Vefa Nedir?

58

 

Vefa, İstanbul’da bozası ile meşhur bir semtin adı mı? Yoksa bizi biz yapan değerin adı mı? Vefa’nın anlam olarak karşılığı tam olarak ortaya konmamıştır. Kısaca vefa, hatırlanmak, unutmamak, geçmişe saygı ve sevgi yapılan hizmetleri takdir etmek, hizmetler karşısında minnet ve şükran borcu ödemek olarak düşünebiliriz. 
Vefa ile ilgili en anlamlı tespiti Peygamber Efendimiz (s.a.s.) koymuştur. Kütübü Sitte (Altı Hadis kitabı) içerisinde en önemlisi olan Sahihi Buhari´de geçen “EL VEFAÜ MİNEL İMAN” hadisi şerifi vefanın imandan geldiğini ifade buyurmakta. Bu hadisi şerifin Sahihi Buhari´de yer aldığını ise bana vefa üzerine yaptığım bir TV konuşmasından sonra bir ilahiyatçı arkadaş söylemişti.Vefa her bakımdan çok önemli.
Bugüne kadar vefa ile ilgili bir çok yazı kaleme aldım. Vefayı anlatan TV programları çektim. Dilimin döndüğü ve kalemimin yazdığı kadarıyla vefa üzerine görüşler ortaya koydum. Vefayı hayat felsefesi yapmamız gerekiyor.

Her şeyin sanal olduğu bir ortamda vefasızlığın kol gezdiği  ve en önemlisi vefasızların prim yaptığı bir devirde vefadan söz etmenin daha çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir çok makam ve mevki sahibi o makama geldikleri zaman geçmişi ve tüm dostlukları unutup kendine yeni dostlar ediniyorlar, hatta düşmanlarıyla dost olmaya çalışıyorlar.

Bu konuda ünlü devlet adamlarından Ebu Müslimi Horasani’nin tarihe geçen şu veciz sözlerini burada da yazmak istiyorum. “Yöneticiler önceleri dostlarını kendilerinden uzak tuttular, düşmanlarını dost olacakları zannıyla yanlarına aldılar. Düşmanlar dost olmadı ama dostlarını kaybettiler” sözü  sadece devlet adamları için değil her mevkide ve herkesin ders ve ibret alacağı sözdür.

Vefa ile ilgili bölgemizde çok ciddi toplantılar yapılıyor. Gerçek anlamda vefa toplantıları halkında ilgisini çekiyor. Gebze Müftüsü Sayın Şükrü Balkan beyin Gebze’nin milli ve manevi şahsiyetleri ile ilgili okutulan binlerce hatim ve dualarla Gebze Mustafa Paşa Camiinde vefa günü düzenlemesi bir çok müftüye ve kuruma örnek olacağına inanıyorum. Bu konuda bu köşede yer alan yazıyı www.gebzegazetesi.com adresindenhttp://gebzegazetesi.com/Koseyazisi-1662-Vizyon,-Misyon-ve-Vefa.html linkinden okuyabilirsiniz.

Gebze Ticaret Odası’nın önceki akşam vefa toplantısı ise çok güzeldi. Toplantıyı sonuna kadar takip ettim.  Keşke bütün kurumlarımız bu tür vefa toplantıları düzenlese. Özellikle belediyelerimiz, kendinden önce göreve gelen başkan ve meclis üyelerine yönelik vefa günleri düzenleyerek geçmişi yad etsiler.

Gazetemizin haberinde de geniş şekilde yer alan GTO’nun düzenlediği vefa gecesi ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Kuruluşundan bugüne GTO’da meclis üyeliği yapan kişiler önceki gün akşam yemeği ve ödül gecesinde buluştu. Örnek bir program düzenleyerek Vefa’nın bir semt adı olmadığını gösteren GTO’nun gecesine Kuruluş Yıl dönümü gecesine katılım yoğun oldu. 
NAİL ÇİLER’DEN DUYGU YÜKLÜ KONUŞMA

Gecede duygu yüklü bir konuşma yapan ve ağlamamak için kendini zor tuttuğu gözlenen GTO Başkanı Nail Çiler, uzun yıllardır birbirlerini görmeyen, Oda’ya emeği geçen herkesi bir araya getirdiklerini belirterek, “Biz sizleri unutmadık. GTO çatısı altında geçen günlerimiz aklımızda bir çok anı bıraktı. Paylaşılan ortak düşüncelerden sonra farklı noktalarda olsak da acı ve mutlu günlerde yine bir arada olduk.” Dedi. Göreve geldikleri günden beri verdikleri sözlerin arkasında durduklarını ve görevlerini yapmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Çiler, “Bu bayrağı sizin açtığınız yolda ilerletmek için yola çıktı. GTO olarak gücümüzün farkındayız. Birlikte rahmet vardır derler. Biz hep birlikte yola çıktık. Bizleri bu çatı altında toplayarak emeği geçen tüm büyüklerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

BAŞARAN’DA DUYGULANDI

Gebze Ticaret Odası Kurucu Başkanı İbrahim Başaran’da gecede söz aldı. Başaran’ın da tıpkı Nail Çiler gibi duygulandığı gözlenirken, GTO’nun sadece bir oda ve masadan ibaret olarak kurulduğu günlerden bugün geldiği noktayı duygu yüklü cümlelerle anlattı. Başaran da birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparken, bu anlamlı geceden dolayı GTO Başkanı Nail Çiler ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.