Tünelin Ucundaki Işık: Yeni Parti

37

Ülkemiz iyi yönetilmiyor. Devlet asli görevlerinin hemen hepsinde başarısız. Ülkemiz yalnız ve insanlarımızın üçte ikisi umutsuz, yarısı kendisini ötekileştirilmiş hissediyor.

Adalet, Dış Politika, Eğitim, Sağlık, Ekonomi dâhil devletin asli görevi olan bütün alanlarda başarısız bir yönetim… Toplumu kamplaştıran, nüfusun yarısını ötekileştiren bir iktidar… Üstelik “metal yorgunu”, üstelik yolsuzluk ve şaibelerin üstünü örtmekte mahir…

Son yazımı şu cümlelerle bitirmiştim:

“Ortak aklın işletilmediği, ‘denge ve denetim’ sistemlerinin devre dışı bırakıldığı bir devlet olduk.

Zaten çok aldatanımız ve sıkça aldanan yöneticilerimiz var.

Yeni bir çıkış bulmak zorundayız. Çözüm üretmeliyiz.

Demokrasi ve hukuk ilkeleri içinde bunu başarmalıyız.

Bu imkânsız değil, tünelin ucunda ışık göründü…”

Çünkü bu karamsar tabloda bir ümit ışığı doğuyor. Meral Akşener’in başkanlığında kurulacak olan parti kuruluş çalışmalarının sonuna yaklaşıyor.

Toplumda bir heyecan, bir rahatlama, coşkulu bir bekleyiş elle tutulur, gözle görülür bir hale geldi.

Yapılan bütün anketlerde daha parti kurulmadan en kötümser rakamlarda bile üçüncü parti gösteriliyor.

Kurucular kurulunun tamamının açıklanması, program ve tüzük tanıtımı yapıldıkça heyecanın boyutlarının genişleyeceği, oluşumdan haberi olmayan kitleleri de etkileyeceği beklenmekte.

2019’da Cumhurbaşkanlığı seçimi için dengeler değişiyor.

Tek adam yerine yeniden ve hataları düzeltilmiş parlamenter sisteme dönüşün yolu açılabilir.

Normalleşmenin, hep birlikte Türkiye olmanın umutları yeşeriyor. Ortak aklın ve ortak vicdanın egemen olduğu, adaletli, güvenli, huzurlu bir ülkeye dönüşümün başlayabileceği seziliyor.

Yeni kurulacak parti mevcut durumdan çıkış için tek seçenek gibi görülüyor.

Tünelin ucundaki ışık gibi Türk toplumuna umut veriyor.

*********************************

Engellemelere Rağmen

Meral Akşener başkanlığında kurulacak parti önüne engeller çıkarılmaya devam ediyor. Şimdi de Partinin kuruluş toplantısının yapılması için ön sözleşme yapılan otel -her nedense- sözleşmeyi iptal etti.

Akşener, “Bir el kurulacak olan partimizin bütün yollarını tıkamak için elinden geleni yapıyor” dedi.

Meral Akşener ve arkadaşları MHP içinde verdikleri mücadele sırasında da hukukun kötüye kullanılması dâhil her türlü engelle karşılaştılar. Balgat- Beştepe ittifakı ile kurultay yapılması engellendi.

TV’ler, merkez ve yandaş medya onlara ambargo uyguladı. Yurt sathında yaptıkları mitingler, kapalı salon toplantıları haber dahi yapılmadı.

Yılmadılar. Anayasa değişikliği referandumunda çok etkili bir “hayır” kampanyası yürüttüler. Bu mücadele sırasında Meral Akşener’in lider vasıfları ortaya çıktı.

Halkın teveccühünün Akşener üzerine yoğunlaştığı görüldü. Meral Akşener artık sadece MHP’lilerin değil, her görüşten kitlelerin umut bağladığı bir lider oldu.

“Bu tür engellemelerin AKP’ye fayda değil, zarar vereceğini” yandaş gazeteciler bile yazıyor.

Fakat “metal yorgunluğu değil, Meral yorgunluğu içindeki” AKP hata yapmaya devam ediyor.

Yorgunluktan da olsa, korkudan da olsa yapılan engellemeler gücün kötüye kullanımıdır. Bunu kamu vicdanı kabul etmez. Güç adalet için kullanılırsa saygı duyulur.

Halkın teveccüh ettiği lider ve sosyal- siyasi hareketler engellenemez.

*********************************

Meral Akşener Etkisi

Posta Gazetesi’nde Yazgülü Aldoğan “Meral Akşener’den lider olur mu?” diye soruyor.

Sorunun cevabı için kendi gözlemlerini paylaşıyor.

Lütfen okuyun. Ve siz karar verin. Bu vasıflardaki bir genel başkan lider olur mu, olmaz mı?

1-Biz ve onlar diye ayrıştırıcı, ötekileştirici bir söylem yerine, herkesi kucaklıyor. Mevlana gibi “GEL” demek yerine ayağına gitmekten; “ben anlatayım” demek yerine, “sen anlat dinleyeyim” demeyi tercih ediyor.

2-Bir yanıyla muhafazakâr, bir yanıyla milliyetçi, bir yanıyla sosyal, bir yanıyla kadın hakları diyor! Tam bir Türkiye mozaiği, AKP öncesi Türkiye. Şimdiki kutuplaşmış, birbirine diş bileyen, neredeyse savaşacak iki grup yerine, birbiriyle yaşamaya niyetli ve farklılıklarını zenginlik sayan bir bütünleşme modeli. Huzur arayanlar için ideal.

3-Meral Akşener’in söylemi bu, görüntüsü de bu, yanındakiler de böyle. Hacıyım derken dindar, Rizeli geliniyim derken milliyetçi, Ahlat’ta ev tutacak, bayram sofrası kuracak kadar geniş yürekli.

4-“Senin sapığın benim sapığım olmaz, hepsine karşı çıkılır” diyecek kadar vicdanlı! Kadrosunda gençler var. Kadınlar var. Deneyimli bürokratlar var. Yaş almış bilge politikacılar var.

Şimdilik hepsini bilmiyoruz, önemli de değil, ışığı gören gelir!

5- Baskı her yönden üstlerine geliyor. Ama Meral Akşener, cesur yürek, korkmuyor!

6- Bir saat kâğıda, promptera bakmadan takır takır konuşuyor. Dinletiyor. Sorulara akılcı yanıtlar veriyor.

7- Meral Akşener, bitmiş bir MHP’nin devamı değil. Bambaşka bir oluşum. Daha sert ve sonuç alıcı siyaset bekleyen seçmenini tatmin edemeyen CHP’den de oy alabilir, AKP’ye oy veren Kürtlerden de. AKP’nin baskıcı politikalarından bunalmış muhafazakârlardan da.

8- Meral Akşener cumhurbaşkanlığına adaylığını 1 milyon imza ile koyacak kadar iddialı..

 

Önceki İçerikAltın Şehir / Üsküdar Kitabı
Sonraki İçerikYürekteki Çığlık
Avatar photo
Doğum 20.07.1956 BUCAK-BURDUR Eğitim Cumhuriyet İlk Okulu, Bucak Lisesi (Mezuniyet 1973) İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi - Kimya Yüksek Mühendisliği (Mezuniyet 1978) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 1995) Çok sayıda şirket içi ve şirket dışı eğitim programlarına iştirak. (ISO 9000, Toplam Kalite Yönetimi, Verimlilik, İş İdaresi, Pazarlama, İstatistiksel Proses Kontrol, Kişisel Gelişim, Kişisel İmaj ve diğer konularda onlarca eğitim programı) 1978-1980 Akyazı/Sakarya Yonca Süt Fabrikası İşletme ve Laboratuar Şefi 1980-1995 Petkim A.Ş. Yarımca Kompleksi (İşletme Mühendisi, İşletme Şefi, Başmühendis.) 1995-2001 Satış Müdür Muavini 2001-2004 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdür Yrd. 2004 - 01.02.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdürü. 01.02.2007 - 30.09.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi İnsan Kaynakları Müdürü. 01.01.2008 - 30.10.2008 Yantaş Yavuzlar Plastik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Kauçuk Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı. (2001) 03.03.2010- Serbest Avukat Medeni Hal :Evli ve İki Çocuklu Lisan : İngilizce (İntermedite level) Sosyal Faaliyetler :İstanbul Üniversitesi Korosu, Kubbealtı Musiki Cemiyeti ve halen Tüpraş Türk Sanat Müziği Grubunda korist. 250 mühendis üyesi bulunan Petkim Mühendisler Derneği'nde 4 yıl başkanlık yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nda Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Başkanı. 2001-2002 yıllarında Kocaeli TV' de, "Geniş Açı" adlı siyasi, sosyal, kültürel tartışmaların yapıldığı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Halen Kocaeli Gazetesinde haftada bir köşe yazısı yayınlanmaktadır. Bu yazıların tamamı kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesinde yer almaktadır.