kardeşlerinizin endişeli halleri yürekler acısıydı.

Bu matem tatlıydı da çünkü onlar vatan için ölenlerin yakınlarıydı. Bu yakınlık onlara haklı bir gurur veriyor. Yaralı göğüslerini kabartıyor.

Ey şehitler, ey bu toprağın bu milletin faziletli evlatları. Siz bu millet için canınızı verdiniz gözlerinizi hayata kaparken bağımsız müreffeh bir vatan hür ve birbirini muhabbetle kucaklayan fertlerden bir millet istediniz yetimlerinizi Türk Milletine emanet ettiniz. Bunlar sizin son isteğinizdi. Ne dereceye kadar yerine getirildi? Bütün bunlara karşılık size ne yapıldı. Size layık olundu mu? Bizce hayır.

Bu vatan için şerefli ölümlere koşan kahraman ırkın çocukları, atiyi karanlık görerek azmimizi bırakmayacağız. Sizlere layık olacağız.

Her şeye rağmen kendimize güvenimiz, ırklarımızın kudretine imanımız tamdır.

“Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Üstünde yaşayanlardan çok şehitleri bulunan bu topraklar elbette vatandır.

Rütbemiz ne olursa olsun, mevkiimiz ne olursa olsun. Sivil, asker, kadın, erkek, genç, ihtiyar tam bir Mehmetçik azmiyle yarına doğru yarının şafağında parlayan Kızılelma ya doğru yürüyoruz.

Ey şehitler size sesleniyorum. Felaketler içinde bozkurt gibi şahlanan her türlü bölücülüğe karşı kalkanlaşan, bayraklaşan Türk Milliyetçileri sizin emanetinizi koruyacak ve yükseltecek bu vatanı böldürtmeyecektir. Zamanı geldiğinde bölücü başına, kandildeki karayılanlara, Oslo’daki satılmışlara gereken dersi verecektir. Allaha emanet olun rahat uyuyun.