Nereye Gidiyoruz? -2

92

 

Ruh sağlığımız bozuluyor. Antidepresan ilaç kullanımı %160 artmış, miras paylaşımında çocuklarımızı ayırıyor, onlara farklı muamele ediyoruz. Yetim hakkı yiyor en yakındaki komşumuzun hatırını bile sormuyoruz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup, yorumlar yapıyoruz. İnsanları iftira ve dedikodularla acımasızca yıpratıyoruz.

Senin partin kötü benim partim iyi senin takımın, benim takımım, senin sendikan benim sendikam, O sağcı şu solcu aman canım o alevi ondan uzak dur. Biz çağdaş aileyiz gericilerle görüşmeyiz.
Onların söyleyeceği laflara itibar etmem onlar cumhuriyet düşmanı, hele şu çağda şu başörtüsü takanlar yoktu sinir oluyorum. Herkes bölük pörçük saf olmuş ancak birbirleriyle öyle anlaşıyorlar. Falanca namaz kılıyor, filanca oruç tutmuyor, o doğulu şu batılı, hep ötekileştiriyoruz.
Trafiğe çıkıyoruz kurallara uymuyoruz. Her gün yaralanan ölen insanlar, trafikte birbirimize saygımız yok, maça gidiyoruz; küfür, kavga dövüş, enerjimizi boşa harcıyoruz; kahvehaneler, meyhaneler dolu ama kütüphanelerimiz boş, bankada, hastanede, markette ve aklımıza gelen her yerde başkasının sırasına tecavüz ediyoruz.
On yılda bir darbe sarıkız, yakamoz, nisanlar eylüller mayıslar, sonra kalkıp Egemenlik kayıtsız ve şartsız Milletindir diyoruz. Milliyetçiyiz, Halkçıyız diyor ve halkın değerlerine küfür ediyoruz.
İş akdine uymuyoruz işçinin hakkını vermiyoruz, verdiğimiz sözü tutmuyor dedikodu, arkadan konuşmalarımız çok. Yaptığımız işi eksik yapıyoruz. Bu ülkede iyi vatandaş olmanın bir göstergesi de kamu malına sahip çıkmaktır; ama ne yazık ki devlet okul, hastane, spor tesisi yapıyor. Belediye park ve bahçe, sosyal tesis yapıyor biz yeterince sahip çıkmıyor, kırıp döküyor, pisliğimizi atıyoruz. Oysa insan kendi malını sadece kendisi kullanıyor ancak kamu malı bütün toplum kullanmakta dolayısıyla kamu malına daha fazla sahip çıkmamız gerekmektedir.

Amacım elbette felaket tellallığı yapmak değil. Ama bunları görmezden gelemeyiz.
Peki, çözün ne diye kendimize soracak olursak; yüce dinimi zinde en çok önem verdiği kula hakkına riayet etmekle çözüleceğine inanıyorum.