Marka Şehir Bartın’ın Vefalı Valisi

42

Vefa önemli. Bartın Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin  18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıl dönümü dolayısıyla düzenlediği programda konuşmacı olarak şehitlerimizi hayır ve rahmetle andık. 2008 yılında kurulan ve son yıllarda İslami İlimler Fakültesi kurulan Bartın Üniversitesi gittikçe gelişen ve büyüyen bir üniversite.

“Çanakkale’den 10 Cephe’ye” Şehitlere Vefa konulu konferansın açılış konuşmasını yapan ve adaşım olan Bartın Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı İsmail Kuşçu ve Emre beyin daveti ile Bartın Üniversitesine konuşmacı olarak katıldım. İsmail ve Emre bey aynı zamanda Devr-i Alem belgesel TV programlarını yakın takip ediyor ve izliyorlar. Ve kendilerinin daveti ile Bartın’da misafir olduk. Anlamlı bir günde aziz şehitlerimizi andık ve Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı‘na adlı belgesel gösterimini salonu tıklım tıklım dolduran öğrencilere sunduk. Önce belgesel gösterimi sonra 1 saatlik konuşma yaptıktan sonra öğrencilerle karşılıklı olarak ayrıntılı soru cevap alışverişinde bulunduk. Programa katılan Bartın Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Azize Toper Kaygın hanımda konferansın öğrenciler açısından çok faydalı olduğunu belirterek, böyle anlamlı bir gün ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

2008 yılında kurulan Bartın Üniversitesi çok dinamik ve hareketli. 8000 öğrencinin eğitim gördüğü üniversite gerçekten çok bilgili. Zonguldak Çaycuma’da faaliyete geçen havalimanı ile Bartın’a oldukça ziyaretçi gelmekte. Osmanlılar zamanında Cenevizlerin elinden alan ve Çeşmi Cihan yani cihanın gözü anlamına gelen yer olarak  nitelendiren Fatih Sultan Mehmed Bartın’a çok önem vermiştir. Tarihi, kültürü ve doğası ile çok değerli bir coğrafyaya ev sahipliği yapan Bartın’ın nüfusu az olmasına karşın üniversite öğrencileri şehire çok canlılık katmış. İnşaat sektörü ise hızla gelişim gösteriyor.

Marka şehir Bartın’ın Vefalı Valisi

Bartın ziyaretimizde 1980’li yıllarda Gebze’de Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği görevi yaparak Kocaeli’de çok faydalı hizmetlerde bulunan ve daha sonra İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu’nun üyesi olarak Mülkiye Müfettişi ve müteakiben Mülkiye Başmüfettişi ünvanlarıyla görevlerini yürüten vefa insanı çok değerli dostum Bartın Valisi Bülent Savur beyin misafiri olduk.

Bizi çok sıcak ve samimi bir şekilde ağırlayan ve sayın Vali Bülent Savur bey bizimle yakından ilgilenerek bizleri Bartın’ın ve dünyanın gözbebeği Amasra ilçesi ve İnkum beldesinde gezdirdi. Nice insanlar var ama vefa namına hiçbirşey bulamazsınız. Vali Savur bey gerçekten hem vefalı hem de sevdalı. Tam bir Bartın aşığı olan vali bey ile Bartın’da Devr-i Alem yaparak hem kendisinden Bartın ile ilgili çok önemli bilgiler aldık hem de geçmiş güzel günleri yad ederek Gebze’yi konuştuk. Ertesi gün bizi tekrar misafir eden çok değerli hizmet insanı Vali Bülent Savur bey ile çok önemli röportajlar yaparak kendi ağzından yapmış oldukları hizmetleri ve Bartın’ın tarih, kültür ve turizmde çok önemli noktaya geldiğini öğrendik.

Bartın ve Amasra belediye başkanları Devr-i Alem’e konuştu

Bartın’da belgesel çekimlerimizi Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Amasra Belediye Başkanı Emin Timur sürdürerek tarihe not düşüp, zamana noterlik yaptık. Belediye başkanları ile yaptığımız röportajda sayın Akın ve Timur beyler; tarihiyle, doğasıyla geçmişten günümüze hep ilgi çeken ve ülkemizin çok değerli bir bölgesi olan Bartın’ın ve Amasra’nın Koca Fatih tarafından bizlere miras bırakıldığını vurgulayarak, kendilerinin de bu mirasa sahip çıktıklarını ve herkesin bu güzellikleri yaşaması için davet ettiklerini ifade ettiler.

Bartın’daki gezimizde çok değerli bir şahsiyetle tanışma şerefinede vardık. Kendisini Bartın’a adayan ve Bartın doğumlu olan Prof. Çetin Asma ile Bartın’da belgesel çekimleri yaparak, Bartın’ın geçmişi ile ilgili bilgiler aldık. Bazı insanlar vardır pek görünmez ama adeta gizli bir tarihtir. Çetin beyde öyle bir insan. Aslında ilkokul mezunu olan Çetin beyi biz profesör olarak görüyoruz. 200 yıllık tarihi evde yaşayan Çetin bey, bizi Bartın’da gezdirdi ve çok yakından ilgilendi.

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası başkanından davet

Bartın’da bir başka durağımız ise Bartın Ticaret ve Sanayi odası. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz’ü makamında ziyaret ettik. Devr-i Alem kameralarına konuşan Toksöz bizlere Bartın’ın ticaret ve sanayi potansiyeli ile ilgili çok önemli bilgiler verdi. Bartın’ın yılın 12 ayı gezilebilecek ve yaşanabilecek muhteşem güzelliklere sahip olduğunu belirten başkan Toksöz, sanayici ve girişimcileri bölgeye yatırım yapmaları için davet etti.

Evet Bartın ile ilgili anlatılıp söylenecek çok şey var. Bartın gerçekten görülmeye ve gezilmeye değer bir ilimiz. Buralar anlatılmaz yaşanır.