Sendikacılık ve Çıkarcılar

25

Sendikaların çalışma hayatında çok önemli bir yeri vardır. Çalışanların, haklarını korumak için oluşturdukları sivil inisiyatif kurumlarıdır. Bu sendikal mücadelede çok emekler harcanmıştır,alın terleri dökülmüştür,önemli zamanlar verilmiştir.

Harcananlar olmuştur, hayatını kaybedenler olmuştur,sürülenler, örselenenler,hakları elinden alınanlar çok olmuştur. Ancak bazı sendikalarda da köşeyi dönenlerin olduğunu biliyoruz. Ağalık usulü hükümetlere yaslanarak astığı astık,aklına geleni yapanları da gördük.Hele öylelerini görüyoruz ki düne kadar sendika kelimesinden haberi olmayanlar, bugün sağda solda esip savuruyorlar. Tayin yapıyorlar,adam atıyorlar, kadro yerleştiriyorlar,adam harcıyorlar. Öğretmenleri tehdit ederek mensup olduğu sendikalardan ayrılmalarını sağlıyorlar. Yani aklınıza gelen iktidarın nimetlerini olduğu gibi kullanıyorlar. Oysa yukarıdaki tek adam olmadığı gün,bu yapmacık sarı sendikalarda bir tek kişi bulamazsın, bir günde yok olup giderler. Biz emekli olduk,fakat hala sendikamızın tasasındayız…

Ancak bu adamlar düne kadar hiç bir yerde yoktular,sağda solda pısırıkça yaşıyorlardı,bazıları da en iyi getirisi olan din tacirliği yapıyordu. Bugün daha koyu biçimde yapmaya devam ediyorlar. Sendikal haklar,özlük hakları, yaşama standardını yükseltme bu meseleler onların alanında hiç değildi, bugün de zaten değil. Al mikrofonu eline hükümete de gülücükler dağıtıp, onların dediklerini yap, asıl haklara,yapılacaklara engel teşkil et, bu yapmacık sendikaların gizli ve gerçek görevleri bu, herkeste bunları biliyor.

Benim asıl üzerinde duracağım mevzu ise yıllarca üyesi olmakla şeref duyduğum Türk Eğitim Sende yıllarca üye olup ta, hükümet değişince hemen yeni kurulmuş, bir sendikaya geçenler ve Türk Eğitim Sen’de olması gerekenlerin Türk Eğitim Sen’de olmamaları,bu yapmacık sendikalarda yer almalarıdır.Çıkarcılık,korkaklık, yapanların, bizleri görünce fareler gibi davranmaları,sağa sola ilişmeleri gözümüzden kaçmıyor.

Yozlaşma her alanda var,hele de eğitim sistemimizdeki yozlaşma had safhada. Bunu herkes görüyor,konuşuyor,biliyor. Bizler sürekli her hususta, iyi yapılanda dahi karşı eylemler yapan,sürekli kolluk kuvvetleri ile emniyet güçleri ile çatışan sivil inisiyatifleri tasvip etmiyoruz. Bu sendikalar içlerine sızmış olan bölücüleri ayıklayarak kanunlar çerçevesinde tavırlar sergilemelidirler.

Türk Eğitim Sen, Türk Milletinin bölünmez bütünlüğüne, milli ve manevi değerlerimize saygılı, Anayasadaki öngörülen kanunlar çerçevesinde eğitim camiasının tüm haklarını savunan ciddi bir sendikacılık yaptığını gözlemliyorum. T.E. Sen hiçbir üyesinin harcanmasını istemeyen samimi,çıkarsız ve menfaatsiz yönetim kadrosuna sahiptir. Hiçbir çıkarları olmadan o kıymetli zamanlarını sendikaya harcamaktadır arkadaşlarımız. En son Kocaeli T.E Sen denetleme kurulu başkanlığı görevinde iken emekli oldum. Değerli başkanımız Süleyman Pekin Bey ve ekibi o dar imkanlarda kıymetli çalışmalar yapmaya devam etmektedirler. Allah onlardan razı olsun. Hak elde etmede üyelerine ulaşıp birlikteliği sağlamak için uğraş vermektedirler.Ancak sendika üyelerinin birçoğu toplantılara karışmamakta, etkinliklere katılmamakta,hatta sendikanın nerde olduğunu bilmeyenler dahi vardır. Asıl mevzu ençok sendikayı eleştirenlerde bu DUYARSIZ ARKADAŞLARIMIZ oluyor.

Bir toplantıya gelmeyen bu arkadaşlarımızın sürekli zamanını sendika için harcayan insanları eleştirmeye hakları yoktur. Bahaneler uydurup çıkarcılıklarından dolayı başka cenahlara giden, şahsiyeti bozuk dün Türk Eğitim Sende bugün kemik mi buldular, yalamak için başka yerde olan yalamaları şiddetle kınıyoruz. Gel kardeşim sende bir omuz ver bakalım neler oluyor. İLKSAN seçimlerini gördük!Heryerde silip süpürdü, Türk Eğitim Sen.Desteğini veren tüm öğretmen arkadaşlara teşekkür ederiz.Demek ki olabiliyor,insaf,izan,dürüstlük bekliyoruz!!!!

Hele yıllardır gönül birliği yaptığımız bazı belli arkadaşlarımızın,camianın burçlarından her nedense ayaklar altına düşmeleri bizi şaşırttı,üzdü. Neymiş efendim,hemşehrim, vs. ısrar etti kıramadım. Kardeşim o adamlar sizleri kullanıp yerlerini yapıyorlar,çıkarlarını elde ediyorlar, bu kadar saf mısınız? O seni kırmasa idi, o gelse idi senin safına.Sizleri bu camia baştacı yapmıştı, hiçbir yerde bu camia içindeki saygıyı ve sevgiyi bulmanız mümkün değildir. Taş olduğu yerde ağırdır, örneğini unutmamak lazımdır. Çocuğunu işe mi koydular, sana makam mı verdiler,tayinini mi yaptılar?

Yapılanlar vardır,ancak bildiklerimin böyle bir durumları yok. Olsa bile kabul etmem arkadaş,erkek olun biraz,sözünüzün eri olun,fikirlerinize ve dünya görüşünüze küçük çıkarlar için ihanet etmeyin. Sizler gibi ruhsuz,menfaatçiler yüzünden verdiğimiz onca emekler heba oluyor!! İnsanda şeref,haysiyet olmalı. Allah bizi bu iki yüzlü insanlardan uzak eylesin.Amin. Mücadelesini hakkıyla yapan menfaatsiz,çıkarsız değerli kardeşlerim Allah sizlerin ve cümlemizin yardımcısı olsun. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Allaha emanet olunuz.