Taksim Ne Yana Düşer Usta, Çarşı Ne Yana

31

 

Önce Şair Eşref alsın hiciv sazını: “Padişahım, gitgide zulmetmeye elde ahali kalmıyor.

Sonra sıra Temel’de.. Bizim Temel‘in kırk yılda namaz kılacağı tutmuş, teravihe denk gelmiş. Bakmış bitmiyor; çıkarmış ceketi, vermiş oğluna: “Anana selâm söyle, iş inada bindi“.

Bu arada Taksim‘e çıkan Tünel‘in bir ucunu kaşla göz arasında Tahrir‘e bağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne gıpta ettik.

Aranızdan bazı sosyologca soruları da duyar gibiyim: Çarşı neye karşı da, Çarşı niye karşı da, Çarşı da Marşı.. Kardeşim, Beşiktaş tribününe gizlenmiş Türkiye‘nin tek sosyal muhalefet partisinin işine karışmayın. Nitekim siz mastır doktora tezine konu yaptınız da çarşı ona da mı karşı çıktı?

2 kişiden birinin oy verdiği, diğerinin vermediği ama her ikisinin de merak ettiği bir husus var: Bu iş nereye varır? Olay dakika dakika nasıl gelişti sayın seyirciler?

  • Kural 1a – Bir ülkede faili meçhul cinayetlerin faili bulunamıyorsa başka

ülkelerin istihbarat örgütleri olduğundandır.

  • Kural 1b – Bir ülkede bir eylemin yada halk hareketinin parti, dernek, vakıf vs.

organizatörü yoksa ve “made in facebook & twitter” damgalıysa adres Washington DC’dir.

16 Mayıs‘ta (Bandırma Vapuru’nun 94.Yıldönümünde) Başbakanımıza

Amerikalılar güzel bir jübile töreni yaptılar ve dönerken de düğmeye bastılar.

Kaç zamandır yazıyoruz; Küresel Güçler atı değil ama jokeyi değiştirmeye karar

verdiler. Mevzunun dibi Cumhurbaşkanlığı veya YarıBaşkanlık, seçimdir diyoruz; herhalde dinlemiyorsunuz. Beyzbol sopası gösteriyoruz; görmezden geliyorsunuz.

  • Kural 2 – Otokratlaşan lideri önce yakınındakiler satar.

Stratejik Derinlik“in Profesörü Suriye‘de bile bile lades dedikçe batağa Esad‘dan

evvel bizimki saplanıyor.

Ya herro ya merro‘ yol ayrımındaki siyasî istikbali tavizle kurtarma adına “Apo’yla

Görüşme / PeKaKa’yla Anlaşma” operasyonunu yöneten danışmanlar maçın sonucunun değişmeyeceği bir yana gidişatın hızlanacağını bilmiyorlar mıydı?

3-5 ay önceden planlanmış bir dış ziyaretin bu süreçte iptal edilmemesi,

sonrasında gelişecek tweetik ve facetik dedikodularla muhtemel bir karşı’lama törenine dönüşecek olması kimin hesabına yazılmalı?

Ya Emniyet operasyonu ve Emniyet istihbaratı? Şu gurup gitti, bu gurup geldi de

orantısız güç“ün artık boğa gibi burnundan soluyan kitleleri arenaya indireceğini Emre Uslular, Önder Aytaçlar öngörememiş olabilirler mi?

Cumhurbaşkanıyla Başbakan arasındaki iç savaşım Suriye‘den daha derin dedik, inanmadınız. Şimdi de şunu diyelim, siz gene inanmayın: Süreç, Tayyip Erdoğan‘ın “Cumhurbaşkanlığına aday değilim” dedirtilmesine kilitlenmiştir. Sağlık sorunları bahanesiyle iş bırakma ve gerideki tortuların temizlenmesi şık bir tasarım olarak gözüküyor.

Aksi halde “tek millet, iki devlet” prensibince “tek iktidar, iki merkez” projesi hükmünü icra edecektir. Takımlar, saha, zemin; her şey hazır görünüyor. Araya reklam girelim arkadaşlar..

  • Kural 3 – Bir hükümdar için sıra 3’ncü zarfın üçüncüsündeyse 3 zarf bırakıp çekilmelidir.