Kur’an-ı Kerim ve Hafızlığın önemi

67

Allah kelamı olan ayet, sure ve cibril vasıtasıyla peygamberimize vahyedilen 23 yılda tamamlanan Kuran-ı Kerim, kelam-u kadim ve mushafı şerif üzerine başlı başına bir araştırma yapıp Kuran-ı Kerim ile ilgili birkaç satır da olsa yazmak istedim. Aslında Kuran-ı Kerim ile ilgili yazı yazmak büyük sorumluluk isteyen Kur’an ilmine sahip uzman kişilerce kaleme alınmalı. Bu noktada bir çok akademik çalışmalar yapılmakta. Geçmişten günümüze mealler ve tefsirler yazılarak insanlar Kur’an ilmiyle aydınlatılmakta.

Kutsal kitabımız Kelam-ı Kadim ile ilgili Kur’an da 58 ayette Kur’an kelimesi geçmekte. 23 yılda tamamlanan Kur’an-ı Kerim 13 yılı Mekke’de diğer 10 yılı ise Medine’dedir. Kur’an-ı Kerim’in Peygamber Efendimiz döneminde vahiy katipleri ve hafızlar tarafından ezberlenerek muhafaza edildiği rivayet edilmekte.

Peygamber Efendimizin vefatından sonra Yemame savaşında 70 kadar hafızın şehit edilmesi üzerine heyet toplanarak Hz. Ebubekir döneminde Kur’an-ı Kerim sayfa sayfa toparlanıp (İmam Mushafı) olarak toplanmıştır. 114 sure, 30 cüz ve 6666 ayetten oluşan Kur’an-ı Kerim Hz Osman döneminde ilk kez toparlanıp 5 kopya yapılarak İslam medeniyeti coğrafyasına dağıtılmıştır. Bunlar içinde en eski olanı Özbekistan’ın Taşkent şehrinde bulunmakta, bir başka orijinal Kur’an-ı Kerim kopyası ise Topkapı Müzesi’nde sergilenmektedir. İslam medeniyeti coğrafyası asırlardan beri bu kopyaları gözü gibi muhafaza etmektedir. Bugün Kur’an-ı Kerim üzerine çalışanlar geçmişte yazılan tefsirlerden yararlanmaktadır.

Gebze’de Kur’an ayı Ramazanda Hafızlık İcazet töreni

Kur’an ayı Ramazan ayında Beylikbağı Kur’an Kursu muhteşem bir Kur’an ziyafetiyle hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan 9 öğrenciye icazet töreni düzenleyecek. Gebze bölgesi ilk kez Hafızlık icazet törenine ev sahipliği yapacak. Gebze yarın kapalı Spor salonu tarihi bir ana ev sahipliği yapacak. Gebze Müftülüğüne bağlı Beylikbağı Kur’an Kursu’nda hafızlıklarını tamamlayan 9 Hafızın icazet töreni gerçekleşecek. Hafızlar, hafızlık icazet töreni dolayısıyla Türkiye’nin ünlü hafızlarından Kur’an ziyafeti gerçekleşecek. Törene Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr. Ali Erbaş, Kocaeli Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve Gebze Müftüsü R.Şükrü Balkan’da birer konuşma yapacak. Türkiye’nin tanınmış hafızlarından 2007 Dünya Kur’an okuma birincisi hafız Hızır Özkök, 2008 Dünya Kur’an Okuma ikincisi Hafız Abdurrahman Bozan ve Hafız Ahmet Kayacı, Kapalı Spor salonuna gelip hafızlık icazet törenine katılanlara Kur’an okuyarak, Kur’an ziyafeti sunacaklar. Yarın saat 14.00-17.00 arasında kapalı spor salonunda gerçekleşecek tören uydudan Tüm dünyaya yayın yapan Çay TV tarafından canlı olarak yayınlanacak.

GELECEĞİN GEBZELİ ÜNLÜ KUR’AN HAFIZLARI

Gebze Beylikbağı Kuran Kursu’nda hafızlık eğitimini kısa sürede başarıyla tamamlayarak icazet almaya hak kazanan ünlü Kurra hafızlarımızın isimleri şöyle:

Zekeriya Kurt (Giresun)

Hamza Aydemir (Kars)

Fatih Bayram (Bayburt)

Sebahattin Acar (Sinop)

Burak Bayraktar (Trabzon)

Ömer Sami( Erzurum)

Hasan Ali Kurt (Erzurum)

Osman Taşel (Trabzon)

Abdülkadir Aman (Düzce)