Aile Cinayetlerinin Sebebi Ne?

41

 

Toplum bir dram yaşıyor. Gün geçmiyor ki aile cinayetleri olmasın. Gebze’de son bir haftada aile dramı yüzünden ikisi kadın üç kişi cinayete kurban gitti. Geride gözü yaşlı çocuklar yetim ve öksüzler bıraktılar.

Gebze’de hafta sonu yaşanan ve bir kadının ölümüyle sonuçlanan cinayet bütün gözleri Gebze’nin üzerine çekerken, dün daha da korkunç bir cinayet yaşandı. Beylikbağı Mahallesi’nde yaşanan aile dramında önce eşini sonra kendisini öldüren şahıs işleyeceği cinayeti önce abisine haber verdi.

Bunlar basit cinayetler değil. Toplum bir travma geçiriyor. Yıllarca aynı yastığa baş koyan, birbirleri ile severek evlenen karı-koca nasıl birbirlerinin canına kıyabilirler. İşleyecekleri cinayeti nasıl daha önceden haber vererek soğukkanlı olarak cinayet işleyebilirler.

Bu cinayetler üzerine ciddi araştırmalar yapılmalı. Bilimsel toplantılar paneller yapılarak toplumun nereye gittiğini aile dramlarının arkasında neler olduğu gün yüzüne çıkartılıp toplumun ders ve ibret alması sağlanmalıdır.

Bu cinayetlerin arkasında birçok neden var. Birinci neden toplumumuzu yanlış yönlere çeken, aileler arasında nifak ve fitne tohumu eken televizyon dizileri olduğuna inanıyorum. Bir araştırma yapıldığında en çok dizileri kadınların izlediğine şahit oluyoruz. Evlerimizi adeta diziler esir almış durumda. Artık misafirliklerde bile diziler izleniyor. Kadınlar arasında dizilerin dedikoduları yapılıyor.

Bu televizyon dizileri kendi toplumumuzu esir almakla kalmıyor. Bu dizileri yurtdışına da ihraç ederek dünya kamuoyuna Türk aile yapısı ile hiç ilişkisi olmayan dizilerle Türk aile yapısını yanlış tanıtıyoruz.

1980’li yıllarda Dallas dizisi Türkiye’de fırtına estiriyordu. Bu dizilerle başlayan toplumu ve ailemizi yozlaştıran diziler;  şimdi de karşımıza kendi dizilerimiz olarak çıkmakta. Bu dizilerle kutsal aile yuvası büyük darbe almakta.