Merkez Boşluk Kabul Etmiyor

35

“Bir düşüncenin harekete geçme zamanı gelmişse, hiçbir kuvvet onu durduramaz”. M. Akşener

Türkiye’nin Ortadoğu jeopolitiğindeki durumu ne ise, iç siyasetteki durumu da karışık ve sürekli değişkenlik gösteriyor. Hâlbuki Türkiye’nin bu iç ve dış kaotik ortamından bir an evvel çıkması gerekiyor. Bir bakıyorsunuz bir gün içinde etrafımızdaki devletlerde aktörler değişiveriyor bir bakıyorsunuz Türkiye’de bir günde bitirilmesi gereken dava, bir yıl sonra neticeleniyor ve görüyorsunuz kİ; beklediğiniz davanın neticesi, o günkü siyasi atmosfere göre şekillenmiş.

Buda gösteriyor ki adalet sisteminde büyük aksaklıklar var. Eğer Türkiye’de gerçekten tarafsız bir yargı olmuş olsaydı koskoca muhalefet partisi “Adalet” diye yollara hiç düşermiydi?

Bu yüzden MHP ve muhalifleri davasına da bu açıdan bakmak gerekiyor. Bütün şartlar hiçbir kanunsuzluğa yer vermeden, bir tüzük çerçevesinde yapılan kongre, hiçbir akıl ve mantığa dayanmadan iptal edilebiliyor.

İşte bu yüzden MHP muhaliflerine yeni bir parti kurma mecburiyeti, yasaların yanlış uygulanmasından, başkaca çare kalmadığı için doğmuştur.

Zaten son günlerde gerek Meral Akşener ve gerekse Ümit Özdağ, artık her platformda yeni bir oluşumunun gerekliliğini açıklamakta bir beis görmüyorlar.

Parti Siyasi Yelpazenin Neresinde Olması Gerekiyor?

Muhaliflerin yeni bir parti kurma fikriyatı gün yüzüne çıktıktan sonra, gazete ve televizyonlarda, köşe yazarları ve aydınlar, bu konuda da görüşlerini açıklamaya başladılar. Ak Parti yandaşı sözcülere bakılacak olursa, siyasi yelpazede artık başka bir partiye yer yok, her görüşün partisi şu anda mevcut.

Tabii bu görüş, onları ne türden bir sıkıntının beklediğinin dışa vuruş şekli. Son seçimde AKP’nin aldığı oy %48,5 oranında oy ama ondan beş ay önce yapılan seçimde ise %41 di.  Yani tek başına bir hükümet kuracak oy dahi alamamıştı. Kaldı ki Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için bir adayın, %51 oy alması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı son referandumda %51,5 oy aldı ama arkasında MHP, Hüda Par ve BBP, vardı.

Hâlbuki Meral Akşener, genel başkanlığında kurulacak bir “Merkez Partisi”, Ak Partiden en az %10 luk bir seçmeni kendisine çeker. Yüzer-gezer oylar, MHP ve CHP’den gelecek oyları da hesaplarsanız ilk etapta %20, 25’i bulur. Bundan sonrası artıları ise kurulacak partinin kadrosu ve Türk Milletini ikna edebileceği vaatleri olacaktır.

AKP, alacağı en yüksek oyu, 16 Nisan da yapılan tartışmalı referandumla almıştır. Her ne kadar cumhurbaşkanı Erdoğan partinin başına geçse de, 15 yıllık iktidarı döneminde parti, metal yorgunluğuna uğramıştır. Yapılan hırsızlıkları, adaletsizlikleri eskiden millet görmezden gelip ses çıkarmıyordu ama artık mızrak çuvala sığmıyor açıktan eleştiriler başladı. Hem fizik kanunu da bunu gösteriyor ki, bir taşı ne kadar yükseğe atarsanız atın, gene de taş, aldığınız yere düşecektir.

Türk siyasi hayatında yerini alacak merkezin tam göbeğindeki parti, şimdiden diliyoruz ki, Türk Milleti için hayırlara vesile olur inşallah.

Saygılarımla.

 

 

Önceki İçerikDoksanaltı Tekrarlık Tarih Dersi
Sonraki İçerikAh Kıbrıs Vah Kıbrıs!
İdris Türkten
İdris Türkten 1 12 1949 tarihinde Tokat/Artova da doğdu. İlkokulu Artova Gaziosmanpaşa ilkokulunda, Ortaokul ve Liseyi Turhal da okudu. Berlin Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünün 2. Sınıfından ayrıldı. Kocaeli Petkim Petro Kimya Fabrikasından emekli oldu. Ülkü Ocakları ve Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarının her kademesinde görev yaptı. İYİ Parti Kocaeli İl kurucuları arasında bulundu ve İYİ Parti yönetim kurulunda bir dönem görev yaptı. Halen Kocaeli Aydınlar Ocağı İdari Sekreterliği görevini yürütmektedir. Editörlük ve güncel Köşe Yazarlığı yapmaktadır. Biri kız, iki erkek evladı var.