Türkiye’de Laiklik ve Laikler

21

Türkiye’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve laiklik anlayışı;
Emekli büyükelçilerimizden Oğuz Gökmen anlatıyor: Fahri Korutürk Cumhurbaşkanı, İhsan Sabri Çağlayangil Dışişleri Bakanı, Bağdat seyahatindeyiz. Ziyaretimize Irak Türkmenlerini temsilen gelenler olduğu haber verildi. Cumhurbaşkanı kabul edilmesini söyledi. Biraz sonra sefaretteki odamıza, babayiğit yapılı üç Türkmen girdi. Ellerinde Arap harfleri ile yazılı bir levha vardı. Cumhurbaşkanına hediye için getirmişler. Levhayı uzaktan gören Korutürk telaşlandı. “Aman, ayet falandır biz laikiz kabul edemem”  yerimde durmayıp ayakta bekleyen adamların yanlarına gittim. Ellerinde tuttukları levhayı okudum ki, bir Türkçe hoyrat şöyle diyordu. ” Hoş geldü/ safa geldü/ hoş geldü /ne men öldüm kurtuldum/ ne sen imana geldü”

Cumhurbaşkanımıza “Efendim bu bir Türkçe şiir, ayet veya hadis değil” dedim. Bunun üzerine Dışişleri Bakanına levhayı alması talimatı verdi. Fakat kendisi kabul etmedi.                   

Çağlayangil de çıkışta bana verdi, ama bir zaman sonra geri isteyerek alıp Yalova’daki evine astı. Şimdi orada.

Oğuz Gökmen’in ikinci hatırası da Korutürk’e dair.

Bu defa resmi bir temas için İran’dayız. Ziyaret ettiğimiz yerler meyanında Hafız’ın kabrine de gittik. Hafız-ı Şirazi’nin huzuruna vardığımızda Cumhurbaşkanımıza “efendim müsaade buyurursanız bir Fatiha okuyabilir miyim? diye sordum. Tedirgin oldu “Canım nereden icap etti şimdi bu? “Biz laikiz ne münasebeti vardı böyle bir teklifin?” dedi. Bunun üzerine bende Yahya Kemal’in Hafız-ın kabri olan bahçede bir gül varmış / yeniden açarmış kanayan rengiyle” diye başlayan meşhur ” Rindlerin ölümü” şiirini yüksek sesle sonuna kadar okuyup bitirdim şiir bitince Korutürk ne dese beğenirsiniz? ” Fatiha’yı ne kadar güzel okuyorsunuz.”

O gün Türk heyetindekiler donup kalmışlar.  

Yine bir laiklik olayı.

Bu sefer MHP davasından:

Oflu Halil amca MHP büyük davasında tutuklu ve Mamak Cezaevindedir.

Orada komünistlere istiklal marşı öğretiyor MHP’lilerde LAİKLİK

Yüzbaşı Halil amcayı çağırmış, Halil amcaya ” Anlat bakalım laiklik nedir?

Halil amca komutanı hiç dinlemediği için, namazında, niyazında bir insan diyor ki, ” komutanım kim ki namazını kılar, orucunu tutar layıkdur Cennete, kim ki bunları yapmaz layıkdur Cehenneme” bu cevap üzerine Halil amcayı komutan yanından kovar. 

Bunlar Türkiye’nin gerçekleri bu gerçeklerle yaşamaya devam edeceğiz.