Moskova Büyükelçisinden Türk vatandaşları da şikayetçi

24

 

Tataristan ve Rusya’da yaptığımız araştırma ve belgesel çekimlerimizin yankısı sürüyor. Bir çok okurdan ve izleyiciden dolaylı ve direk mesajlar alıyoruz. Bugüne kadar Türkiye kamuoyu gündemine gelmeyen İdil-Bulgar Türklerinin İslamiyeti kabulüyle ilgili törenler ve anma toplantıları ile ilgili araştırma yazımızda Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin’in törenlere katılmamasını eleştirmiş ve vatandaşların şikayetine yer vermiştik. Ayrıca konuyu Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na da bildirmiştik.

BÜYÜKELÇİLİK’DEN CEVAP BEKLİYORUZ

Büyükelçiliğe gönderdiğimiz yazıda büyükelçinin neden toplantılara katılmadığını, bilgi edinme Yasası çerçevesinde öğrenmek isteğimiz bugüne kadar cevaplanmadı. Biz büyükelçilikten cevap beklerken, Rusya’da yazımızı okuyan Türklerden mesajlar gelmeye başladı. Moskova’da önemli işler yapan bir grup Türk İşadamı büyükelçi Aydın Sezgin’den şikayetçi olduklarını net bir şekilde ortaya koyan mesajlar gönderdiler. Gönderilen mesajlarda özetle şu görüşlere yer veriliyor.

TÜRK İŞADAMLARI ŞİKAYETÇİ

“….Yazınızı okuduk, yerinde ve önemli bir konuya parmak basmışsınız. Büyükelçi Aydın Sezgin’den Moskova’da yaşayan Türkler olarak biz de şikayetçiyiz. Bugün Rusya’da 60 bine yakın Türk yaşıyor. Geçtiğimiz aylarda Türk İşadamları Derneği’nin seçimleri yapıldı. Büyükelçi buradan birlik beraberliği sağlama yerine adeta taraf olarak seçimlere müdahil oldu ve Türk vatandaşları arasında ayrımcılık yaptı. Bu yüzden bir çok Türk İşadamı olarak Büyükelçi’nin tutumu bizi üzdü. Bu yüzden büyükelçilikle köprüleri attık. Dışişleri Bakanı sayın Ahmet Davutoğlu bir müfettiş göndererek bölgede inceleme yaptırtabilir. İşadamlarıyla yapılan görüşmelerde çok daha başka konular gündeme gelecektir. Biz Türkiye devleti vatandaşları olarak büyükelçinin ayrımcı tutumunu tasvip etmiyor ve protesto ediyoruz. Bu konuda devlet gerekeni yapmalıdır.

BÜYÜKELÇİNİN NAZIM HİKMET SEVGİSİ

Rusya’dan gelen bir başka mesajda ise büyükelçi’nin Nazım Hikmet sevgisiyle ilgili önemli bilgilere yer verildi. “Tarihte ilk Müslüman Türk Devleti olan İdil-Bulgar Türklerinin İslamiyeti kabulünün 1090. yıl dönümü törenlerine Türkiye Devleti üst düzeyde temsilci gönderirken, Büyükelçi’nin bu törenlere katılmaması Türk kültür tarihine karşı bir vefasızlıktır” diyen okuyucumuz, Büyükelçi Aydın Sezgin’in Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümüne gösterdiği ilgiye işaret edip, “İdil Bulgar Türklerine gösterilmeyen ilgi her nedense büyükelçi tarafından Nazım Hikmet’e gösterilmiştir” denerek özetle aşağıda ki şu mesajı yayınlamak üzere bizlere ilettiler. Mesaj çok uzun olduğu için özetleyerek yayınlıyoruz…

“…Devri Alem belgesel TV programlarını büyük beğeni ile izliyoruz. İdil-Bulgar Türklerinin anma toplantısında belgesel çekmeniz çok önemli. Büyükelçi Aydın Sezgin’in törenlere ilgisiz kalması ile ilgili yazılarınız çok önemli. Kamuoyu adına önemli hizmet yaptığınıza inanıyoruz. Büyükelçi Aydın Sezgin İdil-Bulgar Türklerine göstermediği ilgiyi Nazım Hikmet’e göstermekte, büyükelçilik rezidansında Nazım Hikmet için anma törenleri düzenlemekte. Keşke sayın Büyükelçi, Nazım Hikmet’e gösterdiği ilgiyi İdil-Bulgar Türklerine de gösterseydi. Biz de bu konunun Rusya’dan takipçisi olacağız. Olayın peşini bırakmayarak Türkiye Devleti nezdinde her türlü girişimi yapacağız. İsterseniz sizlere bazı linkler veriyoruz, burada büyükelçi Sezgin’in Nazım Hikmet ile ilgili yaptığı konuşmaları, ayrıca haber bültenlerinde ki görüntüleri izlediğinizde şikayetimizde ne kadar haklı olduğumuzu göreceksiniz. Sizler aracılığıyla konuyu Türkiye kamuoyuna duyurmak istedik. Haber linklerini mutlaka tıklayın.”

BÜYÜKELÇİ NAZIM HİKMET İÇİN NE DEDİ?

Türkiye´nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin, Nazım Hikmet’i 49. ölüm yıl dönümünde mezarı başında yaptığı konuşmada Nazım Hikmet´i onur ve hüznün iç içe geçtiği duygularla ve saygıyla andıklarını söyledi. Sezgin, şöyle konuştu:

“Önümüzdeki yıl yapılacak konuşmalarda yarım asırdan söz edeceğiz. Nazım´ın uğradığı haksızlıklar, cezaevlerinde çektikleri, yaşadığı mutsuzluklar, aşkları, insani sevgisi, Türk halkına tutkusu, yurtseverliği, özlemleri, barış ve kardeşliğe olan inancı ayrıntıları ile biliniyor. Yakın tarihimiz ona hak etmediği kederli bir kader yaşattı ve o ülkesine hasret içinde öldü. Nazım Hikmet olgusunun bir erdemi de ona yaşatılanların bizleri dünü ve bugünü kendimizi ve dünyadaki her noktayı sorgulamaya zorlamasıdır. O artık kendi ağırlığı ile kurşun gibi ağırlığı ile görkemli bir simgedir. Onu minnet ve şükranla anıyor, önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun.”dedi.

BÜYÜKELÇİ’NİN KATILMMADIĞI İDİL BULGAR TÜRKLERİNİN MUHTEŞEM ANMA TOPLANTISI

Türkiye Devleti’nin üst düzeyde temsil edildiği İdil Bulgar Türklerinin İslamiyeti kabulüyle ilgili 1090. yıl anma toplantılarına büyükelçi Sezgin ilgi göstermese de biz Devri Alem belgesel tv program ekibi olarak İdil boylarında ve tarihi başkent Bulgar şehrinde belgesel çekimleri yaptık. Bir çok TV kanalında önümüzdeki aylarda yayınlanacak belgeselle ilgili araştırma ve senaryo metni www.belgeselyayincilik.com sitesinde “Tataristan’da Devri Alem” bölümünden okuyabilirsiniz.

Büyükelçi Sezgin’in Nazım Hikmet’i anma haberini aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz:

http://www.haber7.com/yasam/haber/886804-nazim-hikmet-moskovada-turkulerle-anildi

http://www.turkcemag.com/turkiye/nazim-hikmet-anildi

http://www.dailymotion.com/video/xrave8_nazym-hikmet-olumunun-49-yylynda-anyldy-03-haziran-2012_news