Erdoğan’ın Engeli Maratonu

62

Başbakan Erdoğan’ın bir tek hedefi var.  Cumhurbaşkanlığı makamına oturmak. Zira Cumhurbaşkanlığı makamının getireceği dokunulmazlığa çok ihtiyacı var Başbakan’ın.

Bunun için de Anayasa değişikliği yapacak AKP. Daha doğrusu Başbakan Erdoğan yapacak bu değişiklikleri. Bir taraftan hazırlıklar sürüyor, ancak diğer taraftan endişe ile birlikte hangi maddelerin nasıl değiştirileceği konusunda kafa karışıklığı mevcut. 
 
Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı makamına oturması için aşması gereken bir kaç engel görülüyor. Birinci engel, “kardeşim” diyerek 1 numaralı koltuğu armağan ettiği mesajını verdiği, Abdullah Gül.  
 
Başbakan Erdoğan da biliyor ki; Gül, 5 yıllık görev süresi sonrasında bir dönem daha cumhurbaşkanlığı yapmak isteyecektir. Bunun için Başbakan Erdoğan, kardeşi ile yarışmak zorunda kalacak.  
 
Yapılacak Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanı’nı halk seçerse, ilk turda Erdoğan, Gül ve diğer adaylar yarışacak. Bu durumda AKP’nin yüzde 30’ların da altına düşen oyu, ikiye bölünecek demektir. Bu durumda ikisinden birinin fedakârlık yapması gerekecek.  
 
Gül fedakârlık yapsa bile, Erdoğan’ın aday olduktan sonra aşması gereken başka engeller var.

Yüzde 51’i bulması mümkün değil. İlk turda yüzde 30’lar düzeyinde oy alıp, ikinci tura kalması halinde ikinci turda ne olur?

Karşısındaki aday kim olursa olsun, yüzde 70’lik AKP ve Erdoğan’a tepkili olanların, Erdoğan’ın ikinci turdaki rakibine oy vermesi kaçınılmaz bir durum.  
 
Erdoğan da bunu bildiği için bu kadar yara bere almasına rağmen açılımdan bir türlü vazgeçemiyor. Bu açılım marifeti ile Doğu ve Güneydoğu’daki bölücü oylarını önce cepte görmek istiyor.  
 
Toplumun artık ikiye bölündüğü bu ortamda Erdoğan’a hiçbir surette karşısında yer alan cenahtan oy gelmesi mümkün değil. Tek bir yolu kaldığını düşünüyor Başbakan Erdoğan. O da, demokratik açılımı, saçılmaya başlasa da, daha da açıp, Doğu ve Güneydoğudaki bölücü oylarını kapabilmek… 
 
Cumhurbaşkanlığı seçimi, Anayasa değişikliği ile yeniden Meclis’e bırakılırsa bu kez başka engeller ortaya çıkıyor Erdoğan için.  

Her ne kadar seçimin Meclis tarafından yapılması ile meydan Erdoğan’ın olacak gibi görünse de, Erdoğan’ın aşması gereken bir genel seçim var. Seçimde yine iktidar ve çoğunluk partisi olmak için de Doğu ve Güneydoğu’da bulunan bölücü oylarını cepte bilmesi gerekiyor. Bunun için, ülkeye ve partisine verdiği tahribatı görüp vazgeçmek istese de, açılımdan bir türlü vazgeçemiyor.  
 
Anayasa değişikliği için de, paketin içinde “dokunulmazlıkların kaldırılmasını dahil etmeden evet demem diyen Baykal’ı, Meclis çatısı altında partili milletvekillerini dövme girişiminde bulunduğu MHP Lideri Bahçeli’yi,  açılımda İmralı Canisi’ni serbest bırakacak maddeler de yer verilmesini isteyen Demirtaş’ı aşmak zorunda. Bütün bunların yanında Anayasa Mahkemesi ve ‘kardeşi‘ Gül’ü de ‘ikna’ edebilmeli… 
 
Bir de yapılacak Anayasa değişikliklerinin“kişiye özel” olduğuna ve aslında “demokratik bir sivil anayasa yapmakla ilgisi bulunmadığına” ilişkin kamuoyunda yerleşik yargıyı nasıl yıkacak?

Bu konudaki eleştirilerin karşısında kendini nasıl savunacak?

İşi oldukça zor Erdoğan’ın.

Hatta imkânsız.