Mezarlık Ziyaretleri

62

Mezarlık Ziyaretleri

11 Ayın Sultanı Ramazan ayında sizlerle bu köşede hemen hemen her gün farklı bir konuyu paylaşmak istiyorum. Klişelerin dışına çıkarak farklı türden konularda da okuyucularımla bu köşeden sohbet etmek güzel bir duygu.

Sağlığımızın kıymetini bilmek için hastaneleri, hayatın kıymetini anlamak için de mezarlıkları ziyaret etmek gerekiyor. Zaman zaman hastane ve mezarlıkları ziyaret etmeliyiz. Hastanede acı çeken insanları ve sıkıntı içinde kıvrananları gördükçe ne kadar şükretsek az. Sağlığımızı hiçe sayarak sağlığımızın kıymetini bilmeden yaşıyoruz. Gerçekten sağlığın kıymetini anlamak için hastane ziyareti şart.

Mezarlık ziyaretlerini de bayramdan bayrama büyüklerimizin mezarlarında Fatiha okuyarak gerçekleştirme yerine fırsat buldukça gidip mezar taşlarına bakmalı, o mezar taşlarından ders ve ibret almalıyız.

RAGIP DEMİRKOL’UN MEZARI BAŞINDA

Ragıp Demirkol Gebze’nin yetiştirdiği önemli gazetecilerden birisi. Hayatının baharında elim bir kaza sonucu 14 yıl önce ebedi aleme göçtü. Dün mezarı başında ki anma toplantısına katıldım. Merhum Demirkol ile birlikte aynı mesleği paylaştığımız dönemler gözümün önüne geldi. İlk kez yurt dışına Ragıp Demirkol ile 1992 yılı Haziran ayında çıkmıştık. Bu gezide birbirimizi yakından tanımış ve çok iyi bir dostluğun temelini atmıştık. Mezarı başından ki konuşmamamda da ifade ettiğim gibi farklı siyasi düşünce ve ayrı dünyaların insanı olmamıza rağmen mesleki ve insani ilişkilerimiz hep olumlu olarak devam etti.

Gebze’nin tanınmış İmam Hatiplerinden Alim Arslan tarafından okunan Kuran’ı Kerim’in ardından katılımcılar Ragıp Demirkol ile olan anı ve izlenimlerini paylaştı. Ragıp Demirkol’un eşi Saadet Demirkol burada yaptığı konuşmada geride kalan 14 yıllık süreçte Ragıp Demirkol’a olan özlemlerinin giderek arttığını belirtip eşinin bunca yıl arasından bu şekilde anılmasının ve unutulmamasının gerek kendisi, gerekse çocukları için büyük anlamı olduğunu söyledi ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

TARİHİ MEZAR TAŞLARI

Daha önce de birkaç kez kaleme aldım. Gebze’nin tarihi mezarlığı bugün Gebze meydanı ve Çamlık park haline getirildi. Burada ki mezar taşları yıkılıp yok oldu. Kurtarabildiğimiz çok az bir kısmını mezarlıkta sergileniyor. Belediye mezar taşlarını okutarak Gebze tarihine önemli bir hizmet yaptı. Bu mezar taşları şu anda Gebze Yeni mezarlığında sergileniyor. Sizlerde dilediğiniz zaman gidip görebilirsiniz. Ancak buradan naçizane bir uyarıda bulunmak istiyorum. Az önce de belirttiğim gibi Çamlık park eskiden mezarlıktı. Şimdi ise insanların oturduğu, serinleyip nefes aldığı bir park haline geldi. Acaba insanlarımız mezarların üzerinde oturduğunu biliyor mu?

Bu vesileyle değerli dostum merhum Ragıp Demirkol’a tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Kendisi gerçekten çok değerli bir dosttu.