Gençlere Uyuşturucu Tuzağı

48

Hiç araştırıp merak ettiniz mi? Geleceğimizin teminatı, ülkemizin en değerli varlığı gençlerimiz üzerinde ne tür oyunlar oynanıyor. Gençlerimizi hedef alan sinsi ve gizli planlarla ilgili araştırma yapıyor muyuz? Gençlerimizi tehdit eden olaylara karşı ne tür önlemler alıyoruz ve gençlerimizin bugünkü durumu nedir hiç merak ediyor muyuz?

Yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları başladı. Gazetemizde daha önce gündeme getirdiğimiz eğitimde ki Kocaeli’nin başarı durumu Vali Ercan Topaca’nın başarısız okul müdürlerine yönelik tavrı, Milli Eğitim İl müdürü Nevzat İspirli’nin yaptığı özel açıklamalar, Gebze bölgesinin eğitimde ki başarı grafiğiyle ilgili ayrıntılı yazdığımız haber ve yazılar büyük ilgi uyandırmıştı.

Gençlerimizin eğik-timde başarılı olmalarını yolu sadece okulda ki çalışmaları değil, aile ortamı, arkadaşları ve okullarda ki çalışmaları birlikte değerlendirildiğinde başarı elde ediliyor. Başarısızlığı sadece öğretmen camiasına ve eğitim sistemine yüklemek haksızlık olur. Aileler olarak bizlere de büyük sorumluluk düşüyor.
GEBZE’DE YÜZLERCE MADDE BAĞIMLISI GEÇ VAR
Gazete olarak kısa bir araştırma yaptık. Acaba Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da uyuşturucu ve alkol bağımlısı kaç gencimiz var. Şu an resmi tespitlere göre yaşları 25-35 ardasında değişen 500’e yakın insanımız madde bağımlısı. Gayri resmi rakamlar dikkate alındığında bu sayı binlerle ifade edilebilir. Durum gerçekten vahim. Her geçen gün de büyük artış var.  Devletin ilgili ve yetkili birimleri bu noktada ciddi çalışmalar yapıyorlar. Ancak madde bağımlısı olan bir çok insan tedavi olmak istemiyor. Bu durum gençlerimizi perişan ediyor, ülkemizin geleceğini karartıyor.
Madde bağımlılığına giden yol sigaradan başlıyor. Ardından alkol ve uyuşturucuya doğru hızla devam ediyor. Yasak olmasına rağmen halen okul çevrelerinde tek tek sigara satan, kaçak içki satan yerler var. Eğitim ve öğretim yılı başlamadan bu noktada ciddi önlem ve tedbirler alınmalı, bu tür kurumlar tespit edilerek en ağır cezalara çarptırılmalı.

Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası bölgesinden her yıl 10 binden fazla bebek dünyaya geliyor. Türkiye’nin birçok yerinde aş ve ekmek için insanlar bölgemize geliyor.
UYUŞTURUCU ÇETELERİNE DİKKAT
Okullarımız yeni eğitim yılına  başlayacak. Anne babalar dikkat. Zira uyuşturucu çeteleri her yerde kol geziyor.  Veliler artık çocuklarını birer hafiye gibi takip edip uyuşturucu çetelerinden korumak zorunda. Veliler maddi ihtiyaçtan çok çocuklarına sevgi ve özveri göstererek onları olası tehlikelerden korumalıdır. Çocuklarımızı büyük tehlikeler bekliyor. Bizler bunları göremiyoruz.

Çetelerin kol gezdiği ve hemen her gün olumsuz bir olayla gündeme gelen Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası  bölgesinde anne babalar çok dikkatli olmalılar. Okul kapılarında çocuklarımıza musallat olan ve onları bekleyen kötülüklerle baş başa bırakmamalıyız. Bölgemizde kol gezen tehlikenin farkına varmalıyız.
VELİLERE TARİHİ GÖREV

Kendimize şu soruları hiç sorduk mu? ” Geleceğimizin teminatı  olan çocuklarımıza ne kadar sahip çıkıyoruz?  Onların iyi yetişmesi için ne kadar zaman ayırıyoruz? En önemlisi devlet, Anayasa teminatı altındaki gençleri kötü alışkanlıklardan ne kadar koruyor?

Evet gençlerimiz büyük bir tehlike altında köşe başları kötü niyetli  kişiler ve çeteler  tarafından  kuşatılmış. Devlet ve hükümet yetkilileri önce gençlere  sahip  çıkıp   yükümlülüğünü  yerine  getirmeli. Ama her şeyi devletten beklemeden de kendi kendimize   sormalıyız? Biz çocuklarımıza ne kadar sahip çıkıyoruz ?
GENÇLERİMİZ  TEHDİT ALTINDA.

Bilimsel verilere göre uyuşturucu  ve kötü alışkanlıkların  önce sigara ile başladığı   bilinmekte .  Yıllar sonra devlet bu gerçeği gördü ve sigaraya karşı  geç de  olsa  amansız bir savaş başlattı.
Veliler olarak  uyanık  olmalıyız. Bölgemizi İstanbul’un  uyuşturucu, çete ve hırsızlık  üssü yaptırmamalı. Bölgemizin adını  çok iyi noktalara çıkarmak hepimizin görevi  polise  her  alanda  destek olup  çocuklarımıza   sahip çıkmalıyız.