Enflasyon ve Hayır

51

Herkes, referandumdan sonra gelecek olan yüklü zamlara şimdiden kendilerini alıştırmalıdırlar. Referanduma kadar hükümet sattığı milli varlıklardan geriye kalan paralarla durumu idare edecektir. Satılmadık milli varlık bir kaç tane kaldı, gerisi hep satıldı ve ülkemin insanlarına durumu anlatmakta zorluk çekiyoruz. Bakan açıklama yapıyor; enflasyon şu kadardır diye… Çarşıya pazara çıkıyoruz, hükümetin açıkladığı rakamlarla, çarşının, pazarın hiç alakası yok. AKP li arkadaşa sordum, kaç haftadır et, domates, balık, salatalık, fasulye alıyor musun diye? O da lafı nereye getireceğimi bilmediği için, valla dedi saymadım ama epey zaman oldu almayalı . Bende dedim ki eee hani ortam, hoştu,enflasyon düşmüştü, sizinkiler yalan mı söylüyor acaba ? Ses yok.

*

İzahata başladım;

Bu ekonomik uygulamalar ile enflasyon düşürülemez. Faiz oranlarını düşürmeden, üretim maliyetlerini azaltmadan, mal ve hizmet üretimini artırmadan enflasyon düşürülemez. Finans ekonomisi terk edilmeli ve üretim ekonomisine geçilmelidir. Paradan para kazanma dönemi sona ermeli ve üretim yaparak kazanma dönemi başlamalıdır. Referandumdan çıkacak zamma da şimdiden HAYIR diyoruz.

*

 

Graham Fuller, yıllar önce Yeni Türkiye Cumhuriyeti adlı kitabında bugünün Türkiye’sinin nasıl olacağının plan ve projesini çizmişti. O tarihten bu tarihe kadar olanlar Fuller’i hiç yanıltmadı, Başkanlık sistemine geçilecek, yetkilerin bazıları -yerel yönetimlere- devredilecek. Milli dirençler bertaraf edilecek, hayati önem taşıyan bir çok önemli yönetimle ilgili (Yürütme,yargı vs ) olgular bir kişide toplanacak…

Ve maalesef ki bunlar olurken, milli direniş sağlaması gerekenlerin bir kısmı bugün çıkmış Milliyetçiliği; Türklüğü, Türkçülüğü ayak altına alanlarla birlikte ”evet ”nümayişindeler.

*

 

Neye evet? Eyalet sistemine evet, tek kişinin hakimiyetine evet, Cumhuriyetin yok oluşuna evet, İki partili bir sisteme evet, derken Türk Milliyetçiliğini savunan partinin yok oluşuna evet deniyor ki,bunu kabullenmek ihanettir.

Şimdiye kadar yapılan çalma ,çırpma ve tüm adaletsizliklerin halının altına süpürülmesine evet ,öyle mi?

*

Bizler ise tek adamın ülkeyi yönetmesine”hayır ” diyoruz. Yapılan onca adaletsizliğin sümen altı yapılmasına ”Hayır ”diyoruz. Koltuklarını koruma uğruna memleketi altı aydır seçim süreci ile meşgul eden bu koalisyona da Hayır” diyoruz. Milliyetçiliği ayakaltına alanlara ve onlara payanda olanlara da ”HAYIR” diyoruz.