Yenikapı Ruhunun Üzerine Tuzruhu Sıkmak!

44

(Müflis Tüccar durup durup eski defterleri karıştırırmış).

PKK’nın doğu ve güneydoğu bölgelerimizdeki terör faaliyetleri yoğunluklu bir şekilde sürerken, Türkiye 15 Temmuz hain darbe girişimiyle sarsıldı. Kendi vatandaşına dahi kurşun sıkacak kadar gözlerini karatmış hainler, bununla’da yetinmeyip TBMM’ni de bombaladılar. Allahtan Türkiye, iç savaş ortamına sürüklenmeden iktidarı, muhalefeti ve sağduyulu aydınlarıyla kısa zamanda aynı duygu ve fikirler etrafında darbecilere karşı birleşip yepyeni bir ruh oluşturdular. İşte o ruhun adı “Yenikapı Ruhuydu”.

Zaman zaman Sayın Bahçeli üzerinden ülkücülere sataşan Cumhurbaşkanı, 15 Temmuzdan sonra yapılan mitinglerde söz yazarından (Dilaver Cebeci) söyleyen Mustafa Yıldızdoğan’a kadar ülkücü olan ve ülkücülerin şarkısı “Türkiyem” ile meydanları şenlendiriyordu.

Ama daha önce ülkücüler hakkında;

-“Bunlar Fatiha okumasını dahi bilmezler”

-“Ey bahçeli sen Bozkurtlarınla gezmeğe devam et, ben Ashab-ı Müslimle geziyorum” diyerek sataşıyordu ama o “Türkiyem” şarkısını ta yüreğinde hissederek okuyanda Anadolunun yağız delikanlısı bir “Bozkurttu

Biz bu sözlerin hiç birisini unutmadık ama Habur rezaletinde PKK’lıların Yargılandığı salonda indirilen Türk bayraklarının ve Atatürk posterlerinin tekrar AKP binalarında, sokaklarda özellikle yandaşların ellerinde balkonlarında ve evlerinde asıldığını gördükçe umutlandık geçte olsa akılları başlarına gelmiş diye sevindik.

Ama yok olmadı bu ruhun Türkiye üzerinde estirdiği rüzgâr, çok sürmedi, bazıları zaman zaman eski fabrika ayarlarına tekrar dönmeğe başladı. Fetö terör örgütü mensupları yuvalandıkları makamlardan henüz temizlenmemişken, düğün değil bayram değil cinsinden çıkışlarla gündem yaratılmaya çalışıldı.

Büyük Ortadoğu Eşbaşkanlığı döneminde Ortadoğu’nun ne hale geldiğini hep birlikte görüyoruz Mısır, Irak Suriye ne hallerde hele bir bakın. ABD, Rusya, Avrupalı müttefikleri suçluysa Ortadoğu Eşbaşkanı olarak bizim suçumuz yokmu oluk oluk bu masum Müslüman kanının akışında? Rus çağını düşürdük diye ülkemizin gerek ekonomik gerekse siyasal yönden ne hale geldiğini birlikte yaşamadıkmı?

Ama bütün bunları görmeyip altıyüzbin kişilik orduya rağmen sınırlarımızı dahi zor koruyorken Birinci cihan harbinden yenik çıkmış, Kurtuluş savaşında yorulmuş yirmibin kişilik bir orduyla gencecik yeni bir Türk devletini kuran o günkü devlet adamlarına bir meczup, akıl hastasının yazdığı kitaba ve sözlerine bakarak LOZAN üzerinden kendi ecdadına ve tarihine saldırmak haksızlık olmuyormu?

Kaldı ki 12 adayı, Osmanlı döneminde balkanlardan çekilirken 1912 yılında kaybettik LOZAN’la değil. Oysa 2004 – 2016 yılları arasında Egede 16 ada ve bir kayalığı Yunanistan işgal etti, ondan hiç bahsedilmiyor.

Bir zamanlar İngilizlerin satın aldığı din adamları İskilipli Atıf Hoca ve Şeyh Sait yüzünden Atatürk ve arkadaşlarına meydan meydan gezerek hakaretler edildi, onları anlamak için Fethullah Gülen gibi bir hainin başımıza getirdiği felaketi yaşamamız gereklimiydi?

Hazır arkamızda “Yenikapı Ruhu” gibi güzel bir örnek duruyorken iktidarı ve muhalefeti yanınıza almışken, “Kaçak Saraya” gelmem diyenleri ayağınıza getirmişken toplumu kutuplaştırarak ülke yönetmenin adına siyaset dilinde ne denir bilmem ama yazık oluyor ülkeye ve geçip giden zamana.

Kalın sağlıcakla.