Ocağımızdan üç dostumuzu daha Baki Hayata uğurlarken

42

Toplantılarımızın ve ev sohbetlerimizin aranan siması olan Hikmet hocamız değerli fikirleri ve doyurucu, gönlümüzü coşturan, ferahlatan duaları ile her zaman arayacağımız bir ağabeyimizdi. Müftülüğü döneminde çıkmasını sağladığı RAHMET dergileri, alanında önemli bir ihtiyaca cevap veriyordu. Bu dergi din adamlarımız için bir kültür hazinesi görevi yaparken okumaya meraklı vatandaşlarımız içinde iyi bir kaynak olmuştu. Hikmet Kutlu bey mesleğinde izzet ve vakar sahibi birisi ve tanıyanlar için baba vasıflı büyüğümüzdü.

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp fakültesinde çalışan oğlu Prof. Dr. Ramazan Kutlu’yu ziyarete gittiği zaman yapılan tetkikleri sonucu teşhis edilen hastalığı, tedavi edilememiş ve kendisi orada hakkın rahmetine kavuşmuştur. Biz Kocaelili dostları olarak son dönemlerinde kendisini ziyaret edememenin bir burukluğunu yaşamıştık.

Vefatı sonrası kendisinin İzmit’e getirilerek Fevziye Camii ve Bağçeşme Mezarlığı tercihi onunda bizleri ne kadar sevdiğini ve şehrimizi önemsediğinin işaretidir. Son vazifesini yaptığı şehrimizdeki dostları, çalışma arkadaşları ve yakınları cenaze namazı ve sonrası ona olan sevgilerini kalabalık bir iştirakle göstermişlerdir. Bu iştirak onun da şehrimizde ne kadar çok sevildiğinin bir göstergesiydi. Allah’tan Hikmet Müftümüze mekan cennetliği dilerken geride bıraktıklarına sabırlar dilerim.

Sedat Onaran – Mimarımız;

İzmit’te geldiği 1986 yılında tanışmıştık. Hekim olmam ve eşinin hastalığı sebebi ile birbirimizi daha yakından tanıma imkanımız olmuştu. Güler yüzlü, sevecen, olaylara olumlu bakan yönü ile birbirimizle iyi anlaşmıştık. Eşinin hastalığında  ona gösterdiği şevkat ve çocuklarına gösterdiği ilgi ve hizmet onun insan kalitesi yüksek biri olduğunu gösteriyordu. Hanımefendinin vefatı sonrası gösterdiği metanet ve çocuklarına karşı gösterdiği sorumluluk, onun kalitesini bize göstermişti. Milli ve manevi duygularındaki doluluğunun taşıdığı Kocaeli Aydınlar Ocağı üyeliği onun sevilen, sayılan bir insan olmasının diğer bir özelliğidir.

1989 yılında Bahçecik Damlardaki Bağevleri Kooperatif çalışmamız mesleğindeki kendine özgün yönünü tanımamızı sağladı. Farklı ve iddialı bir proje ile Bağevleri sitesinde 27 evlik bir mahalleyi birlikte kurmuştuk. Evlerimiz estetik yönü ile bölgeye bir farklı zenginlik getirmiş, Belde Belediye Başkanımız İbrahim Gencer’in destekleri ile çok yeni ve ileri bir çevreci anlayışı ve doğal dokuyu koruyan-zenginleştiren bir uygulama örneğini oluşturmuştu(28 dönüm araziye 27 ev). Bu anlayış o bölgenin bağımsız ev modeli arayışında da örnek olmuştur.

Bu çalışma Kocaeli Aydınlar Ocağı grubumuzun da (Belediye Başkanı İbrahim Gencer, mimar Sedat Onaran, İnşaat Mühendisi Tahir Akman, Harita Mühendisi Ercihan Zorlu, mali müşavirimiz Ahsen Okyar, Makine Mühendisi Metin Aktürk, Av. Selim Selami Çakıcı vs) bölgemizdeki önemsenecek örnek bir hizmet olup şahsımın da Kooperatif  Başkanı sorumluluğunu yüz akı ile çıktığım bir çalışmamızdır.

Komşularımız Emekli Vali İhsan Dede, yakın dostum Dr. M. Şefik Postalcıoğlu, kolonyacı Hikmet amca, Pekşen Tic. sahibi Mehmet Şen ve Av. Orhan Sakaoğlu hakkın rahmetine teslim ettiğimiz isimlerdir. Geride kalanlarına ve diğer komşularımıza sıhhat ve afiyet dilerken bu vesile ile mimarımız Sn. Sedat Onaran’ın da rahmetle anıyoruz.

Mimar Sedat bey ilimizde ve ülkemizde çok sayıda cami projesini de yapıp uygulayarak unutulmaz hizmetlere imza atmıştır.

Gündoğdulu Sadi abi;

Bismillah teyze (Hatice hanım) ve Sadi Abi Aydınlar Ocağı ev sohbetlerinin farklı ve sevilen simalarındandırlar. Sadi abimizin Gündoğdu’daki evi ve bahçesi arkadaş grubumuzun kolayca gidebileceği adreslerdendir. Örnek bir Müslüman Türk ailesi olan bu hane bizler için güler yüz ve tatlı sohbetlerin yapıldığı bir hanedir. Böyle bir ev ziyareti sonrası yazdığı şu şiiri sizinle paylaşmak isterim.

SEVGİLİ ZİYARETÇİLERİM-26 Temmuz 1996- Sadi Yaman

Hoş geldiniz evime, sefalar getirdiniz
Çok mutlu ettiniz, beni şereflendirdiniz
Ancada bir, kancada bir, ne güzel birlikteyiz
Gördüm ki, Hepiniz, sağlıklı ve dirliktesiniz

Geleceğiniz aydın olsun, diyedir dualarım
Daim olsun birliğiniz, Sizleri kutlarım
Aslanlar gibisiniz, benim sağ tandaslılarım
Sizlere yan bakan, sol gözleri oymalarım

Ne mutlu sizlere, Sizler gibi olanlara
Yazıklar olsun size uymayan aydınlara
Bu yapılan bir darbedir örümcek kafalara
Ne mutlu sizdeki, Sizdeki ana babalar

Ne güzel insansın, ey Ahsen OKYAR
Duyarsa Ercihan ZORLU, yardıma koşar
Alyuvarlarımızda Dr. H. İbrahim KAHRAMAN var
Hepinize benden sonsuz sevgi ve saygılar

Musa Ordu, uzakta, Yaşar ŞENER Burada
Güzel bacımız, Meral AKŞENER Ankara’da
Korkar mı hiç Nihat GÜRER var arkasında
Çıkarsa bir aksilik oluveririz, yanlarında

Şaka bir yana,  Sizlerle ölüme bile giderim
Şiirime girmeyen isimlerden özürler dilerim
Şefik POSTALCIOĞLU Sana da hoş geldin derim
Hasan BALTACI’yı unuttum çok özür dilerim

Gelemeyenlerin maruzatı vardır ben bilirim
Onları da en az Sizler kadar, hatta daha da çok severim
Ara sıra topluca ziyaretime gelin, yolunuzu beklerim
Kusurum oldu ise af ediniz sevgili ziyaretçilerim.

Sadi abimiz ayrıca Ocak faaliyetlerimiz için aranılan, eksikliği hissedilen bir dost olarak kalbimizde kalacaktır. Kendisini yakalandığı Akciğer kanseri sebebi ile baki hayata yolcu ettik. Allah rahmeti ile karşılasın ve mekanı cennet olsun.

Ocağımızın bu üç kaybı bizleri derinden üzmüştür. Geride kalanlara hayırlı ömürler ve tüm ölenlerimize Allahtan rahmet dilerken hoş sedalar bırakan ve ömür bereketi çok olan insanlardan olmamız duaları ile;

Sağlıklı günler dilerim.

Hikmet Kutlu

Hikmet Kutlu

Sedat Onaran

Sedat Onaran

Sadi Yaman

Sadi Yaman