Dışişleri Bakanlığı ve Moskova Büyükelçiliği’nden açıklama

52

15 gündür Karadeniz Bölgesi Giresun Yayları ve Karadeniz sahillerinde belgesel çekimleri yapıyordum. Bazı gün Karadeniz karlı yayla dağlarında çekim yaparken akşam Karadeniz sahillerine inip deniz havası alıyordum. 15 günde Giresun’un bir çok bölgesini adım adım gezerek belgesel çekimleri yaptım. Giresun valiliğinin kültür hizmeti olacak fındığın başkenti kirazın ana vatanı Giresun belgeselimizin son çekimlerini tamamlayarak Gebze’ye döndük.

Karadeniz’e Rusya’dan ve Tataristan’dan gelir gelmez gitmiştik. Şimdi de Karadeniz’den gelir gelmez Tataristan ve Rusya ile ilgili bu köşede yer alan Türkiye Moskova Büyükelçisi ile ilgili şikayet yazımıza hem Türkiye dış işleri bakanlığı hem de Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği açıklama yaptı. İsterseniz önce Rusya ve Tataristan ile ilgili yazdığımız yazıyı www.belgeselyayincilik.com’da Tataristan’da Devr-i Alem yazısını okuyup gelen cevabı inceleyebilirsiniz. 

DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞINDAN MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

AÇIKLAMASI

Rusya ve Tataristan ile ilgili yazdığımız yazılarda Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi ile ilgili yazdığımız şikayet yazılarına Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği tarafından açıklama yapıldı. Açıklama önce Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği tarafından gönderildi. Daha sonra da aynı açıklama Türkiye dış işlerince tarafımıza gönderildi. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamayı köşemde aynen yayımlıyorum. Birlikte okuyalım.

Sayın Kahraman

Moskova Büyükelçimiz Sayın Aydın Sezgin’in Bulgar Türklerinin İslamiyet’i kabulünün yıldönümü törenlerine neden katılmadığını sorduğunuz ve bu konudaki şikâyetleri aktarmak üzere Büyükelçiliğimize geldiğinizde Rusya’daki resmi tatil nedeniyle içeri alınmadığınızı belirttiğiniz 29 Haziran 2012 tarihli mesajınız incelenmiştir.

Öncelikle bu hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade etmek isteriz. Ülkemizin yurtdışındaki temsilciliklerinin kapıları vatandaşlarımıza 7 gün 24 saat açıktır. Belirttiğiniz tarihte içeri alınmayışınızın sebebi, tatil günü olması nedeniyle görüşebileceğiniz bir yetkili olmaması ve Büyükelçiliğimiz güvenlik görevlilerinin vazifeleri gereğince bulundukları noktadan ayrılamamalarıdır. Moskova Büyükelçiliğimize gelmeden önce Büyükelçilikle telefonla veya e-posta yoluyla bir ön temas  kurmamış olmanız talihsizliktir, zira böyle bir temas kurulsaydı Büyükelçiliğimizin bir mensubunun sizinle o gün veya başka bir tarihte görüşebilmesi için gerekli düzenlemeler yapılabilirdi. Büyükelçiliğimizdeki güvenlik görevlilerinden beklediğiniz saygıyı görmediğinize dair ifadeleriniz üzerine ise ilgili memurlara gerekli uyarılar yapılmıştır.

Görev yapılan ülkelerdeki tören ve etkinliklere uygun düzeyde katılım, üzerinde her zaman için titizlikle durulan bir husustur. Nitekim sizin de gözlemlediğiniz üzere Bolgar kentindeki törenlere, Türkiye’den gelen üst düzeyli konuklara ilaveten, her yıl olduğu gibi Kazan Başkonsolosumuz ve Moskova Büyükelçiliğimiz Din Hizmetleri Müşaviri iştirak etmiştir. Rusya’da görev yaptığı süre zarfında Tataristan’ı pek çok kez ziyaret etmiş olan Büyükelçi Aydın Sezgin ise başta 12 Haziran’da Moskova/Kremlin’de düzenlenen Rusya Milli Günü törenine katılım mecburiyeti olmak üzere, seyahat ve program düzenlemelerinin elvermemesi nedeniyle törene katılamamıştır. Ayrıca,  Büyükelçiliğimizin son derece iyi ilişkiler içinde olduğu  Rusya Federasyonu’nun merkezi ve bölgesel idare makamlarının  sözkonusu törenlere katılım hususunda Büyükelçiliğimizce gösterilen destek ve özen bağlamında duydukları memnuniyetin Büyükelçiliğimize iletilmiş olduğunun bu vesile ile  bilginize sunulmasında yarar görülmektedir.

Bilgi edinmenizi rica ederiz.

Dışişleri Bakanlığı

Aynı açıklama daha önce Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği tarafından tarafımıza gönderilmişti. Gelen açıklamayı sizlerle aynen paylaşıyorum. Öncelikle hem Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği yetkilerine hem de Türkiye dış işleri bakanlığına cevaplarından dolayım teşekkür ediyorum. Buradan yurt dışına çıkan tüm okurlarıma da seslenmek istiyorum. Mutlaka Türkiye’nin dış temsilciliklerine büyükelçilik ve başkonsolosluklarına mutlaka uğrayıp ziyaret edin. Bu ziyaretlerden bazıları rahatsız olsa da siz mutlaka Türk toprağı olan temsilciliklerimizi ziyaret ederek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık görevini yapın. Bundan sonra da Türkiye’nin dış temsilciliklerine uğrayıp ziyaret etmeye devam edeceğim.