Avrupa’nın Sünnet Düşmanlığına Belgeselli Cevap

22

Sünnet ile ilgili dünkü yazım büyük ilgi topladı. Birçok okurdan ve izleyiciden takdir ve kutlama mesajı aldım. Sünnet kültürümüzün önemli bir gerçeği, ancak sünnet ile ilgili yeteri kadar bilgiye sahip değiliz. Hıristiyan alemi ve batı sünnete karşı organize düşmanlık yaparken, İslam dünyasından bilimsel anlamda ses çıkmaması üzücü. Yahudiler bile sünnette Müslümanları desteklemekte.
Sünnetin hem dini hem de sağlık açısından önemini anlatan sünnet kültürü kitabı ve sünnet belgeselimiz bu konuda önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Hazırladığımız sünnet belgeseli izlemek için http://www.gebzegazetesi.com.tr ve kültürümüzde sünnete kitabını okumak için http://www.belgeselyayincilik.com linklerine tıklayabilirsiniz. Siz değerli okurlarımdan isteğim gerek belgesel, gerekse kitabı bir çok yere yaymak, bu konuda bilgilendirme kampanyası başlatarak sünnetin önemini tüm dünyaya anlatmalıyız.
Avrupa´nın Sünnet düşmanlığı
Bakın Hıristiyan âlemi ve Avrupa sünnete karşı ne büyük düşmanlıklar yapıyor. Mahkemelerde sünneti yaralama suçu olarak kabul edip, dini bir ibadet ve milli bir gelenek olan sünneti yaptıran baba ve anneleri evladını yaralama suçu ile dava bile açabiliyorlar. Bu konuda çıkan bazı haberleri haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Sünnet tartışmasında antisemitizm vurgusu
Almanya Yahudi Konseyi Başkanı Graumann, sünnet tartış̧maları sırasında Yahudi düşmanlığ̆ı yapıldığına dikkat çekti.
Almanya’da devam eden sünnet tartışmalarıyla ilgili ZDF televizyonunda konuşan Almanya Yahudi Konseyi Başkanı Dieter Graumann, “Bazıları maalesef sünnetle ilgili konuşuyor, ancak Yahudi düşmanlığını ima ediyor” dedi. Sünnet tartışmalarının yapılması sırasında eski antisemitist görüşleri dile getiren ve ön yargıları aktaran bir kesimin olduğuna vurgu yapan Almanya Yahudi Konseyi Başkanı Graumann, “Biz sünneti 4 bin yıldır yapıyoruz. En az bir bin yıl daha çocuklarımızı sünnet edeceğimizi biliyoruz” diye konuştu. (Sabah Gazetesi)
Bakan´ın Sünnet yasası endişesi
Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, sünnetin ülkede yasal hale getirilmesi için hazırlanacak bir yasa tasarısının, tahmin edildiğinden daha zor olduğunu söyledi. Bakan Leutheusser- Schnarrenberger, “Der Spiegel” dergisine yaptığı açıklamada, hazırlanacak yasa tasarısının, karşılıklı temel haklar sebebiyle sünnet konusunda yüzde 100 hukuki bir güvence getiremeyeceğine inandığını belirterek, “Bu, pek çok kişinin düşündüğünün aksine bir yerlere basit bir cümle eklemekten daha zor” diye konuştu.
Son söz yargıçların
Almanya’da sünnet konusunda çıkan duygusal tartışmalardan dolayı, ç̧ıkarılacak bir yasanın birileri tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasının mümkün olduğuna işaret eden Alman Bakan, sonuçta Anayasa Mahkemesi yargıçlarının temel haklar konusunda son sözü söyleyebileceğini kaydetti. Alman Federal Meclisi, perşembe günü yaptığı özel oturumda, Alman hükümetine sünnetin yasal hale getirilmesi için bir yasa tasarısı hazırlaması yönünde çağrıda bulunan bir karar tasarısını büyük ç̧oğunlukla kabul etmişti. Tasarının sonbaharda gündeme gelmesi bekleniyor. (Sabah Gazetesi)