Kaçak Elektrik Herkesi Çarpıyor

51

Kimileri tatil keyfinde, kimileri Ramazan Ayına hazırlanıyor. Herkes farklı bir meşguliyet içerisinde. Hayat bir koşturmaca devam ediyor…
Geçtiğimiz günlerde Kandıra Sapağı yakınlarında bulunan Sedaş kurumundaydım. İşlemim yapılırken bir süre beklemem gerekiyordu. Havanın sıcaklığına rağmen serin bir ortamdı. Duvardaki pano dikkatimi çekti. Hatta 3 parça halinde resmini çektim.

Sizlerle paylaşmak istediğim hadise hepimizi ilgilendiren bir husus…
“Kayıp kaçağın faturasını 2015’e kadar herkes eşit ödeyecek.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “İster İstanbul’da, ister Hakkâri’de, ister Edirne’de, nerede kayıp ve kaçak olursa olsun,  onlar havuza atılıyor ve çıkan tarife bütün vatandaşlarımız tarafından ödeniyor” dedi. Yıldız, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’yi ziyaret etti. Bir gazetecinin kaçak elektrik kullanımından doğan giderlerin, abonelerin faturalarına yansıtıldığı yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Taner Yıldız şunları söyledi:

Bu iddianın ötesinde, ulusal tarife dediğimiz bir mekanizma var. İki temel tercih yapılıyor dünyada. Ya bölgesel tarife ya da ulusal tarife. Bölgesel tarifede, o bölgedeki müşterilerin, abonelerin bütün kayıp kaçakları bir havuzda toplanıyor ve o bölge için bir tarife oluşuyor.

Türkiye 2015 yılına kadar ulusal tarifeyi tercih etti. İster İstanbul’da, ister Hakkâri’de, ister Edirne’de, nerede kayıp ve kaçak olursa olsun,  onlar havuza atılıyor ve çıkan tarife bütün vatandaşlarımız tarafından ödeniyor.

İzmir Ekspres Gazetesi – 15.08.2011″

Tarife değişikliği yerine; ödemesini yapamayacak vatandaşların faturaları karşılanıp, kaçak elektrik kullananlar cezalandırılamazlar mı?

Bölgesel tarifeden ulusal tarifeye geçtiğimizi biliyor muyuz?
Faturalarımızın ciddi oranda artmasının sebebi bu olabilir mi?