Gebze Fatih ile Marka oluyor

26

 

Gebze’de ilk kez Uluslar arası bir sempozyum düzenleniyor. Belediye’nin öncülüğünde Hünkara Vefa sempozyumu ve anma programları ile ilgili düzenlenen basın toplantısına katıldım. Üstelik Malatya’da bugün valiliğin organizasyonu ile düzenlenen Şehitler Konferansına katılmamı bir gün tehir ederek Basın toplantısını takip ettim.

Gebze, ilk kez bir uluslar arası sempozyuma ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar bir çok sempozyum yapılmalıydı. Hünkar’a Vefa sempozyumu Gebze’yi kültür alanında Marka yapmak üzere önemli bir girişim. Belediye Başkanı Adnan Köşker ve sempozyum bilim komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çelik beyin yaptığı açıklamalar Gebze’nin kültür tarihi saçısından önemliydi.

Basın toplantısı öncesi ilk kez Semih Sergen’in seslendirmesiyle kum sanatı kullanılarak Fatih Sultan belgeselini izledik. Toplantının can alıcı noktası Fatih ve hünkar ismi verilen çocuklara Başkan sayın köşker tarafından çocuklara çeyrek altın hediye edilmesi açıklaması. Bununla birlikte Fatih Sultan Mehmet Han’ın bütün fermanlarının ilk kez akademik bir çalışmayla toplanıp Gebze Belediyesi kültür hizmeti olarak basılacak olması tarihe düşülen önemli bir not olarak değerlendiriyorum.

Sempozyum, mevlit ve diğer etkinliklerle Gebze, kültür turizminde çok önemli bir ivme kazanacak. Gebze dinlediğinde akla Kültür turizminde Fatih ve Hünkar Çayırı gelecektir. 30’a yakın Bilim Adamının ikisi yabancı, Uluslar arası seviye de ki bilim adamlarının sunacağı tebliğler her bakımdan çok önemli.