Terör Nasıl Önlenir

51

PKK terörüyle ilgili yazılarımız geniş yankı uyandırdı. Bu sütunlardan yazdığımız yazılarımıza bir çok okurdan teşekkür ve destek mesajları gelirken, teröre karşı okurlarımız çözüm önerilerini de bizlerle paylaşıyor. Terör noktasında Dilovası’nda yaşayan bir eğitimcimiz kendi penceresinden çözüm önerisini bizlerle paylaştı. Şahsıma gelen maili yayınlıyor, Eğitimci Ali Avşar’ın bu güzel önerisini siz okurlarımla paylaşıyorum:

Sayın İsmail bey, Dilovası’nda yaşayan ve aynı davaya hizmet eden  bir eğitimci kardeşiniz olarak haberlerinizi ve belgesellerinizi sürekli takip ediyor ve halkın sorunlarına hassasiyetinizi  takdir ediyorum. bende toplumda  kendimi vicdanen  sorumlu hissettiğim için tamamen  duygu düşünce ve hassasiyetlerimle  gazetenizde ve sitenizde yayınlanmak üzere  bir yazı kaleme aldım ve size gönderiyorum.

YİNE TERÖR, YİNE ÖLÜMLER, YİNE ACI…

Rahmet ve bereket aylarının  ardından  bir hediye olarak kutladığımız bu bayram da yine terörün ve savaşların önüne geçemedik. Gaziantep’te, Şırnak’ta, Türkiye’de, Suriye’de Arakan’da ve daha dünyanın  bir çok ülkesinde  yine geçemedik ölümlerin önüne…

Her seferinde kınıyoruz, kızıyoruz  ama bir türlü engel olamıyoruz.

Nedir sorun, nedendir daha onu bile tam bilmiyoruz, bilemiyoruz. Her seferinde yeter artık diyoruz ama bir türlü bitiremiyoruz bu kavgayı, bu terörü, bu belayı ve belaları.Terör nedir, terörist  kimdir daha ona bile karar veremiyoruz,  ama her seferinde ağlıyoruz, acıyoruz, yanıyoruz. Bir yandan  örgütlerin terörü, bir yandan trafik terörü, bir yandan futbol terörü bir yandan gücün terörü hatta ve hatta aile içi terör. Hiçbir kutsalı olmayan  hiçbir değeri taşımayan terör…

Neden oluyor bu terör, nereden çıkıyor bu? Hadi dağdaki teröre bazı sebepler bulduk ya bir de dost bilinenlerin terörü müttefiklerin terörü veya aile içi terör, ya bunlara ne demeli bunları nasıl izah etmeliyiz veya nasıl çözmeliyiz? Sadece silahla mı, sadece askeri  güçle mi, sadece kanunlarla mı, yasalarla mı yoksa sınırsız  demokrasi veya özgürlükle mi?

İnsan öldürmeyi masum sivilleri, çocukları  katletmeyi  nasıl önleriz, savaşları nasıl durdururuz. Amerika’nın yaptığı gibi sınırsız savunma bütçesiyle mi  yoksa Avrupa’daki gibi daha fazla özgürlük  ve demokrasiyle mi ya da bazı  Ortadoğu ülkelerindeki gibi zalim diktatörlükle mi  geçeceğiz bu  ölümlerin önüne veya durduracağız bu kanı?

Ama görüyoruz ki bunlar yetmiyor. Ne dağda  karakollara, köylere saldıran veya  şehirde  bombalı eylemlerle sivilleri katleden teröristleri,  ne  trafik kurallarına uymayarak bencil ve sorumsuz davranarak trafiği kana bulayan trafik teröristlerini, ne stadları ve  sokakları bir iki gol için savaş alanına dönüştüren  futbol teröristlerini, ne  karşılıklı sevgi saygıyı  hiç gözetmeyip eşlerini, çocuklarını, anne babalarını, ailelerini öldüresiye döven hatta öldüren aile  teröristlerini  ne de gücü eline alan zalim yöneticilerin yani gücün terörünü  durdurmuyor, durdurmaya yetmiyor.

Peki  çözüm nedir ve kimdir?

Evet çözüm için aslında çok düşünmeye gerek yok.Çünkü dünyada çözüme en yakın olan çözümü en iyi bilen hatta baş ucunda tutan biziz.

 Çözüm; Kur’an Ahlakını ve Peygamber  Sünnetini iyi bir eğitim ve tam bir uygulama ile  inanarak yaşamak ve yaşatmak…Ve bunu  sadece imamlarla, sadece  öğretmenlerle, sadece devlet veya  hükümetler aracılığıyla değil bizler hepimiz  her bir birey samimiyetle ve çok çalışarak sağlayabiliriz.

Önümüzde kainatı  mükemmel şekilde Yaratan, Kuşatan, Her Şeye Galip olan, Her şeye Güç Yetiren Kainatın Sahibine ait  ve bize yol gösterecek 6.666 cümlelik İlahi Kelimetullah ve Rahmani bir mektup bir yazı ve mukaddes bir manifesto var.   KURAN-I KERİM…

Ve yine o yüce kitabı anlamamıza yardımcı olacak Kâinatın Efendisine ait binlerce Hadis, Sünnet var.

Evladın, anne-babanın, akrabanın, komşunun,  fakirin, yetimin, Hıristiyanın, Yahudinin   daha doğrusu herkesin hatta hayvanların bile hakkını koruyan ve bu hakları  yazılı kanunlarla  ebedi  kılan  bu kutsi kaynaklara tam anlamıyla uymak,  yaşamak ve başta çocuklarımız, gençlerimiz olmak üzere herkese anlatmak yaşatmak  teröre, savaşa  karşı olabilecek en etkili, en hızlı  panzehirdir.Var olan teröristleri az etkilese bile  terörün tuzağına  düşebilecek gençleri çocukları  bu kötülüklerden uzak tutmak ve terörün kökünü kurutmak adına en önemli  çözümdür. Pedagojik çalışmalar  da gösteriyor ki ilk on yaşına kadar bir kişiye ne verilirse  etkisi diğer yıllara göre daha fazla olmakta, bu da bize   bir çocuğun azılı bir terörist olmasının da  veya topluma faydalı, ahlaklı insan olmasının da  elimizde olduğunu gösteriyor…

Tabi yine hatırlamak gerekir ki  bunu  sadece devletlerden  hükümetlerden veya sadece imamlardan veya belli meslek gruplarından  beklemek olmaz. Hepimiz  çuvaldızı önce kendimize batırmalı  ve taşın altına elimizi  koyup  mücadele etmeliyiz…Bu kutlu mücadelede en  büyük silahımız da tabi ki  yine dualar olacaktır. Günahsız ağızlardan yapılan dualarda buluşmak  ve barış dolu huzurlu  günlere  kavuşmak ümidiyle  hayırlı günler diliyorum….