Mevlid Kandili Mesajı

45

Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği, Sevgili Peygamberimiz, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in doğumu olan Mevlid Kandiline bir kere daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Mevlid Kandili; varlık âleminin yaratılış sebebi olan, bütün ahlâkî güzelliklerin ve faziletlerin kendisinde toplandığı yüce bir şahsiyet olan,  Hz. Peygamber (s.a.s.)’in doğumunu kutladığımız, O’nun insanlığın ufkunu aydınlatan şefkat ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp, hayatımızı O’nun üstün ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir yenilenme mevsimidir.

Sevgi ve rahmet peygamberi olan Efendimiz (s.a.s.), bize Allah’a iman edip O’nu sevmeyi, O’na bağlanarak doğru yolu bulmayı, ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi ve yararlı insan olmayı tavsiye buyurmuşlardır.

Bu kandilde, insanlığa “En güzel örnek” olarak sunulan Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in dünyaya teşriflerini kutlarken, O’nun örnek şahsiyetini ve güzel ahlâkını tanımaya, getirdiği evrensel prensipleri daha iyi anlamaya ve şahsımızda, ailemizde, çevremizde yaşamaya mecbur olduğumuzu hatırlamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle 23.01.2013 Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece idrak edeceğimiz. Mevlid Kandilinin ilimize, ülkemize, bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirmesini, Sevgili Peygamberimizin şefaatına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz eder, tüm din kardeşlerimizin Mevlid Kandillerini tebrik eder, selam ve saygılar sunarım.