‘Kocaeli Üniversite Tanıtım Fuarı ve Kariyer Günleri’ etkinliği

65

Yükseköğrenime hazırlanan gençlerimizin, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ülkemizin ve bütünleşen dünyanın istihdam politikalarına uygun meslekleri seçebilmeleri; gerek öğrenim, gerekse mesleki yaşamlarında başarılı olabilmeleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

Bu amaçla sanayi ve kültür kenti olan ilimizde, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere yönelik ‘Üniversite Tanıtım Fuarı ve Kariyer Günleri’ etkinliğinin ilki bu yıl düzenlendi.

20-25 bin öğrencinin faydalandığı bu etkinliğin ”bir ilk” olmasına rağmen çok başarılı olduğunu düşünüyorum.. Tüm emeği geçenleri kutluyorum.

Konuşmacıların katılımlarını sağladığımız bu etkinlikte, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Nevzat İspirli’nin çaba ve gayretlerine bizzat şahit oldum..

Konuşmacılara yaklaşımı ve misafirperverliği ile gerçekten gönülleri fethetti.

Konuşmacı Sabah gazetesi yazarı Sait Gürsoy ‘un sunumunu büyük bir zevkle izledik.      Donanımlı ve konusuna hakim bir eğitim yazarı olan Sait Bey sanırım akıllardaki soru işaretlerine cevap vermiştir.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat Bey’in öğrencilerin sorduğu sorulara sabırla aydınlatıcı bilgiler verdiklerini gördüm.

Katılımcı üniversitelerin kendilerini Kocaeli ye tanıtmaları adına çok yararlı bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.

Fuara katılmayan yakın çevre üniversitelerini de anlamakta çok zorlandım. Ne olursa olsun katılmaları gerekliydi. Çünkü Kocaeli’nden çevre üniversitelere giden çok sayıda öğrenci var. Buna saygı duyulmalıydı.

Fuarın etkinlik tarihi Mayıs sonlarına doğru alınabilir.

Üniversite tanıtım günlerine SBS öğrencilerinin de katılmasına gerek yoktu..

Sait GÜRSOY ‘un katılımını sağlamak için yaptığım İstanbul yolculuğunda Fuar ile ilgili olumlu düşüncelerini duyduğumda daha mutlu oldum. Önümüzdeki yıl yapılacak Fuar çalışmalarda zaten katkıda bulunacağı sözünü İl Milli Eğitim Müdürümüz almıştı.

Kocaeli’nin üniversiteye öğrenci yerleştirmede hak etmediği yerde olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden,” başarının artırılması için” herkesin elinden gelen katkıda bulunması gerektiğini düşünüyorum.

‘Kocaeli Üniversite Tanıtım Fuarı ve Kariyer Günleri’ çalışmalarının daha kapsamlı ve daha çok katılımlarla devam etmesi dileklerimle…