Onlar Büyük Olsalardı

52

Bir süre önce ÇORUM HABER’de çıkan Makalemizde ONLAR ARTIK BÜYÜK DEĞİL demiş ve bunun nedenlerini de açıklamıştık. Şimdi çok ilginç bir olay ortaya çıktı bakınız ONLAR NASIL ve NEDEN BÜYÜK değiller bunu kısaca anlatacağım. 

KASTOB DERGİMİZİN, bu sayısında benim asıl bahsetmek istediğim şey AMASYA ve ÇORUM için TANITIM AMAÇLI İki büyük MİRAS idi.  Bunlar sadece ÇORUM’da bulunan ve bir başka yerde eşi benzeri bulunmayan HATTUSAŞ ve sadece AMASYA’da bulunan ve yine bir başka yerde eşi benzeri olmayan FERHAT SU KANALI olacaktı.

HATTUSAŞ’ı ilk 30 yıl kadar önce görmüştüm. O zamanlar sıradan bir olay gibiydi. Sonra Dünya’yı tanıdıkça, HATTUSAŞ’ı tekrar gördükçe başka detaylar dikkatimi çekmişti.  Örneğin; Şehre yeni gelenlere öncelikle BANYO yaptırıldığı;  Şehrin 4000 yıl öncekine göre ve insanların mağaralarda toprak altında yaşadıkları dönemlere göre bir harika sayılacak ŞEHİR PLANI dikkatimi çekmişti. Ve en çok da MEZOPOTAMYA’dan gelen ve halen de HATTUSAŞ Devlete Arşivinde bulunan bir yazıt dikkatimi çekmişti.

“..Sana altı ay önce 25 ölçü GÜMÜŞ gönderdim, sen de bana DERİ gönderecektin, ALTI ay geçti, NE DERİ geldi ne de GÜMÜŞLERİ geri gönderdin. ŞİMDİ Birinden birini gönder bakalım…” 

Bir Bankacı olarak bu mektup beni o kadar etkilemişti ki; BU DÖRT BİN YIL ÖNCE YAZILMIŞ BİR AKREDİTİF MEKTUBU İDİ. Hangi rejimde olursa olsun al günümüze uyarla.  Hattusaş için bir de on yıl önce şimdiki İLÇE Belediye Başkanın söyledikleri kulaklarımdan hiç gitmez:  “ABİ UTANIYORUM BURADA YUKARIDA 4000 YIL ÖNCE KANALİZASYONLAR YAPMIŞLAR, DÖRTBİN YIL SONRA BURADA AŞAĞIDA CUMHURİYETİN KASABASINDA KANALİZASYON YOK!!..UTANIYORUM!..  (İnşallah bu gün Başkanın bu derdi kalmamıştır.) 

AMASYA’da FERHAT su KANALI da öyledir. Eşi Benzeri Yoktur. Hakkında çeşitli Spekülasyonlar da yapılan BU EFSANE KANAL İÇİN AMASYA VAKFI BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI .  tarafımızdan önerilen ve Tarih Doçenti Sayın AYTEN ÇÖL Hanımefendinin de bilimsel çalışmalarıyla destekleyeceği projede, BU MÜTHİŞ EFSANENİN BİR BÖLÜMÜ Bugün TANITIM Amaçlı bir Kültür Hazinesi olarak bir REKRAASYON alanı şeklinde TURİZM’in Hizmetine verilmesine çalışılacaktır.

Bu iki konuda ayrıca yazacağız. Şimdi ASIL BAŞLIK KONUMUZA GELELİM:  Televizyonlarda gördünüz, YOZGAT’ta Çiftçiler para etmeyen soğanları için umutlarını yitirmişler ve IRMAĞA döküyorlardı. Aynı Sorun, ÇORUM, AMASYA ve TOKAT’ta da vardı.

Şimdi soruyorum sizlere onlar gerçekten büyük olsalardı, ANADOLU insanının bir yıllık emeği tarım ürününü öldü pahasına DÖRT-BEŞ ay VADEYLE alır ve (15) kat fiyatla satarlar mıydı?  Denilecektir ki; KİME ne ALAN ALIYOR SATAN SATIYOR. Onlar buna alışmışlar. OYSA BİRİ ÇIKIP DA dese ki; bu 40 kuruşluk 80 kuruştan alıyorum, İSTANBUL ve ANKARA’da da 1,50 TL.den satıyorum. NE KAYBEDER? Kaybetmez, BÜYÜKLÜK Sıfatını, hak ettiği bu sıfatı tekrar kazanır. Ayrıca ÇOK DA Para KAZANIR. Bunu yapabilmek onun için çok kolaydır. ÇIKSA ANLATSA;

“Bakın bu dökülecek olan soğanı alıyorum size de 75 kuruşa değil 1,50 TL.ye satıyorum.”  

Böyle bir kampanya’ya ANKARA ve İSTANBUL’da HERKES katılır, şahsen beş kilo ihtiyacım varsa 50 kilo alırım.

Şimdi ise hem azar azar alıyoruz hem de bir tarafta ırmağa döken ONURLU ÜRETİCİYİ düşündükçe biz utanıyoruz. Biz kızıyoruz. Bir daha o marketlere gitmeme pahasına.  Kim kazanıyor? Kim Kaybediyor? 

 “ONLAR artık büyük değil”  başlıklı önceki yazımızda Onların her zaman DEVLET’ten bekleyerek kıyıdan köşeden KÜÇÜK İŞLER yapamaya nasıl alıştıklarını işte bunun için anlatmaya çalışmıştık.  

HEM BÜYÜKLÜK YAPACAKSIN, HEM PRİM alacaksın HEM PARA KAZANACAKSIN  Ama  bunu kim yapacak?  ONLAR ARTIK BÜYÜK DEĞİL Kİ!… Büyük olsalar hiç değilse anlamı büyük işler yaparlardı!..

HAYDİ GERÇEK BÜYÜKLER İŞ BAŞINA !.. Anadolu sizleri bekliyor.