Süt ve Mamüllerinin Tüketimini Nasıl Artırabiliriz?

64

Ülkemiz diğer ülkelerle mukayese edildiğinde süt tüketimi en az olan besin gurubu içinde yer alır. Bazı ailelerin süt yerine yağ ve şekerli mamulleri tercih ettikleri görülmektedir. Oysa yağ ve şekerin lüzumundan fazlası vücutta depo edilmekte, Kullanılmayan kısmı yağlanmalara neden olmaktadır. Toplum sağlığı açısından yağ ve şekerin süte tercih edilmesi eğitim eksikliğini ortaya koymaktadır.

Dört ana besin gurubu içerisinde yer alan süt ve süt ürünleri, bebeklik döneminden yaşlılığa kadar geçen sure içerisinde, ayrıca kadınların gebelik ve emziklik dönemlerinde yeterli ve dengeli sağlıklı beslenmeyi sağlayan eşsiz bir besin gurubudur.

Büyüme ve gelişme çağındaki bebek ve çocukların gerek bedensel gerekse zihinsel gelişmelerinde önemli rol oynamaktadır. Süt mamullerinin insan beslenmesi ve dolayısıyla sağlığı üzerindeki etkileri kelimelerle izah etmek gerçekten çok zordur. O halde ne yapmalıyız neler yapabiliriz? Süt ve mamullerinin tüketimini artırmak için benim bir takım önerilerim var. Diyorum ki; gelin bu önerileri hep birlikte hep beraber yapalım. Milletlerin sadece fertlerle yakalayacağı başarılar sınırlı ve yetersizdir. Oysa Millet olarak, toplum olarak meselelere sahip çıkarsak, mutlaka çok başarılı olacağımıza inanıyorum. Bu vesile ile önerilerimi sıralıyorum.

ÖNERİLER:

1-Çocuklarımıza şekerli yiyecek içecek yerine süt verilmelidir.

2-Süt ve yoğurda şeker eklenmemelidir.

3-Tahıllı çorbalar süt ve yoğurt eklenerek yapılmalıdır.

4-Yuvalarda anaokullarında öğün aralarında diğer sıvılar yerine süt ve ayran verilmelidir.

5-Okullardaki yemeklerin yanına mutlaka süt ve yoğurtta konulmalıdır.

6-Sabah kahvaltılarında çay yerine süt tercih edilmelidir.

7-İlkokullardaki beslenme saatlerinde süt ve ayran içimi teşvik edilmelidir.

8-Kitle iletişim araçları (medya) ile sütün kullanımı yoğun olarak işlenmelidir.

9-Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için yurt içi talebi canlandırmak, süt içme alışkanlığı kazandırmak, amacıyla süt mamullerinin besin değeri konusunda özellikle medyada süt ve mamülerinin yararlarıyla ilgili olmak üzere her yaştaki insanlara yönelik tanıtım ve eğitim programlarına yer verilmelidir.