G – 2

54

Sizce dünyada neler oluyor?….Yepyeni gelişmeleri hep beraber televizyonlardan, gazetelerden, önden çıkmış kitaplardan ve değişik dergilerden gözlemliyoruz. İki kutuplu, üç kutuplu dünya derken tek kutuplu dünyaya yolculuk yaptık. Şimdilerde tek kutuplu dünyada yalnız kaldığını gören güç dünyayı çok kutuplu farklı guruplarla yönetmenin daha efektif olacağını gördü ki! G-7’ler G-8’ler, G33’ler G-20’ler, G14’ler şimdide Dünya basınından ve bizim basınımızın fazlaca yer veremediği ıskaladığı G-2 gelişiminden bahsedelim.

Türkiye’de ne hikmetse açılımlar başladı. Daha önceleri başka aktörler tarafından kapatılmaya çalışılan birçok konu ve olaylar var hepimizin bildiği. Şimdilerde de başka aktörlere kapanan konu ve olayların açılması konusunda görevler verilmiş, bu görevlerin yerine getirilmesi. isteniyor. Şunu hiç unutmayın tüm kapananlar bir gün muhakkak açılacaktır. Kapanan her olayda kazançlı çıkanlar ve kaybedenler olduğu gibi, açılan olaylarda da kazanan ve kaybeden guruplar olacaktır. Ancak ana gurup, kurgu yapan yönlendiren gurup her zaman kazançlı çıkacaktır.

Bu açılım haberlerinin yoğunluğundan bizim medyamızın gözünden kaşan G-2 oluşumu. Bence çok önemli. G-2 bir ABD-ÇİN diyalogu diyebiliriz. Daha önceki bazı yazılarımda da bahsettiğim gibi, dünya yepyeni bir dünya düzenine doğru gidiyor. Yeni gümrük mevzuatları, yeni mali yapı, yeni dış ticaret, yeni serbest ticaret anlaşmaları, yeni siyasi yapılanmalar, yeni politikalar, sivilleşmenin getirdiği özgürlükler ve bu özgürlüklerin yönetim mekanizmalarının oluşturulması gibi birçok alanda yepyeni sistemler gelişecek ve bir kısmı gelişmeye başladı. Her şeyden önemlisi iş yapış şekilleri değişecek.

Çin’in elinde 2 trilyon dolar rezerv var. Bu para çok ciddi bir para. Bu parada birçok baba ülkenin gözü var. Özellikle krizdeki ABD’nin bu paranın bir kısmına ihtiyacı var. ABD ‘de öyle yaptı zaten. 26 Temmuzda 2009 yılında Washington’da  ABD’nin talebi doğrultusunda toplantı yapıldı. Çin’in yatırım yapmaya ve üretim yapmaya ihtiyacı var. ABD’nin de finansa ihtiyacı var, tüketimini karşılamaya ihtiyacı var. Bu denklemi iyi gören ekip bir araya geldi.

Toplantının ana başlığı ” stratejik ve ekonomik diyalog”. Obama’nın “Çin ve ABD ilişkisi 21. Yüzyılı biçimlendirecektir. Bu şekilde, dünyadaki herhangi bir ilişkiden daha önemli bir boyut kazanıyor”. Dediğini ifade edersem eğer, buradan çıkaracağımız sonuç ne olur ona bir bakalım.. Önümüzdeki süreçte 21 yüzyılın biçimlendirme sürecinin ne olacağı hakkında birazda olsa bizlere biraz ipucu veriyor. En azından 21 yüzyılda bir “biçimlendirme” var. Acaba biz bu biçimlendirmenin neresindeyiz ona bakmak lazım. Bize biçilen “eksen devlet” olmaktan çıkıp, “jeostratejik aktör” devlet olabilecekmiyiz! bilemiyorum. Ev ödevlerimizi yaparsak bize  böyle bir görev verirler diye düşünüyorum.

Çin ABD ilişkileri daha derin bir yapıda devam edecek gibi gözüküyor. G-2 zirvelerini iyi takip etmek gerek. Bu toplantılardan çıkacak sonuçlar tüm dünyayı dolayısı ile ülkemizi ilgilendirecek sonuçlardır.