Gebze Fatih İle Anılmalı

64

 

Üniversitelerin tarih bölümü öğretim görevlileri ve öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda tarihi konulara ilgili Gebzelinin de takip ettiği Hünkâra Vefa Uluslar Arası Tarih Sempozyumu’nun açılış konuşmasını Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker gerçekleştirdi. Her yıl düzenlenen etkinliklerle Fatih Sultan Mehmet’i vefat ettiği topraklarda, Gebze’de andıklarını söyleyen Başkan Köşker, Fatih’in 532. Vefat yıldönümünde daha kapsamlı bir anma etkinlik programı hazırladıklarını söyledi.

Köşker, “Sanayi şehri olarak bilinen ve tarih-kültür şehri olmaya namzet Gebze’mize hoş geldiniz. Fatih’in torunları olarak bizlere düşen görev; tarihe yön vermiş bir şahsiyete vefat ettiği kentimizde anmak, sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Onun ruhaniyetine, vizyonuna ve misyonuna sahip çıkmak bizlere düşen bir diğer görevdi. Gebze Fatih ile anılan bir şehir olmalı diye düşündük. Gebze’nin Fatih ile anılır olması için, bu sene onun adına yakışır büyüklükte bir etkinlik düzenledik. Vefa duygusunu aşan perspektifle bugün burada bir araya geldiğimiz tarih sempozyumunu oluşturduk. Fatih anmak demek yeniden tarihin merkezinde yer almak demektir.

150 BELGELİ FERMANLAR KİTABI

Tarihin akışını değiştiren yeniden dizayn eden bir şahsiyet olan Fatih Sultan Mehmet, statükoya meydan okuyarak yeni bir tarih inşa etti. Tarihsel hafızamızı kaybettiğimizde kültürel bilicimizi de kaybetmiş oluruz. Hünkara Vefa Tarih Sempozyumu ile gençlerimize tarih bilinci kazandırmak istiyoruz. Fatih dönemi birçok açıdan incelenmeye değer bir dönemdir. Çok değerli misafirlerimiz, bizler bu etkinlikleri düzenlerken Gebze Fatih ile anılır bir kent olacak hedefini önümüze koyduk. Bu sempozyumun uluslar arası literatüre geçecek tezlerin ortaya atılacağı bir sempozyum olmasını temenni ediyoruz. Sempozyum ve anma etkinlikleri bir hizmete daha vesile oldu. Fatih’in fermanları titiz bir çalışmayla bir kitapta toplandı. 150 belgenin yer aldığı bu kitap geleceğe bir kültür mirası olarak aktarılacak inşallah” dedi.