Abhazya’nın Türkiye’den beklentisi büyük

61

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 44. Başkanlar Konseyi toplantısı için  Abhazya’ya giden İsmail Kahraman, Abhazya Cumhuriyeti Devletinin Türk Gazeteciler heyeti için düzenledikleri programları da yakından izledi.

ZAFE ANITINA ÇELENK

Abhazya gezisi çeşitli temas ve etkinliklere devam etti. 20 yıl önce sınır komşusu Gürcistan’la 413 gün savaşan Abhaz halkı için büyük anlam ve önem ifade eden Başkent Sohum’da  bulunan zafer anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Programda Abhazya devlet yetkilileri ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu heyeti zafer anıtına çelenk sundular. Devlet yetkililerin Türk heyeti için resmi  protokol uygulaması dikkatlerden kaçmadı. Gazeteciler  heyeti daha sonra burada çektirdikleri toplu hatıra fotoğrafından sonra Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nda Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile Abhazya Gazeteciler Federasyonu ile ortak basın toplantısına düzenlediler.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ve Abhazya Gazeteciler Birliği Başkanı V.N. Kapba birer konuşma yaptı. İlk konuşmayı yapan Kapba, Türkiyeli meslektaşlarını Abhazya’da ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdiği konuşmasında, Türkiye’den istek ve beklentilerini dile getirerek destek istedi.

ABHAZ GAZETECİLERİ DESTEK İSTEDİ

Gazeteciler özgür ve bağımsız olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ise tüm baskı ve engelleme girişimlerine rağmen Abhazya’ya geldiklerini ve Abhaz halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini desteklediklerini söyledi. Abhaz halkının haklı mücadelesinin yanında olacaklarını ifade eden Sertel, Abhazya’yı tanımayan devletlerin bir gün bu ülkeli tanıdığında çok geç olacağını sözlerine ekledi. Buradaki toplantı iki birlik arasında imzalanan anlaşma ise son buldu.

ABHAZ HALKI ÇOK MİSİFAFİRPERVER

Türkiye Gazeteciler Federasyonu heyeti daha sonra Sohum’dan 40 km uzaklıktaki Kutol Köyü’ne geçti. Bu köyün muhtarı tarafından gazeteciler heyetine özel ziyafet verildi. Abhaz kültür ve geleneklerinin hakim olduğu akşam yemeğinde büyük bir misafirperverlik gösteren Abhaz’lara, Türk heyeti hayran kaldı. Gazetecilere Abhaz yemeklerinin her çeşidi tattıran Abhazlar, yöresel oyun ve müzikleriyle de unutulmaz bir gece yaşattılar.