Bilmem Söylesem mi, Söylemesem mi?

44

Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” diyenler haklı. Soğandaki enflasyon artışına bakar mısınız?

Yok, her şey güllük – gülistanlık diyenler bu yazıyı buradan itibaren bırakabilir. Onlara Kafka‘nın “Dönüşüm“ünü okumalarını öneririm. Yani Böcekleşme..

Bu cümleden hareketle Âşık Mahsunî‘ye rahmet dileyerek – kavağa tırmanmak bâbında – sazın telini tıngırdatıyorum:

1-a) Suriye ormanlarını sekiz noktadan sınır ötesi kundaklayanlar sınırın berisine de düştüğü yeri yakan ateş olarak servis edileceğini bilmiyorlar mı?

1-b) Antep’ten sonra Maraş, Kilis, Osmaniye ve Hatay’da olacakların yada olabileceklerin stratejik derinliğini pardon sorumluluğunu kim üstlenecek?

1-c) Suriye eşittir Lübnan, Şam ve Beyrut’ta karmaşa eşittir Tel Aviv’de neşe, iç savaş eşittir rant, bölgesel savaş eşittir BOP. Sınırlar değişirken sinirler sağlam kalır mı?

2=a) Erbil’de Kuzey Irak Kürdistan’ı, Kamışlı’da Kuzey Suriye Kürdistan’ı kuruldu. Şemdinli’de 19 gün ordu operasyonu sonrası 20.gün yolboyu PKK/BDP zafer kutlaması şu anlama mı geliyor; ilçede kontrol bizde değil?

2=b) Hakkâri’de petrol sondajı dağlarda neft aramak için mi,  eşkiya taramak için mi? Mevcut taburlar yetersizse ve petrol personeli adı altında yeni birlikler sürülecektiyse Osman Pamukoğlu’na devlet sırrını açıkladığı için mi kızıldı?

3#a) 17 Ağustos’la eşzamanlı 6.5’luk 2 Tebriz depremi sunî yer altı denemelerinin sene-i devriyesini kutlamak için miydi yoksa seneye bu vakitler İran’ı da Güney Azerbaycan’dan başlayarak Suriye gibi karışmış mı göreceğiz?

3#b) O vakit Mehabat’ta kurulacak 4.Kürdistan’dan sonra mı Birleşik Kürdistan’ı oluşturacağız Büyük Türkiye iddiasıyla iktidar mazbatası alanlar ekibi olarak? Kürdisrail hegemonik varis, PKK-PYD-PJAK stratejik ortak da koskoca T.C. ne; zurna deliği mi, tavla pulu mu?

4) Bu dağı – taşı yani kampları bombalama Barış ve Demokrasinin Parti kelimesiyle yan yana gelmesiyle Şeytan Üçgeni oluşturmak gibi bir şey mi? Misal, teröristler nasıl etkisiz hale getiriliyor; kulakları çekilerek mi?

5) Arakan’dan sonra sıkışmalı sahnelerde film arası olarak ne var; Moro mu, Patani mi, Keşmir mi? Yoksa yine 2 gündem arası çeyrek Gazze mi?

6) Güreşçi görümlü ve şimdiye dek sağlık sorunu olmadığı gibi attan bile düşmeyen Sayın Cumhurbaşkanımızın ikide bir yurtdışında kulağına kim seçim suyu kaçırıyor? Yarı başkanlık yarışını sinirleri sağlam olan mı, bedeni sağlam olan mı kazanacak? Kimin eli kimin cebinde?

Sonsöz (Nereden estiyse): “Musibet-i amme umumun hatasından terettüp eder.