Amasyalı Olmak – III 2002’den 2012 ye

30

 

Başlıktan da anlaşılacağı üzere 2002 senesinden bu yana “Amasyalı Olmak” ismiyle üç ana başlıkta ayrı zamanlarda değişik konular işlemişiz.
Bu yazılarımızda “Değerlerimize sahip çıkmak gerektiğini ve Sahip Çıkmak İçin Tanımak Gerektiğini söylemiş durmuşuz.

“Amasya Halkı;  Vatan Müdafaası, Dinin Muhafazası, Devletin Bekası Uğruna Savaşanları Bağrına Basmakla İftihar eder. DİYEREK Mustafa Kemali AMASYA’ya davet eden HACI HAFIZ TEVFİK EFENDİ’yi; anmakla başlamış; sözü günümüze getirmiştik.

Zile İsyanında, Komutana İSYANCILARLA YÜZYÜZE GÖRÜŞMEYİ ve aldatıldıklarına inandığı bu insanlara gerçekleri doğrudan söylemeyi öneren, Komutanın muhalefetine rağmen bunu başaran ve İsyancıların Silah bırakmalarını daha fazla KAN DÖKMEDEN temin eden ve bu yönüyle bir ASKERİ STRATEJİ Uzmanı da olan HACI HAFIZ TEVFİK Efendiyi hatırlatmıştık.

“ADI HALİFE OLSUN PADİŞAH OLSUN, KİMSENİN ÖNEMİ KALMAMIŞTIR. MİLLETİN GELECEĞİNİ YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR. Diyerek; BİR ANAYASA İLKESİNİ CAMİ Kürsüsünden haykıran ve daha sonra 22 Haziran Amasya Genelgesine ve ilk Türk ANAYASASINA geçen bu ilkeleri ilk telaffuz eden bir SİYASET ve KAMU HUKUKU Bilim adamı olan ama Müftü olarak tanınan Abdurrahman Kamil Efendiyi; aynı Abdurrahman Kamil Efendinin, daha sonraki AMASYA Ziyaretinde, KÖSTEĞİNİ Tutarak, HOCAM CENNETİN ANAHTARI Burada mı?Diyen Mustafa Kemal’e;  PAŞAM CENNETİN ANAHTARI Sizin Öğrettiğiniz şu yeni harflerdedir. İşte onlar insanımızı ve sizi de cennete sokacaktır diyerek Yaygınlaşan Okuma Yazmanın ne büyük anlamı olduğunu esprili bir şekilde telaffuz eden, bir filozof bir eğitimci olan ama sadece AMASYA Müftüsü olarak bildiğimiz Kamil Efendiyi, ATATÜRK’ün ELİNİ ÖPTÜĞÜ İki Din Adamından birisi olan Abdurrahman KAMİL EFENDİYİ anlatmıştık.

Ve AMASYA’da TÜRK DEVLETLERİNİN ÜÇÜNCÜ KEZ KURULMASINA VESİLE OLAN; ŞEHZADE MEHMET OLAYINI; Timur’un; Padişahını da ESİR alarak YIKTIĞI OSMANLI DEVLETİ ON YILLIK ARADAN SONRA Şehzade Mehmet Tarafından AMASYA’da Yeniden Kurulmasını; Osmanlı’nın bu yeniden kuruluşunda, DİRİLİŞİNDE, can alıcı nokta AMASYA’da mevcut olan BİLİM SEVİYESİ olduğunu; PİR SÜCUADDİN İLYAS-I HALVETİ HAZRETLERİNİN Başkanlığındaki AMASYA BİLİM HEYETİNE On adet Sual TEVCİH Ettiklerini; On adet DOĞRU cevap aldıklarını ve karşıt ON ADET SUALİ İse cevaplayamadıklarını. Bunu Timur’a anlattıklarını ve;  “BU AMASYA İŞTE BÖYLE BİR YER. BİLİM SEVYESİ BİZDEN İLERİDE”.  Dediklerini;

Daha sonra İngiliz Perrat’ın “ANADOLU’nunOKSFORDU’ dur diyerek AMASYA’nın hakkını teslim etmek centilmenliğini gösterdiğini ve Evliya Çelebinin aynı şekilde “İLİM İRFAN YURDUDUR.” dediği AMASYA’ mızı geçmişten günümüze anlatmaya gayret etmiş ve günümüz yöneticilerine kibar bir mesaj vermeye çalışmıştık.

Hatta FERHATLA ŞİRİN konulu TESPİT ve YORUMLARIMIZDA günümüz yöneticilerine şöyle demiştik:”SİZİN ŞİRİNİNİZ İŞTE GÜZEL AMASYA’dır. Onlara kibarca hedef göstermeye çalışmıştık.

Ne demişler; ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ…. .

Ne yazık ki anlamıyorlar, davul zurna çalamayız şimdi yeni örnekleri ile seslenelim..

Bırakınız ZİYA PAŞA’yı, bırakınız VARİNLİ’yi;  bırakınız Hüseyin POROY’u ve CELALLETTİN LEKESİZ Valiyi; Yakın dönem valilerinden İKİ İSİM sayabilir misiniz. MACİT ZEREN ‘den sonra, İSMET ÖZASLAN’a, Ahmet ÇEKİN ve ÜÇ Hüseyinlerin HÜSEYİN’i;  BAŞ Hüseyinden başka KAÇ TANE BELEDİYE Başkanı SAYABİLİRSİNİZ. Ama ZİYA PAŞA Bulvarı; SELAĞZI-YAVUZSELİM Meydanı karşınızda; onları yapanlar da hafızalarınızda. KONAKLARI saymıyorum, MÜZELERİ saymıyorum.  İNSANLAR ESERLERİ ile anılıyor.

Herkese selam sevgi ve saygılar sunuyorum.