Bayramlaşma İzlenimleri

30

Aydınlar Ocağı bu bayram ki bayramlaşma programını Seka Park Otelde düzenledi. Otele vardığımızda salon hazırlanmış konukların bir kısmı gelmiş ve yerlerine oturmuşlardı bile. Konuklar gelmeye devam ettiler ve Vali Gökhan Sözer Bey’in katılımıyla program başladı. Bu bayramda da programa katılım bir hayli fazlaydı.

Ahsen Bey açılış konuşmasını yapıp konuklarının bayramlarını kutladıktan sora sırayla katılımcılara söz vermeye başladı. İlimizin eğitim, kültür, siyaset, ticaret gibi farklı alanlarında meşguliyet sahibi olan konuklar söz aldıklarında bayram tebriklerini sunarken kendi çalışmalarıyla ilgili küçük notlar eklemeyi de ihmal etmediler.                              

Bayram tebrikleri bitip programın sonuna gelindiğinde mikrofon, bayramlaşma programlarının klasiği haline gelen tasavvuf müziği ziyafeti için Dr Şefik Postalcıoğlu, Ruhittin Sönmez ve Ahmet Küçük Beylerin elindeydi. Konuklardan Abdülmuttalip Özbek Bey de okuduğu kaside ile bizleri mest etti. Bu muhteşem müzik ziyafetinin ardından İl Müftü Vekili Nedim Özkal’ın duasıyla program nihayete erdi.

Programdan Notlar               

Malum grip nedeniyle, bayramlaşmada da kucaklaşsak mı kucaklaşmasak mı tereddüdü bol bol yaşandı. Gene de tokalaştık gene de kucaklaştık…

Bayramı Madagaskar’da yoksul Afrikalı kardeşlerimizle geçirmiş olan Mimar Mustafa Soydabaş, konuşmasında, Madagaskar gibi bize tamamen yabancı bir iklimde bayramın nasıl geçtiğini, oralarda neler yaptıklarını ve daha neler yapılabileceğini anlattı.

Kavakçılık Enstitüsü Müdürü Dr. Faruk Şakir Özay Bey söz aldığında salona kurulan barkovizyonun neden orda olduğu da anlaşıldı. Faruk Bey Kırgızistan’a bir ziyarette bulunmuş ve orada bolca fotoğraf çekmiş. Kırgızistan’a dair izlenimlerini çektiği fotoğraflardan oluşturduğu slayt gösterisi eşliğinde bizlere anlattı.. Fotoğraf gösterisinde en çok aklımda kalan kareler Isık gölüne ait olanlardı. Vaktiyle kitaplarını okuduğum merhum yazar Mustafa Necati Sepetçioğlu hikâyelerinde ikide bir bahsi geçen ‘Isık göllü deli karı’ yı hatırladım ve tebessüm ettim.

Söz sırası gençlerde programında konuşma yapmış olan arkadaşım Çevre Mühendisi Banu Çevikel’de bayramlaşmaya katılanlar arasındaydı. Konuşması sırasında mastırını bitirdiğinin müjdesini verdi.

Aydınlar ocağı bayramlaşmaları hep çok ilgi görür. Bu bayramda da öyleydi. Program için ayarlanan salon bu nedenle biraz küçük kaldı, bir de salonun muhtelif yerlerindeki sütunlar zaman zaman konukların görüşünü engelledi.

Sağlık ve huzur ile nice bayramlara, nice bayramlaşmalara…