Aile Haftası ve Boşanmalar

42

 

Aile Haftası kutlanırken, Gebze Adliyesinde Aile Mahkemelerinde ki boşanma davalarıyla ilgili bilgiler öğrenmeye çalıştım. Edindiğimiz bilgiye göre kutsal ailenin çatırdağı, boşanmaların hızla arttığı yönünde. Boşanmaların artması ciddi anlamda sosyal bir yara.

Bugüne kadar aile ve boşanmalarla ilgili çok sayıda yazılar kaleme aldım. Konuyla ilgili edindiğimiz bilgileri bugün gazetemiz manşetine taşıdı. Gebze’de sadece 5 ayda 550 çift boşanmak için Gebze mahkemelerine dava açmış durumda.

Bekleyen diğer dava dosyalarıyla birlikte binlerce çiftin boşanmak üzere mahkemelere gidip geldiği, Aile mahkemelerinin boşanma yükü altında ezildiği bilinmekte.

İsterseniz önce sizleri gazetemizde yer alan boşanma ile ilgili haberimizin özetini köşeme alarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Manşetimizde yer alan haber özetle şöyle:

AİLELER AYRILIYOR!

Gebze bölgesinde yılın ilk 5 ayının boşanma rakamları belli oldu. Alınan rakamlar yine yuvaların dağıldığını gözler önüne serdi. Geçmiş rapor ve istatistiklerde de bir hayli yüksek çıkan boşanma davaları yılın ilk 5 ayında yine zirvede. Gazetemizin edindiği bilgiye göre Gebze Aile mahkemesine Mayıs ayı itibariyle 1000’e yakın dosya ulaştığı öğrenildi. Bu dosyalardan 550 tanesi boşanma dosyası olurken, geri kalanları ise nafaka, şiddet gibi dosyalar. Boşanma başvurularını en çok bayanların yaptığı görülürken, en büyük gerekçe ise şiddetli geçimsizlik. Geçimsizliğin yuvaları yıkmaya zorladığı bir kez daha görüldü.

AİLE MEFHUMU YOK OLUYOR

Boşanmak isteyen çiftlerin evlilik sürelerine bakıldığında oldukça ilginç bir sonuç ortaya çıkıyor. Boşanma taleplerinin genellikle ilk 5 yıl içinde ki evlilikler ve 15 yıldan fazla süren evliliklerden geldiği görülüyor. Aile Haftasının kutlandığı şu günlerde kutsal aile yuvasının çatırdaması moralleri bozuyor. Gebze gibi sanayi kentinde iş imkanlarına rağmen yaşanan geçimsizliklerin yuvaları yıkmaya götürmesi ve aile değerlerinin kaybedilmesi bu tür istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Bu yüzden başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere bir çok STK’ya görev düşüyor. Boşanmaların en büyük acısını çocukların çektiği aşikar.