Terör A.Ş. Ortaklığı ve Devlet Egemenliği – I

57

Hınçak ve Taşnak komiteleri Bağımsız Ermenistan hayalleri için Diaspora‘da kurulan çok fonksiyonlu terör maşaları idi. Hem Müslüman Türklere (Türkmen, Kürt, Zaza, Arap..) hayatı zindan ettiler hem Hıristiyan (Gregoryen, Protestan, Katolik..) Ermenilere. Savaş çıkarmak için barışta ortaya çıkanların işi savaşlarda bitti.

Hoybun, proto-PKK‘dır. Ermeni çetecilerinin hezimetinin intikamını almak için tehcirden arta kalanların bazı Kürt aşiretlerini de katarak yeni Türk Devletine isyan mekanizması olarak kurgulanan bir terör ortaklığıydı. Dev tecrübelere sahip genç Cumhuriyetçe dağıtıldı.

Dünyanın dengesinin II’nci kez devasa savaşlarla dizaynı ve Soğuk Savaş bloklaşması esnasında uykuya yatan terör geleneği 70’lerde ASALA ile, 80’lerde ve 90’larda PKK ile boy verdi. Seçkinci / Elitist bir terör örgütü olan Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia’yı hemen peşinden kör ve kaba terör örgütü Partiya Karkeren Kürdistane takip etti. Yöntem ve yapılanma olarak PKK, neo-Taşnak organizasyonu olarak betimlenebilir.

Taşnaklar, Türk topraklarındaki başarısızlıklarına karşı Rusların Revan‘a kondurduğu Ermenistan‘ı yönetmede genel bir başarı sağladılar. Hâlâ da öyle.. PKK‘da türevleriyle ve uzantılarıyla aynı şeyleri deniyor. Kuzeybatı İran‘daki kolu PJAK başını kaldıramıyor. Kuzey Irak‘taki Kandil‘le Barzanî Kürdistanı‘na çökmek istediler, nihayetinde Türkiye müsaade etmedi. Şimdilerde Kuzey Suriye‘deki kolu PYD ile “Acaba bağımsız, yarı bağımsız yada özerk bir devlete, hiç değilse bir kantona kavuşur muyuz” hevesindeler. Buradaki devletleşme merakı siyasal istemlerden çok ekonomik hesaplardan kaynaklanıyor.

PKK A.Ş.‘nin karmaşık bir yapısı vardır: Askerî kanadı ERNK, kadın kolu YJA-Star, yedek örgüt KADEK, yedek askerî kanat ARGK, yedeğin yedeği Kongra-Gel, siyasî kanatlar – sırasıyla – HEP, HADEP, DTP, BDP, HDK ve HDP.. yeni gerilla örgütü HPG, yeni yönetim organizasyonu KCK, yeni gençlik örgütü YDG-H, sivil savunma timi YPS, şehir sabotaj timi TAK, Kızılay / Kızılhaç örgütü HSK. Yezidî (Irak) örgütlenmesi YBŞ, Yezidî kadın kolu YJE. PYD’nin (Suriye) askerî kanadı YPG, PYD’nin kadın kolu YPJ, PYD’nin destek gurubu BÖG. PJAK’ın (İran) askerî kanadı YRK, PJAK’ın kadın kolu HPJ.

PKK Anonim Ortaklığı‘nda az yada çok hissesi – senedi olan ülkeler: ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Ermenistan, Finlandiya, Fransa, Filistin, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Kanada, Kıbrıs Rum Kesimi, Libya, Lübnan, Norveç, Rusya, Sırbistan, Suudî Arabistan, Suriye, Yunanistan.

PKK, PYD, YPG, YDG-H ve sairesi artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde eşdeğer terör tehdididir. Habur Rezaleti‘nde avamız çıktığı kadar bağırdık. Teröristlerin ayağına hâkim – savcı getirildiğinde, Anabasis‘teki “Onbinlerin Geçişi” hikâyesindeki gibi Peşmergelerin yüzlerce kilometrelik kutlamalı geçiş merasimlerinde de “Yanlış yapıyorsunuz” dedik. “Yedirdiğiniz kebaplar-lahmacunlar karnınızı ağrıtır” diyerek üçüncü şahısları ikaz ettik. Âkil Adamlar saçmalığına karşı il il Millî Mücadelevari destanlar yazdık; “Falanca il Çözüm istemiyor” diye ispiyonlandık.

Neydi; “Korkunun Adını Af Koymuşlar” idi.