Yeni Kent Merkezi MİA

89

Geçtiğimiz akşam Kocaeli Aydınlar Ocağında kalabalık bir ekiple Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ ı dinledik. Özak Kocaeli’nin yeni kent merkezinin kurulacağı Merkezi İş Alanı Projesini (MİA)  anlattı.

Tatil dönemi ve havaların sıcak döneme gelmesi ilgiyi etkilememişti. Toplantıyı Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkan Vekilimiz Selçuk Arslan Ağabey sunup yönetti. Yemek esnasında Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Özen www.kocaeliaydinlarocagi.org.tr web sayfası ve facebook.com/kocaeliaydinlarocagi hakkında bilgiler aktardı. Özenin sitemi de vardı ; “Eğer toplantıyı Hasan Ağabey yönetseydi yine bana söz vermezdi! Selçuk Beye söz verdiği için teşekkür ediyorum.” Dedi.

Ruhittin Sönmez Beyin açılış konuşmasının ardından söz verilen Özak;

  • “MİA Bölgesi kentin ticaretine hareket getirecek. Proje sadece Kocaeli’nin değil çevre illerinde etkileneceği bir proje.
  • Perşembe Pazarından Yuvacık Sapağına, Eski Gölcük Yolu ile Yeni Bursa yolu arasında kalan kısım deniz ile peyzaj çalışmalarıyla bir değerlendirilecek.
  • Kocaeli’nin uzun vadede geleceğini değiştirecek MİA projesinde oluşması düşünülen yeni kent merkezi ile Kocaeli Kentimiz daha nitelikli daha yaşanabilir bir kent merkezine kavuşması hedeflenmektedir.
  • Merkezi İş Alanlarında; ticaret sağlık kurumları, eğitim, spor, sosyal kültürel tesisler, ibadet yerleri, ulusal ve uluslar arası konferans kongre ve seminer merkezleri, otel ve rezidans ile 24 saat yaşanabilir kent merkezi hedefimiz.
  • 467 hektar alana kurulacak olan MİA da sadece ticaret öngörülmüyor, yaşam alanları da bulunacak.
  • İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce illerine hitap edecek proje sahilde bütünlük içinde değerlendirecek,
  • Ulaşımda hafif raylı sitem düşünülüyor.
  • Ayrıca üniversitenin de en az bir fakülte düzeyinde burada yer alacağı.
  • Bu bölgede 100 bin kişinin istihdam edileceğini tahmin ediyoruz dedi.

Çaylarımızı yudumlarken birçok soruyu da Zekeriya Bey cevapladı. Kocaeli Aydınlar Ocağının da bu tartışma sürecinde katkılarını beklediğini söyledi.

İnsanların alışkanlıklarını değiştirmesi zor olmasına rağmen son günlerde toplum olarak değişimlere çabuk ve kolay adapte olur hale geldik. Umuyoruz ki bu değişim süreci Kocaeli halkına hayırlı olur.