Teşekkürler Meral Akşener, Teşekkürler Kocaeli

41

Cumartesi günü Kocaeli’de esen Meral Akşener rüzgârı Türkiye gündeminde de önemli bir yer tuttu. Hemşerileriyle buluşan Meral Akşener’in bir mitinge dönüşen toplantısı Pazar günü havuz medyası hariç bütün medyada, özellikle Kocaeli gazetelerinde çok geniş şekilde aktarıldı, yorumlandı.

Halk TV’den canlı yayımlanan, diğer yaygın medya kanallarında da haberlerde değerlendirilen bu toplantıya Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı sıfatıyla ev sahipliği yapmış olmaktan mutluyum.

Bir salon toplantısı planlamıştık. Mütevazı duyuru imkânlarımızla herkese tam olarak duyuramadığımız, salonu dolduramama endişesi olmadığı için kitleleri davet için kendimizi zorlamadığımız bir toplantı idi.

Beklentilerimizin çok üzerinde, gazetelerde yer alan tahminlere göre 3.500-7.000 kişi arasında (bana göre en az 5-6 bin kişilik) çok canlı bir katılım oldu.

Toplantı birden bir miting havasına dönüşüverdi.

İzmit Fuar İçindeki Çağlayan Düğün Salonu’nun oturma düzeni ile 1.200 kişi civarında bir kapasitesi var. Fakat daha toplantı saatinden bir saat önce içerisi doldu, dışarıda birikim başladı. Meral Hanım geldiğinde içeridekilerin en az dört katı bir kalabalık dışarıda kaldığı için toplantı dışarıya taşınmak zorunda kalındı.

Bizi esas mutlu eden de, Meral Akşener’i dinlemek için kendi imkânlarıyla salona gelen insanlardaki heyecan ve dinamizm idi. Başkalarının yaptığı diğer mitinglerde gördüğümüz gibi otobüslerle veya başka araçlarla taşıma yapılmamıştı.

Özellikle kadınların sayısının fazlalığı ve erkeklere nazaran daha heyecanlı olmaları dikkat çekici idi.

Meral Akşener bundan sonra İzmit’te biraz daha kapsamlı, biraz daha masraflı bir çalışma ile rahatlıkla Perşembe Pazarını dolduran bir miting yapabileceğini gösterdi.

Zaten daha önce, İzmit Perşembe Pazarından çok daha büyük bir alan olan,  İzmir Gündoğdu meydanında yaptığı muhteşem mitingin başarısı, İzmit’te benzer bir mitingi yapmanın Akşener için hiç de zor olmadığını göstermekte.

Partilerin bile zorlandığı böyle bir organizasyon gücü, kitleleri hareketlendirme yeteneği kolay elde edilecek bir şey değil. Özellikle de sadece taraftarlarının fedakârlıklarına dayanan bir siyasetçi için. Bunu başarabilmek için geniş kitlelerin umudu olabilmek gerek.

Yıllardır sürdürülen “alternatif yok” propagandasının sonu gelmiş gibi. Beklenen alternatif liderin Meral Akşener olduğu görülmekte.

Bu yüzden O’nun parti içi mücadelesinin, hukukun katledilmesi suretiyle engellenmesi tesadüf değil.

***

“Açılış, temel atma törenleri” adı altında yapılan “evet” mitinglerinin bütün masrafları devletten, daha doğrusu bütün milletin,“evet” ve “hayır” diyenlerin hepsinin, cebinden ödeniyor.

Oysaki Meral Akşener mitinglerinde devlet gücü ve imkânlarının kullanılması söz konusu değil.

O, devletin ve Belediyelerin sınırsız imkânları, çalışan personelin, öğrencilerin, devlete iş yapan müteahhit şirketlerin işçilerinin mitinglere aileleriyle birlikte katılıma zorlanması, büyük kitlelerin taşınabilmesi, ikramlar vs ile dinleyici toplamıyor.

Her şey gönüllülük esasına göre yürüyor.

Meral Akşener toplantısına koşup gelenler bu kadar ağır eşitsizlik ve adaletsizliğe karşı, mağdurun yanında yer alıyorlar.

***

Getirilmek istenen partili Cumhurbaşkanlığı sisteminde, “tek adam kendisine verilen bu kadar ağır yetkileri kötüye kullanırsa ne olacak?” sorusuna AKP’lilerin verdiği cevap, “millet çoğunluğu yanılmaz, millet böyle bir adamı Cumhurbaşkanı seçmez” şeklinde oluyor.

Bu önerme ancak şu şartlarda doğrudur: Adil ve dürüst seçimler varsa, millet çoğunluğu yanılmaz.

Diktatörlerin çoğu adil ve dürüst olmayan seçimlerle gelmiştir.

Kocaeli Aydınlar Ocağı olarak, bu ağır adaletsizliğe karşı, mağdur ve mazlum tarafa bir imkân açtık.

Meral Hanım’ın programı öncesi ve sonrasında, tanıdım tanımadığım o kadar çok insan, programı yaptığımız için, duygusal sözlerle minnet ve şükran duygularını ifade etti ki…

Meral Akşener’in Kocaeli’nde milletle buluşmasına aracılık etmekle ne kadar doğru bir iş yaptığımızı çok iyi anladım.

Teşekkürler Meral Akşener… Onurlu mücadelenle milletimizin önüne alternatif lider olarak ortaya çıktığın için…

Teşekkürler Kocaeli… Farklılıkları bir yana bırakıp, “söz konusu vatansa gerisi teferruattır” deyip Meral Akşener’e destek verdiğin için…

**********************************************

Üç Başyazarın Kaleminden

Akşener ve Kocaeli Aydınlar Ocağı

Araştırmalara göre, Kocaeli’de toplumda kanaat oluşturmada en yüksek etken yerel gazetelerdir. Kocaeli gazetelerinde çok kaliteli yazarlar var.

Şimdi Meral Akşener ve O’nun Kocaelililerle buluşmasını sağlayan Kocaeli Aydınlar Ocağı hakkında yorum yapan üç başyazarın yazılarından alıntılar yapacağım. Bu üç başyazar uzun yıllardır Kocaeli kamuoyunu oluşturan en etkin isimlerdendir.

Farklı görüş, karakter ve üslupta olan üç başyazar bakalım neler yazmış?

TANZER ÜNAL:

Madem Türkiye’nin yeni bir lidere ihtiyacı var…

Madem bu lider arayışında Meral Akşener ismi ön plana çıkıyor…

Madem Meral Akşener İzmitli, bizden biri, kardeşimiz, ablamız, bacımız…

Meral Hanım’a kent olarak sahip çıkmalıyız.

İşte bugünkü toplantı bunun için önemli….

Bu arada Kocaeli Aydınlar Ocağı’nı kutlamak istiyorum.

Kendi aralarından yetişen Meral Akşener’e sahip çıktılar, bugünkü organizasyonu üstlendiler.

Herkesin köşe bucak kaçtığı bir dönemde, Aydınlar Ocağı’nın böyle bir organizasyonu üstlenmesi “yürek işi”!

Tanıyorum, başta Başkan Ruhittin Sönmez olmak üzere tüm Aydınlar Ocağı üyelerinde bu yürek var.

***

İSMET ÇİĞİT:

Şimdi gerçek bir muhalefet, gerçek manada Ak Parti iktidarına karşı alternatif siyasi kadro arayışı var. Böyle bir muhalefetin liderliği için, kim ne derse desin, en fazla öne çıkan isim de İzmit Gündoğdulu Meral Akşener’dir.

İzmit’te yapılacak bu toplantı Türkiye siyasetinin 16 Nisan sonrasındaki dönemi için sonderece önemlidir. Meral Abla’nın yarın İzmit’te söyleyeceklerinden çok, bu toplantının havası, heyecanı, katılım düzeyi ön planda değerlendirilecektir.

Yarın Fuar’daki Çağlayan Restaurant’ta düzenlenecek toplantının çok önemli bir özelliği var. Bu toplantıyı “Akşener’i sevenler derneği” veya  “MHP teşkilatı içindeki muhalifler” düzenlemiyor. Meral Akşener’in katılacağı toplantının arkasında, organizasyonunda Kocaeli Aydınlar Ocağı var.

Aydınlar Ocağı, Türkiye’deki “Milliyetçi muhafazakâr” siyasetin, en aklı başında, en iyi eğitimi almış, toplum içinde en saygın yerlerde bulunan isimlerini aynı çatı altında toplayan çok önemli bir sivil toplum örgütüdür.

Şimdi Kocaeli Aydınlar Ocağı Türkiye siyasetinde yeni muhalefet olma hedefindeki en öne çıkan siyasi ismin İzmit toplantısını organize ediyor.

***

GÜNGÖR ARSLAN:

Meral Akşener siyasette bu kentin bir değeridir.

O zaman önce İzmit sonra da Kocaeli hemşerimize, kızımıza, bacımıza, ablamıza sahip çıkmalı ve ona her türlü desteği vermelidir.

Meral Akşener de sahip çıkılacak, desteklenecek bir kişiliktir.

Ne arsızlığını gördük ne hırsızlığını ne de yüz kızartıcı bir olayını.

O zaman ona sahip çıkmayacağız da kime sahip çıkacağız.

Kaldı ki ister kabul edin ister etmeyin Meral Akşener siyasetin yükselen yıldızıdır ve yürekli, pes etmeyen bir kadındır.

O halde destek vermek için ne bekliyorsunuz.

**

Bahçeli çok ama çok korkuyor Meral Akşener’den. Hem de öyle böyle değil.

Ve siyasi irade de korkuyor.

Devlet Bahçeli’nin korktuğundan daha çok korkuyor. Bunu dün gözlerimle gördüm.

Meral Akşener’in toplumda karşılığı var. Hem de çevresinde çok iyi bir ekip olmadığı halde.

Tek başına Meral Hanım. Buna rağmen bir güç olmuş.

**

Çevremiz OMURGASIZ insan ve kurumlarla kaynıyor. Herkes güce tapıyor, gücün karşısında boyun eğiyor.

Eğmeyenlerde var.

İşte bunlardan birisi de Kocaeli Aydınlar Ocağı.

İşte bu dernek yani Kocaeli Aydınlar Ocağı benim son günlerde en çok takdir ettiğim bir sivil toplum kuruluşu oldu.

Düşüncelerinin ne olduğu beni ilgilendirmiyor.

Beni ilgilendiren tek şey DURUŞU.

Adam gibi bir duruş sergiliyor.

Herkesin korkup kaçtığı bir dönemde DİK duruyor.

Ve Meral Akşener’e destek veriyor.

Onu konuşmacı olarak davet edip organizasyon düzenliyor.

Hedef olmaktan korkmuyor, bedel ödemekten çekinmiyor.

Bana da bu derneği ve tüm yöneticilerini ayakta alkışlamak kalıyor.

Helal olsun DİK duranlara, OMURGALI olanlara.

Selam olsun eğilip bükülmeyenlere..!

 

 

Önceki İçerikEmrühüm Şûrâ Beynehüm (10)
Sonraki İçerikEdward Said ve Eserleri
Avatar photo
Doğum 20.07.1956 BUCAK-BURDUR Eğitim Cumhuriyet İlk Okulu, Bucak Lisesi (Mezuniyet 1973) İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi - Kimya Yüksek Mühendisliği (Mezuniyet 1978) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 1995) Çok sayıda şirket içi ve şirket dışı eğitim programlarına iştirak. (ISO 9000, Toplam Kalite Yönetimi, Verimlilik, İş İdaresi, Pazarlama, İstatistiksel Proses Kontrol, Kişisel Gelişim, Kişisel İmaj ve diğer konularda onlarca eğitim programı) 1978-1980 Akyazı/Sakarya Yonca Süt Fabrikası İşletme ve Laboratuar Şefi 1980-1995 Petkim A.Ş. Yarımca Kompleksi (İşletme Mühendisi, İşletme Şefi, Başmühendis.) 1995-2001 Satış Müdür Muavini 2001-2004 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdür Yrd. 2004 - 01.02.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdürü. 01.02.2007 - 30.09.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi İnsan Kaynakları Müdürü. 01.01.2008 - 30.10.2008 Yantaş Yavuzlar Plastik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Kauçuk Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı. (2001) 03.03.2010- Serbest Avukat Medeni Hal :Evli ve İki Çocuklu Lisan : İngilizce (İntermedite level) Sosyal Faaliyetler :İstanbul Üniversitesi Korosu, Kubbealtı Musiki Cemiyeti ve halen Tüpraş Türk Sanat Müziği Grubunda korist. 250 mühendis üyesi bulunan Petkim Mühendisler Derneği'nde 4 yıl başkanlık yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nda Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Başkanı. 2001-2002 yıllarında Kocaeli TV' de, "Geniş Açı" adlı siyasi, sosyal, kültürel tartışmaların yapıldığı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Halen Kocaeli Gazetesinde haftada bir köşe yazısı yayınlanmaktadır. Bu yazıların tamamı kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesinde yer almaktadır.