Hayal Kırıklığı

31

Dünyada yaşanan ekonomik kriz ülkemiz ekonomisini de sarsmış ve sonuçta bundan tüm halkımız olumsuz etkilenmiş ama ticaret erbabı olan esnaflarımız en fazla kayba uğramışlardır. Yaşanan krizin giderilmesi için siyasi iktidar birşeyler yapıyor görünürken meslek kuruluşları temsil ettikleri kitleler için çareler aramak amacıyla bazı öneriler sunmuşlardır.

Mesela esnaf ve sanatkarların tabandaki temsilcilerinin üst düzey yöneticilerine talepleri iletmesi sonucu onlarda siyasi iktidarın ilgili konumdaki bakanları ile görüşerek temsil ettikleri esnaf ve sanatkarların krizden kurtulma reçetelerini onlara sunmuşlardır. Konu ile ilgili bakan olan ilimiz milletvekili Nihat Ergün’ün yaptığı açıklamalarda esnafımıza moral vermiştir.

Henüz uygulamaya geçmeyen sadece ifade edilen bilgilere göre bakanlık mağdur esnafımızın ekonomik gücüne katkı sağlamak amacıyla son derece uygun şartlarda kredi vermeyi amaçladıklarını ifade etmiştir. Daha önceleri küçük ve orta ölçekli sanayici ve imalatçıya verilen kredilerin hacmi genişletilmiş, 250 kişiden az işçi çalıştıran ve yıllık net satış hasılatı 25 milyon lirayı geçmemiş işletmeler KOBİ olarak kabul edilmiş ve dolayısıyla şoför, bakkal, manav, tuhafiyeci, terzi, ayakkabıcı, lokantacı ve benzer meslekteki esnaflarımızın krediye başvurabilecekleri belirtilmiştir.

Sel felaketini maruz kalmış bölgelerdeki esnaf ile GAP bölgesinde faaliyet gösteren esnaflarımıza daha uygun şartlarda kredi vaadi yapılırken diğer bölgelerdeki işletmelerde 3 ay ödemesiz 15 ay vadeli faiz oranının % 25’ini ödemek kaydıyla erkek işletmecilere 25 milyar bayan işletmecilere 30 milyar kredi verileceği ifade edilmiştir.

Yukarıdaki bilgilere bakıldığında bu kredilerden yararlanacağını uman esnaflarımızın mutlu olmaması imkansız. Devlet bedavaya yakın bir bedelle kredi verecek ve en azından borçlarından kurtulacak, ekonomi canlanıp piyasalar düzelecektir. Buraya kadar hepsi güzel de verilecek kredi miktarı ve yararlanacak işletme sayısını görünce işin o kadar fevkalade olmadığı ortaya çıkıyor. Zira ülke çapında verilecek kredi miktarı 2,5 milyar TL verilecek işletme sayısı 100.000.

Bu hesaba göre ortalama olarak il başına 1200 kişi yani Kocaeli’de bu krediden 1200 kişi yararlanacak ilçemiz de ise 200 kişi kredi kullanabilecektir. Televizyonları izleyen, gazeteleri okuyanlar ilk etapta umutlanırken gerçekle karşı karşıya kaldıklarında hayal kırıklığına uğramaktan kurtulamayacaklardır. Bu sayılar yetersiz. Tüm esnafımıza derman olacak tedbirlerin alınması şarttır.