Sevgi Dolu Günler

95

Mübarek Ramazan’ı tamamlayıp bayrama kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. İlahi bir görevi yerine getiren insanlarımızın Yaradan’ına gösterdiği sadakatin bir tezahürü olan ramazan ibadetlerinden sonra yapılacak bayram herkesin meşrebine göre kutlanıyor. Bazılarımıza göre ilahi bir kutlama, bazılarımıza göre tatil veya dinlenme günleri oluyor.

Bayramın asıl fonksiyonu toplumu kaynaştırmaktır. Küçükler büyüklerin ellerinden öper. Akraba ve dostlar ziyaret edilir. Bayramlaşmalar olur, ikramlar yapılır. O eski samimiyetin azaldığı günümüzde bayramlaşmalar azalıyor, hatta bayramlaşmalar telefonla yapılırken şimdi internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bayramlaşmalar aslında üzüntülerin, sevinçlerin paylaşıldığının göstergesi olan önemli günlerdir. İnsanlığın mutluluğunun en önemli kaynağı sevgidir. Sevginin olmadığı yerlerde huzur olmaz. Gerçek sevginin önemini anlatan bir hikayede bakın ne anlatılıyor.

Birgün sormuşlar ermişlerden birine; sevgisizlerle sevgiyi yaşayanlar arasında ne fark vardır?

Bakın göstereyim demiş ermiş; Önce sevgiyi dilden gönüllerine indirememiş yani sevgisizleri çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş. Arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar dağıtılmış. Ermiş, “Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz” diye bir şart koşmuş. “Peki” demişler. İçmeye teşebbüs etmişler fakat o da ne! Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü yerlere döküp, saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine şimdi demiş ermiş, “Sevgiyi gerçekten bilen ve yaşayanları çağıralım sofraya” Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen, ışık saçan insanlar gelmiş oturmuş sofraya. Bu defa “buyurun” denilince her biri uzun saplı kaşığını çorbaya daldırıp karşısındaki arkadaşına uzatarak içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan.

İşte demiş ermiş, “Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim arkadaşını düşünür, doyurursa O arkadaşı tarafından doyurulacaktır. Şüphesiz hayat pazarında daima sevgiyi paylaşanlar kazanacaktır.

Sevgi dolu günler dileğiyle… Bayramınız kutlu olsun.