Bir STK( Sivil Toplum Kuruluşu) başarısı

50

Bir konu, bir görüş, bir felsefe, bir yaşam biçimine inanmış insanlar inandıkları bu hareketi en üst düzeye çıkarmak için ciddi fedakarlıklarda bulunulurlarsa sonuç alırlar.

Medyada farklı, renkli çıkışları ile önce kendilerini gündeme getirdiler. Çıkışlarını hayretle bakan benimseyen benimsemeyen , bu kadar problemin içinde buda neymiş, bunların hiç işi gücü yok mu? diyen bir çok serzenişlere rağmen yılmadan yollarına devam eden, iletişim araçlarını ve interneti, yazılı ve görsel basını çok iyi kullanan iyi organize olmuş Türkiye Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve onun değerli üyeleri ve fedakar gönüllülerinden bahsediyorum.

İnanılmaz bir enerjileri var. Ciddi bir haberleşeme ve bilgilendirme ağı var. Olaylara yaklaşımları kanunlar çerçevesinde insancıl, düzeyli bir bilgilendirme stratejisi uygulanıyor. Çok ciddi kampanyalar yaptılar. “SU ve Terk etme” Toplumda büyük bir karşılık buldu. Hayvan bakış açımızdaki duyarsızlığımızı değiştirdi. Hayvanlarında bir CAN taşıdığının bizde farkındalılığını oluşturdu.

Hayvanları “Araç içinde bırakılmamaları” konusunda toplumu bilgilendirecek birçok etkinlikler ve görsel materyaller basıldı.  Petshop’larda hayvan satışlarının engellenmesi adına kamu bilgilendirilmeye çalışıldı.

Bu günlerde yeni bir kampanya ile tekrar atak yaptılar. Kendilerini kutluyorum. Bu kampanya ile toplumun birçok ferdine ulaşacaklarına inanıyorum. Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığımıza başvurdular. Yerel dernek ve gönüllüler İl ilçe müftülükleri ile irtibata geçip Ramazan boyunca “İslam’da hayvan sevgisi ve İslam’ın hayvanlarla ilgili hususları” kapsayacak vaazların verilmesini resmi dilekçelerle talep ediyorlar.

Akademik olarak hazırlanmış İslam’ın Hayvan hakları konusundaki görüşleri çok iyi bir şekilde ela alan bir broşür hazırlanmış. Çok güzel.

Broşür içeriği Çukurova Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Bölüm başkanı Prof Dr. Ali Osman ATEŞ’in “İslam ve Doğal hayatın korunması” kitabından alınarak hazırlanmış. Emeği geçenlere teşekkür etmek lazım.

Hayvan severlerin en büyük düsturu ve aldıkları güç bence karşılıksız sevgi ve “Mücadele edenler hep kazanmamışlardır, Ama kazananlar hep MÜCADELE EDENLER olmuştur!”
sözüdür diye düşünüyorum.

Broşür ve diğer materyalleri beğeninize sunuyorum.