Emeklilerin Buluşması

57

Derince Yenikent Mahallesi Çamlık Sitesinde ikamet etmekteyim. Bir gün site başkanı, kaç gündür nerdesin sana bir zarf var dedi. Zarfı açtığımda Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü logosu altında; Müdürlüğümüzde daha önce görev yapmış olan tüm personelimiz için 1.sini düzenlemiş olduğumuz yemeğe teşriflerinizden onur duyarız. Abdullah ÖZTÜRK Kocaeli İl Tarım Müdürü.

Her zaman söylemişimdir, insan zaman, zaman iyi bir söz, bir kelime, iyi bir anı, bazen hatırlanmaya ihtiyaç duyar. Ben Kocaeli İl Tarım Müdürlüğünde 15 yıl görev yaptım. Benim gibi nice insan bu teşkilata emek verip sessiz sedasız emekli olup gitmişlerdi.

Kimi gönül koyarak ayrılmıştı, çünkü emekli olup giden arkadaşlara düzenli oturmuş bir faaliyet yoktu. 26 Haziran 2010 saat 16’da organizasyon başlıyordu. İl Tarım Müdürlüğü girişine geldiğimizde emekleriniz unutulmadı pankartı asılmıştı; beni çok duygulandırdı. Beni olduğu gibi bir çoğunu’da duygulandırdığını düşünüyorum. Tarım teşkilatı çalışanları tohumun tarlaya atılmasından ürünün soframıza gelinceye kadar her aşamasında emekleri vardır. Ama her nedense yinede bazı çevrelerce Tarım teşkilatı ne yapıyor gibi serzenişler vardır. Çoğu yerlerde’de onlar kimsenin aklına gelmez.

Buluşmalar başladığında birbirlerini, isimlerini unutanlar, 15-20 yıl önce emekli olan insanlar, bu süreç içerisinde bir birini hiç görmemişler vardı. Buluşmada insanlar bu kısa süre içerisinde ancak hal hatır sorabiliyorlardı. Yemek, halk oyunları gösterileri, konuşmalar, espiriler, zaman su gibi akıp geçti.

Sayın Müdürümüz bu organizasyonun ilk olduğunu, eksiklerin olabileceğini beyan ettiler. Böyle bir organizasyonun akla getirilip gerçekleştirilmesi bence olağanüstü bir şeydir. Sayın Müdürümüzden ileriki yıllarda devam edilirse naçizane, organizasyona katılımcıların fotoğraf, adres, vb. kayıt altına alınıp teknolojinin imkânlarından yararlanılıp, katılımcılara sunulabilirse güzel olur diye düşünüyorum.

Geçmişte ve görev yapan ve halen çalışanlardan Müstahdeminden, İl Müdürüne kadar katılım gerçekleşti.

Emekli olanlara hediyeler hazırlanmıştı.1 paket çikolata ve duvar saati; Çikolata ne ise en önemlisi Duvar saati idi, Saatin ortasında İl Tarım Müdürlüğü binasının fotoğrafı altında not Sn :  ………..Türk Tarım ve Hayvancılığına yapmış olduğunuz katkılar için şükranlarımızla, Kocaeli İl Tarım Müdürlüğü.

İşte bizler için bütün ayrıntı burada saklıydı. Bunun değeri hiçbir şeyle ölçülemezdi, Teşekkürler;

Bu organizasyonda başta Sn: Kocaeli İl Tarım Müdürü Abdullah ÖZTÜRK olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler, İyiki bize böyle bir günü yaşattınız. Devamını bekleriz.