Selahattin Demirtaş ve Ali Haydar Konca’ya Soruyorum

59

Neyi sayıklıyorsunuz, neler saklıyorsunuz? Bilinçaltınızdan ne demeçler patlak veriyor?

İmparatorluk geleneği olan bir milletiz. Başka dinden, ırktan ve renkten insanlarla Asya-Avrupa-Afrika’da devletler yönetmişiz. Sade Osmanlı’yı kastetmiyorum; Hun İmparatorluğu’ndan Delhi Türk Sultanlığı’na ve Hazar İmparatorluğu’ndan Memlûk Sultanlığı’na kadar böyle..

Anadolu’da da kurduğumuz tüm devletlerde eski halklardan yeni yerleşimcilere dek kapımız herkese açıktı. Yönetme işinde hüner toplumsal katmanları ayrıştırmak yada dışlamak değil onları bir arada tutacak hizmet ve emek koordinasyonu oluşturabilmektir.

Reklama girmeyelim. Sözü nereye getireceğiz; Ermenilere, Süryanilere.. O niye?

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş ne zaman ağzını ‘Halklar’ diye açsa ya “Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Ermeni, Yahudi” diye örnek zinciri kuruyor ya da ‘Haklar’ diye mevzu yaptığında “Kürt, Ermeni, Süryani” diye sıralama yapıyor.

HDP’nin son seçimde aldığı 6 milyon oyun yarıdan fazlasının Doğu ve Güneydoğu Bölgesinden olduğu biliniyor. Tüm Türkiye’de yaşayan Ermeni sayısı 60-70 bin, Süryani sayısı 20 bin, Keldani sayısı 3-4 bin. Bunların da çoğu İstanbul’da yaşıyor.

Oysa resmî istatistiklere göre Türkiye’de Arapça konuşan 1 milyon (Suriyeliler dışında), Zazaca konuşan yarım milyon insan var. Seçmenden oy alma esasına göre kurulan bu parti 1 milyonu değil 100 bini esas alıyor. Kürt kimliğinin tanınmamasından bahsediyor ama Zaza’yı Kürt sayıyor.

Dahası ikide bir “Ermeni soykırımı vardır”, “Tereddüt etmeden Ermeni soykırımını kabul ediyorum”, “Evet, 1915 bir soykırımdır” diyen bir insan amatör bir tarihçi bile değilse niye bu konuda bu kadar ısrarlıdır? Varsa bu soykırımı kendi dedeleri yada akrabaları yapmış da ordan mı biliyor?

Mesela benim dedelerim öyle şeyler yapmamış. Ama İzmit Bahçecik’teki Hınçak – Taşnak çetelerinin azgınlıklarına karşı sivilleri koruma adına meşru müdafaa yapmışlar. Sadece 600 sayfalık yöresel bir tarih çalışması bunun arşiv belgeleriyle dolu.

Hükümet’in taze Bakanı ve taze Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca da “Bir katliam yapıldığı çok açık ve nettir. Bunu herkes kabul ediyor. Esas itibariyle kabul etmeyen de yok. Asıl olan tanımlanması noktasındadır. Onu da Partimizle tartışıp konuşup ve birlikte vereceğimiz karar doğrultusunda netleştireceğiz” diyerek AB Nazırı olarak ilk demecini patlatıyor.

Bildiğim kadarıyla kendisi de Demirtaş gibi hukukçu. Amatör olarak tarihle ilgileniyor mu bilmiyorum. Yanılmıyorsam da Muş Varto’lu.. Varsa bu katliam Varto’da mı yapılmış? Konca’nın dedeleri mi yapmış, kim yapmış? Muş haricinde de katliam yapıldığına dair elinde hangi veriler varmış; bir tarihçi olarak meraka kapıldım.

Halkların Demokratik Partisi, zaman zaman Ermeni Soykırımı Anma Etkinliği yapabiliyor. Eşbaşkanlardan Belediye Başkanlarına kadar sırayla herkes Erivan’a özel ziyaretlerde bulunabiliyor. Hatta 7 Haziran Seçimlerinde olduğu gibi Avrupa Ermeni Federasyonu yani Diaspora “HDP’yi destekleyin” çağrısı yapabiliyor.

AKP’den Markar Esayan, CHP’den Selina Doğan, HDP’den Garo Paylan’ın Ermeni kimliğiyle TBMM’ne girmesi demokratik renklilik adına doğru. Ortalama 90 bin kişiye 1 milletvekili düştüğüne göre sayı fazla ama olsun.

Demirtaş ve Konca ne yapmaya çalışıyor?