Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarının İstanbul Ziyareti (1)

55

Aydınlar Ocağı mensupları, fırsat buldukça gerek Kocaeli dahilinde ve gerekse Kocaeli haricinde olsun zaman zaman birtakım ziyaretlerde bulunmak ve yapılan bazı davetlere icabet etmek maksadıyla geziler tertip etmektedir.

İşte bu ziyaretlerden birisi de, geçtiğimiz günlerde 06 Kasım 2010  Cumartesi günü İstanbul’a yapılmıştır. Zira bu tarihte, Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim ve İstişare Kurulu Üyesi Av. Ruhittin Sönmez ve Dr. Ayşe Gülden Sönmez çiftinin biricik kızları Merve’nin saat 15.30 da Şişli evlendirme Dairesi’nde nikah merasimleri yapılacaktı. Nikah merasiminin tarihi günler öncesinden belli olduğu için İstanbul’a gidilmişken bu arada başka ziyaretlerinde yapılmasını teminen bir program yapılması uygun görülmüştür.

Bu cümleden olarak, yapılan bu programa göre nikah merasiminin yanı sıra uzun zamandan beri Davette bulunan Avrupa Aydınlar Ocağı Başkanlığı’nın davetine icabet edilerek, aynı günün akşamı, Müteveffa Prof. Dr. Ömer Kasımoğlu’nun bundan bir süre önce vefat eden eşi için damadı ve  kızına başsağlığı dileğinde bulunulması da kararlaştırılmıştır. Bu minval üzere 06 Kasım 2010 Cumartesi günü İstanbul’a gitmek üzere harekete geçilmiştir. Bu ziyarete;

           –  Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ahsen Okyar ve eşi Nursel Okyar

           –  İSU Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İbrahim Kahraman ve eşi Fatma Kahraman

           –  Yeminli Tercüman Cemal Barış ve eşi Hatice Nur Barış

           –  İzmit Belediyesi Koordinatörü Harita Mühendisi Ali Kahraman

           –  Bahçecik Eski Belediye Başkanı İbrahim Gencer ve eşi Nurhayat Gencer

           –  Bilgisayar Öğretmeni Yunus Özen ve eşi Göksu Özen

           –  İSKİ Eski Yönetim Kurulu Üyesi Musa Ordu ve eşi Reyhan Ordu

           –  Dr. M. Şefik Postalcıoğlu ve eşi Zeynep Postalcıoğlu

           –  Eczacı Selçuk Arslan’ın eşi Gül Arslan

           –  Petrolcü Orhan Çakar’ın eşi Adile Çakar

           –  Sanayici Günay Gülcü

           –  Endüstri Mühendisi Mustafa Toka

           –  Tersane çalışanı Cavit Sözer eşi Seçil Sözer

           –  Petkim’den emekli İdris Türkmen iştirak etmiştir.

Bu arada şu hususu ifade edeyim ki, bu listede bulunanlardan, her zaman bu nevi Seyahatlerde mutlaka eşleri ile birlikte görmeye alıştığımız Ali Kahraman eşi Asuman Hanımı hac  farizasını yerine getirmek üzere Mukaddes Topraklara gönderdiği için, Gül Arslan’nın Bey’i Selçuk Arslan sahibi olduğu eczaneyi bırakamadığından, Mustafa Toka’nın da o gün için rahatsız olan eşini evde  bırakmak mecburiyetinde kalması sebebiyle bu defaya mahsus olmak üzere bu seyahata tek olarak katılmışlardır. Ayrıca bu seyahat da Ocak Sekreteri Hasan Uzunhasanoğlu’nu da aramızda göremedik. Herhalde mühim bir işi sebebiyle gelemedi. Yoksa Hasan Bey bu nevi toplantılara mutlaka iştirak ederdi.

Yapılan program gereğince heyet 06 Kasım 2010 Cumartesi günü, kiralanmış olan bir midübüs ile Perşembe  Pazarı’ndan saat 11.oo civarında İstanbul’a müteveccihen hareket etmiştir.

Programa göre saat 12.30 civarında Avrupa Aydınlar Ocağı’nın Bakırköy İncirli Caddesi üzerinde bulunan dernek binasında bulunulması gerekiyordu. Fakat her zaman olduğu gibi o günde İstanbul’da çok yoğun bir trafiğin olması sebebiyle ancak saat 14.00 sıralarında varabildik. Halbuki orada en az iki saat kalmamız icabediyordu. Fakat yukarıda izah edildiği üzere elde olmayan sebeplerle oradaki ziyareti 45 dakikaya sığdırmak  mecburiyetinde kalındı.

Avrupa Aydınlar Ocağı dernek binasına vardığımızda başta ocak başkanı Av. Hidayet Gümüşsoy ve eşi  Şahnur Gümüşsoy, Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Hassa ve eşi Av. Meryem Hassa, Av. Nilgün Er ve diğer ocak görevlileri heyetimizi çok samimi bir şekilde karşıladı. Karşılıklı tanışma faslından sonra Başkan Ahsen Okyar yarı şaka yarı ciddi olarak Ocak Başkanı Hidayet Bey’e, biliyorsunuz saat 15.30 ‘da nikah var. Zannediyorum sizde oraya gideceksiniz. Bu bakımdan yapacağınız ikramları en kısa süre zarfında yaparsanız memnun oluruz dedi. Bunun üzerine orada bulunan bütün ocak mensupları, İzmit’ten gelenler bir taraftan öğle namazlarını kılarken, çok seri bir şekilde hazırlamış oldukları ikramları ortaya getirdiler. Fakat şu hususu samimiyetle ifade edeyim ki, getirilen ikramın menüsü tam bir sürpriz oldu. Zira kazan büyüklüğünde iki tepsi Özbek pilavı yapmışlar, kenarlarına da iki kuzuyu bütün olarak kızartıp ayrı ayrı tepsilerin üzerine koymuşlar.

Bu manzarayı gören İzmit’ten gelen arkadaşlar esasen zamanın ilerlemiş olması münasebetiyle acıkmış olduklarından iştahlarının bir hayli kabardığı her hallerinden belli oluyordu. Yanına ayran ve salata da ilave edilmiş olan tepsilerin birisi beylerin, diğeri de hanımların önüne konuldu. Ya Bismillah deyip yemeye başladık. Yemek esnasındaki manzarayı yazıyla anlatmak mümkün değildir. Çünkü o anı anlatmak değil yaşamak lazım.

Çok leziz olan kuzulu Özbek pilavı yenildikten sonra, hemen arkasından pasta ve çay ikramı yapıldı. Kısa süre içerisinde ikram faslının tamamlanmasından sonra, Avrupa Aydınlar Ocağı Üyelerine ayrı ayrı plaket ve kitap takdimi yapıldı. Hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildikten sonra ancak saat 14.45 ‘e doğru oradan ayrılabildik.  Ayrılırken de yine Ocak üyeleri, başta Ocak başkanı Hidayet Gümüşsoy olmak üzere bütün üyeler arabaya kadar gelerek bizleri uğurlamak nezaketinde bulundular.

Bu ziyaret esnasında, üyelerimize karşı gösterilen hüsn-ü kabul, güler yüz ve tatlı dil hepimizi ziyadesiyle memnun etti. Bu vesile ile kendilerine Kocaeli Aydınlar Ocağı adına çok teşekkür ediyorum. Bizde onları İzmit’e davet ettik. Bakalım aynı ağırlıkta onların misafirperverliğine cevap verebilecek miyiz? Ancak benim kanaatim onlardan aşağıda kalmayacağımız istikametindedir.

Şişli Evlendirme Dairesi’nde 15.30’da yapılacak nikah merasimine yetişmek üzere son sürat, tavsiye üzerine Bakırköy-Sirkeci sahil yolunu takip etmek üzere yola çıktık. Fakat buna rağmen yine trafiğe takıldık. Ayrıca nikah salonunu içimizde bilen kimse olmadığı için sora sora nikah saatinin de iyi bir tevafuk eseri olarak 15 dakika ileri kayması sebebiyle nikaha tam zamanında yetiştik. Sonradan Ruhittin Bey’in söylediğine göre birçok davetli, nikaha yetişemeyip yollarda kalmış. Neyse ki biz İzmit ekibi olarak tam zamanında nikah dairesine gelmeyi başarmıştık.                                                                                                                     

                                                                                                                    Devam Edecek…

Not:Muhterem okuyucularımın mübarek Kurban bayramını tebrik eder hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.