Türkiye ve Bulgaristan Türkleri

24

 

Türkiye’de işler o kadar karışık iken Bulgaristan ile ne işimiz var demeyin, lütfen.

Çünkü, hem Türkiye’nin karışıklığının ve hem de dış Türklerin durumunun birbirinden nasıl ayrılamaz konular olduğunu aşağıda göreceksiniz.

Yoksa, ülkemizin(!) hangi şartlara sürüklendiğini elbette çok iyi biliyoruz.

Hele hele bu ülkenin Başbakanlığını yaptığını söyleyen Recep Tayyip ERDOĞAN’IN şu akil adam ucubeliğini protesto edenlerin sayısının 4980 olduğunu söylemesinin gülünçlüğünden sonra, artık, inanın ne söylemek gerekir bilemiyorum.

Neyse!

Aşağıdaki yazıyı yazan Özcan PEHLİVANOĞLU.

Türkiye’deki Bulgaristan Türklerinin en önemli ismi.

Bu nedenle, bu şahsın görüş ve düşüncelerine mutlaka kulak vermek gerekir diye düşünürüm. Kendisiyle, İstanbul’da, Ahmet YESEVİ Vakfı’nda plâket aldığımız bir törende bir sohbetimiz olmuştu. Bu nedenle, ne kadar donanımlı olduğunu da yakından bilirim.

İşte, Özcan PEHLİVANOĞLU’NUN, Hürriyet gazetesinde, Yalçın BAYER’İN köşesinde de çıkan yazısı:

” BULGARİSTAN TÜRKLERİ DESTEK BEKLİYOR

Türkiye’de ve dünyanın dört bir köşesinde, Türk Milleti saldırıya uğramış durumdadır. Bu saldırı akla hayale gelmedik yöntemlerle sürdürülmektedir.

12 Mayıs 2013 tarihinde, yanı başımızdaki komşumuz Bulgaristan’da erken genel seçimler var. Şu an Bulgaristan’ın nüfusunun % 15’i Türk. Diğer Müslüman nüfusla daha da artan bu oran, Bulgaristan ve bizim için çok önem arz ediyor.

Sadece 1877-1878 (93 Harbi) Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rusların; Bulgaristan’ın Hıristiyan Bulgarlara ait olduğunu ispatlamak için, bir anda 300 bin civarında Müslüman Türk’ü katlettiğini ve 1,5 milyon insanımızı o tarihlerde göçe mecbur bıraktığını bilirsek, ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Türk Milleti ile Türkiye’de uğraşan AKP iktidarı; aynı uğraşısını, Bulgaristan Türklerini siyaseten ve fikren bölmek için veriyor.

Bulgaristan Türklerinin siyaseten elde ettiği güç, AB’nin başkenti Brüksel’in isteği, Sofya’nın ellerini ovuşturması ve Ankara’nın bastırması ile sıfıra indirgenmeye çalışılıyor. Bundan önceki seçimlerde, Türkiye’deki en küçük kıpırdanmaya sözlü ve yazılı nota veren Bulgaristan, bugün iktidarın milletvekili ve belediye başkanlarının Bulgaristan’da cirit atmasına ve de Türkiye’deki vali ve kaymakamlıkların gazetelere düşen baskılarına nedense(!) hiç ses çıkarmıyor.

Bulgaristan Türklerini siyaseten ikiye bölmek için yine HÖH/DPS’de yıllarca çalışmış olanlara parti kurduranlar ve maddi destek sağlayanlar kimlerdir? Amaçları nedir?

Cevap çok basit; Bulgaristan Türklerini bölmek…Türkle; Türkiye’de ve dünyada kim uğraşıyorsa, Bulgaristan’da da onlar uğraşıyor.

Halbuki, Bulgaristan’da olanlara ve Bulgaristan Türklerini alenen bölmeye çalışanlara karşı, meselenin farkında olsak, Bulgaristan’da ve Türkiye’de yaşayan Türk Milletinin her evladının buna karşı çıkması gerekirdi…

Gelin Türk Milletini; Bulgaristan Türklerini ufalayarak yok etme operasyonlarından haberdar edelim. Ve de Bulgaristan Türklerinin 12 Mayıs’ta sandıktan bir bütün halinde çıkmasına hep birlikte destek verelim. Yoksa gözü ve gönlü daima bizde olan Bulgaristan Türklerinin geleceğine dair vebali hepimiz üzerimizde taşırız.”