“Türkiye’deki Amerika” And New Muhipler Cemiyeti

48

 

1950 ile 55 arası Bakanlar Kurulu’nda Amerikalı uzman kadrosu: Başbakanlık‘ta var, Millî Savunma, Dışişleri, Maliye, Millî Eğitim, Bayındırlık, Ticaret, Sağlık, Tarım, Çalışma, Turizm, İmar, Enerji ve Köyişleri Bakanlıklarında var; İçişleri, Ulaştırma, Adalet ve Sanayi Bakanlıklarında yok.

1955 ile 60 arası Amerikan uzmanların çalıştığı Devlet kurum ve kuruluşları: DPT, Devlet Personel Dairesi, DİE, Mahallî İdareler Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Bütçe ve Malî Kontrol Genel Müdürlüğü, ODTÜ, Atatürk Üniversitesi, Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Eğitim Araçları Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü, MTA Enstitüsü, Demiryolları ve Liman İnşaatları Başkanlığı, KİT, Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Ticaret Borsaları Birliği, TC Merkez Bankası, Sümerbank, Etibank, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi..

  • Amerikan astsubay C.Hubert, yol kıyısındaki çimenlikte yatan bir erimizi ciple

çiğneyerek öldürmüş, gelen polislere görevli olduğunu söylediği için serbest bırakılmıştır. (14.04.1961)

  • Amerikalılar bir plajda halka ellerindeki coplarla hücum ettiler, gelen polislere ise

görevleri başında olduklarını söylediler. (18.071961)

  • Bir Amerikalı çavuş, Gebze yolu üstünde bir Türk’ü feci şekilde çiğneyerek öldürdü.

(18.03.1962)

  • Amerikan binbaşı M.Butler bir Türk’ü arabası ile çiğneyerek öldürdü. Yargıçlar 20 ay

hapis cezası verdiyse de karardan önce yurt dışına çıktığı öğrenildi. (07.10.1962)

  • İzmir’de Amerikalıların yönettiği seks partisinde çocuk yaştaki kızların ırzına

geçildiği, onbeşe yakın kadının pencerelerin açık olduğu evde çırılçıplak dolaştığı, bütün gece mahallelinin uyuyamadığı, önlemek için gelen polislere karşı konulduğu ve görev başında olduklarını söyledikleri belirtildi. (11.08.1963)

  • Bayrağımızı yırtan Amerikalı W.Martin “Bütün Türkler ……. çocuğudur” dedi.

(11.05.1964)

  • Adana’da John adlı Amerikan çavuş, mahalle bekçisini vurdu. Bekçi Resûl ağır yaralı.

(24.06.1964)

  • Amerikalı bir çavuş, güpegündüz genç bir kızın evine zorla girmek istemiştir. Kızın

çığlıklarına yetişen mahalleli azgın Amerikalıyı zor zaptetmiştir, genç kız sinir krizleri geçirmektedir. (28.11.1965)

  • Amerikan çavuş Keith, Esentepe’de Mediha isimli bir kadını ciple çiğneyerek öldürdü.

(06.08.1966)

Diyeceksiniz; yarım asırdır nerdesin? Tarihçiyiz ya işi hazmede hazmede geliyoruz.

İşin şakası bir yana bu bilgiler Nevzat Üstün‘ün 1968 İstanbul basımlı “Türkiye’deki Amerika” kitabından. Okuyunca nevrim döndü, gündeme baktım; hâlâ çift okeye dönüyor.

Kanserli hücrelerin Ak veya karaciğere daveti neyse yeryüzünde “bir eşşek şakası” olarak duran Amerikan kovboy-uzman-ajan-aktör vb. her türlü zevat ve zerzevatın gelmesi de odur. 10 yılı aşkın zamandır partnerliğini yaptığınız ABD ile en ufak karı-koca atışması bile yaşamamanız büyük başarı. Demek ki burcunuz balık.

Bir de PeKeKe ile yaptığınız “gönüllü” ve tabi ki hiç kimsenin (İmralı ve Büyükada dâhil) tesiri altında kalmaksızın barış var. Hani dandini dandinianalar ağlamasın” dozlu, hani o “Kocaeli barış istemiyor” pozlu.. Tıpkı 60’lı, 70’li yılların Amerikan Barış Gönüllüleri gibi. Ortada o kadar barış(!)çı vardı ki Sünnî – Alevî kavgası olamadıysa da Sağ – Sol kavgasını çıkartmak zor olmadı.

16 Mayıs‘ta yani Bandırma Vapuru Samsun‘a yola çıkarken Başbakanımız da Washington‘a huzura çıkacak. Büyük Ortadoğu Parışı‘nın mimarı olarak Blair House‘da (Devlet Konukevi) ağırlanacak. Sonrasında herkes iyi tutunun uşaklar; vitesi (R)okete takacaklar.