Tüzük ve Program Çalışması

65

Meral Akşener başkanlığında kurulacak partinin kuruluş çalışmaları hızla ilerliyor. Kamuoyuna yansıyanların arka planında geniş kapsamlı ve ciddi çalışmalar devam ediyor.

Bu çalışmaların kuşkusuz en önemli aşamalarından biri partinin tüzüğü ile programının hazırlanmasıdır.

Partinin kuruluş amacı, ilkeleri, hedefleri, vaatleri ve çalışma usullerinin belirlendiği bu çalışmalar için yüzlerce uzmandan yazılı görüş ve teklifler alındı.

Bu arada ben de hazırlamış olduğum taslak tüzük çalışmamı ve program hakkında (özellikle mesleki alanımdaki) görüşlerimi sundum.

Bildirilen düşünce ve görüşler bir komisyonda değerlendirilerek, birer taslak tüzük ve program olarak düzenlendi. Bu taslaklar daha geniş bir müzakerenin yapıldığı çalıştay da görüşmelere temel teşkil etti.

Tüzük komisyonu için 22 kişi, program komisyonu için 44 kişi belirlendi.

Ben de, bu tarihi çalışmaların içinde yer almak üzere, Tüzük çalışmalarını yapacak komisyona katılmaya davet edildim.

Bursa’da Kervansaray Otel’de (3-4-5 Ekim’de) 3 gün boyunca sabahtan akşama kadar devam eden çalışmalara iştirak ettim.

****************************

Tüzük Komisyonu

Kurulacak yeni partinin tüzük komisyonu yaklaşık üçte ikisi avukatlardan oluşan 22 kişilik bir heyetti.

Öncelikle belirtmeliyim ki, heyetin kompozisyonu ve yaş dağılımı çok dengeli idi. Heyetin üyeleri çok isabetli belirlenmişti. İçimizde MHP, ANAP, DYP tecrübeleri olan milletvekilleri, belediye başkanları,  mülki idare amirleri, iş adamları, siyasi parti il- ilçe başkanlığı, STK başkanlığı, Ülkü Ocağı yöneticiliği yapmış veya yapmakta olanlar vardı.

Meral Akşener ve arkadaşlarının MHP’de kurultay yapılması için yaptığı hukuk mücadelesinde önemli bir rol üstlenen “çağrı heyetinde” olan ve bu mücadelenin arka planında hukuki destek verenlerden de katılım sağlanmıştı.

Heyette yer alan ve çoğunu yeni tanıdığım genç meslektaşlarımın bilgi donanımları ve kaliteleri sevindiriciydi. Diğer üyelerin bilgi birikimleri yanında, tecrübeleri de yüksek seviyedeydi.

Dahası heyetimizin tümünün “daha demokratik bir Türkiye” ve eksiksiz “parti içi demokrasi” istiyor olması beni heyecanlandırdı.

Partinin il-ilçe başkanları ile genel merkezin yetkilerinin belirlendiği maddeler, yaşanan tecrübeler ışığında, daha bir titizlikle müzakere edildi. “Güçlü yönetim” arzusu ile “yetkilerin kötüye kullanılmasının” önüne geçilmesi hedefinin dengelenmesi için gayret edildi.

Yaptığımız tarihi toplantının çok verimli ve kaliteli bir çalıştay olmasını sağlayan bu seçkin insanlarla ortak bir çalışmanın paydaşı olmaktan gurur duydum.

Genel Başkan Sayın Meral Akşener, Çalıştay için “ülkemizin geleceğine ışık tutacak ve milletimizce heyecanla beklenen partimizin temel taşlarının konulduğu bu süreç; inşallah gelecek nesillere armağan edeceğimiz şerefli bir sayfa olacaktır” diyor.

Bu “şerefli sayfaya” bir nebze katkı sunma imkânını verdiği için Sayın Akşener’e teşekkür ediyorum.

***

Parti Tüzüğü Komisyonu‘nun son derece medeni bir müzakere ortamında belirlediği metin Genel Başkan’a sunulacak. Siyasi tercih gerektiren birkaç husus Genel Başkanca netleştirildikten ve son bir gözden geçirmeden sonra Parti Tüzüğü haline gelecek.

Tüzükte, partinin her kademesinde ve seçimlerdeki adaylıklarda yüksek oranlı “cinsiyet kotası” gibi yenilikler göreceksiniz.

Tüzük ve programı öğrendikçe “parti içi demokrasi“yi sağlamış bir partinin önderliğinde “demokratik ve gelişmiş bir Türkiye” için umutlarınızın artacağı kanaatindeyim.

****************************

Ekonomide Alarm Zilleri

Geçen hafta Tüzük çalışmaları kapsamında bulunduğumuz Bursa’daki otelde, diğer salonda “Program Komisyonu”nu çalışıyordu. Bu komisyonun moderatörlüğünü Merkez Bankası E. Başkanı Durmuş Yılmaz yapıyordu. Durmuş Yılmaz ile yemeklerde ve toplantı aralarında sohbetler etme imkânı buldum.

Durmuş Yılmaz, Meral Akşener’in yöneteceği Türkiye’de ekonominin kaptanlığına getirilmesi beklenen değerli bir ekonomist. İsmiyle, yaptıklarıyla güven veren, vakur ve ağırbaşlı bir devlet adamı.

Geçen sene 26 Kasım’da Kocaeli Aydınlar Ocağı olarak kendisini davet etmiştik ve çok faydalı bir konferans vermişti.

Kendisine bunu hatırlatınca, sözüne önce (Meral Akşener’in ağabeyi) rahmetli Nihat Gürer Bey o zaman sağdı” deyip rahmet dileyerek başladı.

Arkasından bir sene geçmedi ama o zaman anlattığımız ekonomik şartlar, neredeyse bütün parametreler tamamen değişti” diye devam etti.

Kendisine “referandum öncesi piyasaya 250 milyar TL dağıtıldı. Yine de piyasa çok durgun, esnaf kan ağlıyor, neden tesiri olmadı?” diye sordum.

“Bunun bir miktar faydası oldu. Büyüme rakamları yüzde 5’e çıktı. Ancak üretim sektöründe durum kötü. Reel sektör olmadan, inşaata dayalı politika ile ekonomik dengeler sürdürülemez. Şu anda çark bir şekilde dönüyor gözüküyor ama rakamlar arasında uyumsuzluklar var” cevabını verdi.

Biliyordum, “rakamlarda hile var” demek, O’nun gibi bir sorumlu devlet adamından beklenemezdi. Ancak üstü örtülü bir şekilde böyle zarif bir cevap verebilirdi.

Durmuş Yılmaz‘ın bana anlattığı hususların bazılarını Sözcü’de Murat Muratoğlu da yazdı.

İkisinden öğrendiklerimi özetlersek durum şöyle:

  • Hükümet Türkiye’nin elde kalan en değerli şirketlerini Varlık Fonu‘na devretti. Bu varlıkları ipotekleyerek dışarıdan borç arayacaklar. Bu şirketlerin piyasa değeri 40 milyar doları civarında.

Neden böyle yapıyorlar?  “Borçlanılacak ama resmi borç olarak kayıtlarda görünmeyecek. Kimden borç alındığı hiç bilinmeyecek!”

  • Hazine’nin borçlanma limiti kanunla belirlenmiştir. Hazine giderleri ile gelirleri arasındaki fark kadar borçlanır. Bunu en fazla yüzde 5 aşabilir. Hazine bu yetkisini kullanmıştı.

Hazine nakit açığı bu yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 320 artışla, geçen yılın aynı dönemindeki 7,2 milyar liradan, 30,3 milyar liraya tırmandı.

Mecburen geçen hafta “2017 için yüzde 5 artırılan net borçlanma limiti aynı oranda yeniden artırıldı.”

Bu yüzde 10 artış da yetmedi.

  • Torba yasa ile 37 milyar TL ilave edilmek isteniyor. Böylece yıllık toplam borçlanma limiti 84.5 milyar TL’ye çıkarıyorlar.

Bu hukuka aykırı ama kim takar?

  • Yetmedi, bütün vergi kalemlerinde artış yaptılar.
  • Yetmedi, kamuda kalan son malları da satıp, 3 yılda 32 milyar TL lik özelleştirme yapacaklarını açıkladılar. (Bu güne kadar yapılan özelleştirme tutarı 70 milyar TL’dir.)
  • Yetmedi, Milletin evde sakladığı çeyrek altınlarına göz diktiler. “Yastık altında 2 bin 200 ton altın var. Bunları bize teslim edin, onun yerine size altın tahvili ya da kira sertifikası verelim” dediler.

Bu altınların ödeme vadesi geldiğinde ne yapacaklar? Bu arada hükümet döviz ihtiyacını gidermek için altınları Londra Borsasında satmış olacak.

Korkuyorum bu iş fazla sürdürülemeyecek, bir iki sene içinde duvara toslayacaklar.

 

Önceki İçerikİslâmiyet, Hıristiyanlık ve Hz. İsa
Sonraki İçerikEnvârü’l-Âşıkîn :
Avatar photo
Doğum 20.07.1956 BUCAK-BURDUR Eğitim Cumhuriyet İlk Okulu, Bucak Lisesi (Mezuniyet 1973) İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi - Kimya Yüksek Mühendisliği (Mezuniyet 1978) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 1995) Çok sayıda şirket içi ve şirket dışı eğitim programlarına iştirak. (ISO 9000, Toplam Kalite Yönetimi, Verimlilik, İş İdaresi, Pazarlama, İstatistiksel Proses Kontrol, Kişisel Gelişim, Kişisel İmaj ve diğer konularda onlarca eğitim programı) 1978-1980 Akyazı/Sakarya Yonca Süt Fabrikası İşletme ve Laboratuar Şefi 1980-1995 Petkim A.Ş. Yarımca Kompleksi (İşletme Mühendisi, İşletme Şefi, Başmühendis.) 1995-2001 Satış Müdür Muavini 2001-2004 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdür Yrd. 2004 - 01.02.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdürü. 01.02.2007 - 30.09.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi İnsan Kaynakları Müdürü. 01.01.2008 - 30.10.2008 Yantaş Yavuzlar Plastik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Kauçuk Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı. (2001) 03.03.2010- Serbest Avukat Medeni Hal :Evli ve İki Çocuklu Lisan : İngilizce (İntermedite level) Sosyal Faaliyetler :İstanbul Üniversitesi Korosu, Kubbealtı Musiki Cemiyeti ve halen Tüpraş Türk Sanat Müziği Grubunda korist. 250 mühendis üyesi bulunan Petkim Mühendisler Derneği'nde 4 yıl başkanlık yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nda Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Başkanı. 2001-2002 yıllarında Kocaeli TV' de, "Geniş Açı" adlı siyasi, sosyal, kültürel tartışmaların yapıldığı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Halen Kocaeli Gazetesinde haftada bir köşe yazısı yayınlanmaktadır. Bu yazıların tamamı kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesinde yer almaktadır.