Cambaza Baktırılan Türkiye

67

 

Her şey Pentagonda bir harita ile başladı. Türk askeri  yetkililer, ABD Genelkurmayı’na ait büro ziyaretlerinde bir harita ile karşılaştılar. Harita üzerinde Türkiye, üzerinde de Ermenistan ve Kürdistan’a ait sınırlar çizilmişti. Türk askeri yetkililer, sordular nedir bu saçmalık diye, ABD li bir subay, gayet lâkayt; -aldırmayın, çocuklar bir yanlışlık yapmışlar indirtiriz cevabını verdiler.

1990 lı ve Özal lı yıllarda Çekiç güç, PKKKandile yerleştirdi, orada büyüttü, besledi eğitti ve Türkiye’nin başına bir bela sardı. O gün bu gündür on binlerce şehit binlerce gazi. Ama sorarsanız Nato ya girdiğimiz ilk günden beri Türkiye ABD’nin en iyi, en sadık dostu, hatta şimdilerde Ortadoğu eş başkanı, stratejik ortağı.

Kore savaşından bu yana Türk askerinin hep sırtı sıvazlandı ne kadar kahraman ne kadar cesur oldukları yıllar boyu hep vurgulandı ta ki Irak işgaline kadar.

Türk insanı bir sabah şok bir haberle sarsıldı. Bu haberde Kuzey Irak’ta Türk askerinin başına çuval geçirilmişti.Evet bu güne kadar aslansın, kaplansın dediği Türk askerinin kafasına ABD li askerler çuval geçirmişti. Haberciler, TC başbakanı, üstelik Ortadoğu eş başkanına sorarlar nota verecek misiniz diye; eş başkan! Adeta alay edercesine cevap verir -ne notası müzik notası mı?

Şimdi Suriye de ki iç savaş nedeniyle, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilecek. Güya Suriye’den gelecek tehlikeye karşı Türkiye’yi koruyacak bu füzeler. Türkiye Nato toprağı olarak kabul edildi ya hem de Baş bakan tarafından, patriot larla birlikte bin tane de Nato askeri gelecek. İyi de Nato’nun 2. Büyük ordusunu besleyen Türkiye’nin Nato’dan gelecek bin tane askere ne ihtiyacı olabilir ki?

Irak’ın bütünlüğünü savunuyoruz diye, diye nihayet Kuzey Irak ta Barzani başkanlığında bir yönetim kuruldu ve Türk hükümeti ilişkilerini, merkezi hükümetle değil de, Kuzey Irak yönetimiyle geliştiriyor.

İşte bütün bu olup bitenlerden sonra Türkiye-Suriye sınırına konuşlanacak olan bin Nato askeri aynen Çekiç güç‘ün Kandilde, büyütüp beslediği gibi ya bu gelecek olan Nato askerleri de Kuzey Suriyede PYD (Suriye’nin PKK sı)’nı koruma altına alırsa?

Bu şüpheler sadece benim şahsi endişelerim değil, işte size 1. Ağızdan itiraflar:  ABD’nin çatı istihbarat örgütü “Ulusal İstihbarat Ofisi” nin “Küresel Trentler 2030” raporuna göre önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin bölünme riski var. Ulusal İstihbarat Ofisinin yabana atılır yanı yok, çünkü bu ofis, ABD hükümetlerine plan ve projeler hazırlamakla görevli.

Neyse biz fazla evhama kapılmayalım, nede olsa Ortadoğu’nun parlayan yıldızı ve Eş başkanı var devletimizin başında.

Ve kıssadan hisse:

Bir gün Sultan Ahmet meydanına bir sirk cambazı gelir ve başlar ip üzerinde cambazlıklarnı sergilemeğe. Etrafında insanlar halka oluşturup adeta hipnotize olmuşcasına başlarlar gösteriyi izlemeğe. İzleyiciler içerisinde bir hanım ve hanım’ın arkasında da bir erkek. Erkek kalabalığı fırsat bilerek başlar önündeki bayanı mıncıklamaya. Adamın her hamlesinde kadın dur yapma ne oluyor dediyse de adam hiç istifini bozmaz,” aldırma cambaza bak” der ve ayak-üstü kadının namusu elden gider.

 

 

Önceki İçerikMarka Değerlerimizi Tanıyalım
Sonraki İçerikDünde Kalanlar
İdris Türkten 1 12 1949 tarihinde Tokat/Artova da doğdu. İlkokulu Artova Gaziosmanpaşa ilkokulunda, Ortaokul ve Liseyi Turhal da okudu. Berlin Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünün 2. Sınıfından ayrıldı. Kocaeli Petkim Petro Kimya Fabrikasından emekli oldu. Ülkü Ocakları ve Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarının her kademesinde görev yaptı. İYİ Parti Kocaeli İl kurucuları arasında bulundu ve İYİ Parti yönetim kurulunda bir dönem görev yaptı. Halen Kocaeli Aydınlar Ocağı İdari Sekreterliği görevini yürütmektedir. Editörlük ve güncel Köşe Yazarlığı yapmaktadır. Biri kız, iki erkek evladı var.