Konuşursam Yer Yerinden Oynar

62

“Yanlış anlaşıldım” ” ben onu demek istemedim” “konuşursam yer yerinden oynar.” Bu cümlelerden çok rahatsız olurum. Bu cümlelere sığınanlardan da nefret ederim. İnsanlar kamuoyu önünde konuşurken çok dikkatli olmalıdırlar. Kurdukları cümleleri düşünmelidirler. Yani söz ağızdan çıkana kadar senindir, ağızdan çıktıktan sonra artık onu değiştirme imkânın yoktur. Varacağı yere nasıl söylemişsen öyle varır.

Meydanlarda halka hitap eden politikacılar, her hangi bir konuda kamuoyunu aydınlatmaya çalışan yöneticiler fikirlerinin beğenilmediği, tasvip görmediği ve tenkit edildiği noktada sığındıkları cümleler beni çok rahatsız eder. “YANLIŞ ANLAŞILDIM” “BEN ONU SÖYLEMEK İSTEMEDİM” bu sözleri nerede duysam, aklıma bunu söyleyenin karşısındaki insanları idrak yetersizliği ile suçladığı gelir. Meydanlar da konuşulan sözleri Türkiye’de yayınlanan bütün gazeteler ve televizyonların verdikleri aynı cümleleri kullanmışlarsa sen nasıl yanlış anlaşılmışsın. Olsa olsa son söylediklerinin nasıl bir netice doğuracağını düşünmemişsin. Kaba bir deyimle ” işkembei kübradan atmışsın.” Kamuoyu önünde söylenen sözleri inkâr etmek insani bir davranış değildir.

Siyasilerimiz ve yöneticilerimiz söze başlarken daha net daha açık ve herkesin anlayacağı cümlelerle konuşsalar “yanlış anlaşıldım” ” ben onu demek istemedim” sözlerine sığınmaya ihtiyaçları kalmayacaktır. Bu sözlere sığınmaya çalışırken de daha çok batağa saplandıklarını fark edememektedirler.

Yine bir başka cümle “ben konuşursam yer yerinden oynar.” Bu sözü genelde makam, mevki sahibi olup da hakkında suçlama olan ve adli tahkikat yapılmaya başlanmış kişiler çok kullanırlar. Çok şey bildiklerini söylemek suretiyle haklarında ki adli tahkikatı etrafa korku vererek ortadan kaldırmak isterler. Bu kişileri bir hücreye kapatacaksın bütün bildiklerini söyleyene kadar burada kalacaksın dense bu kişi hakikaten yer yerinden oynayacak bilgilere sahip midir? Yoksa o da bu cümleye sığınarak kendini kurtarmaya mı çalışmaktadır?  Mutlaka hiçbir şey bilmemekte ve kendisini kurtarmaya çalışmaktadır.

Bizde bu cümlelere sığınanların şerrinden Allaha sığınırız.